Będzie nowy Marszałek Sejmu? 'Wprost' podaje nazwisko... - zdjęcie
23.07.18, 19:11Zdj. Michał Jozefaciuk,CC BY SA 3.0, Flickr

Będzie nowy Marszałek Sejmu? 'Wprost' podaje nazwisko...

Jak podaje "Wprost", szykują się zmiany na stanowisku Marszałka Sejmu. Polityk pełniący tę funkcję obecnie, czyli Marek Kuchciński miałby wystartować w wyborach Parlamentu Europejskiego. Według doniesień tygodnika, nowym Marszałkiem Sejmu ma zostać obecny minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. 

Kto oprócz Kuchcińskiego powalczyłby o miejsce w Parlamencie Europejskim? Na pewno część obecnych europosłów PiS, czyli Tomasz Poręba, prof. Ryszard Legutko, Anna Fotyga, prof. Zdzisław Krasnodębski oraz prof. Karol Karski, poza tym: wicemarszałek Senatu, Adam Bielan (Porozumienie) i minister Beata Kempa (Solidarna Polska). 

Spekulacje na temat europejskich planów marszałka Kuchcińskiego krążą w mediach mniej więcej od czerwca. Portal wp.pl pisał wóczas, że Marek Kuchciński miałby porzucić swoje stanowisko i wystartować w wyborach do PE. Wirtualna Polska powoływała się wówczas na "wysoko postawionego polityka PiS". Informator twierdził, że lider partii rządzącej, Jarosław Kaczyński, dał obecnemu Marszałkowi Sejmu "zielone światło".

W ubiegłym tygodniu "Super Express" opublikował sondaż Instytutu Badań Pollster, z którego wynika, że większość Polaków nie jest zadowolona z pracy Marka Kuchcińskiego na stanowisku Marszałka Sejmu. Plotki na temat tej zmiany zaczęły się jednak już w momencie, gdy opinię publiczną w Polsce elektryzowała rekonstrukcja rządu. Kiedy zaczęto mówić o dymisji ówczesnego szefa MON, Antoniego Macierewicza, część komentatorów przymierzała tego polityka właśnie do funkcji Marszałka Sejmu, jednak okazało się, że to wyłącznie plotki. Macierewiczowi nowy minister obrony powierzył obowiązki przewodniczącego podkomisji smoleńskiej. 

Pisząc w czerwcu o tym, że Marek Kuchciński wybiera się do Parlamentu Europejskiego, media podawały, że na stanowisku Marszałka Sejmu ma zastąpić go szefowa komisji ds. Amber Gold, Małgorzata Wassermann, która jest również kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa. Dziś "Wprost" podaje, że jednak Mariusz Błaszczak. Gdyby ten scenariusz się sprawdził, kto pokierowałby resortem obrony? Informator tygodnika mówi o ministrze Michale Dworczyku.

yenn/Wprost.pl, Fronda.pl