Dziękując Polsce za ochronę wschodniej granicy Unii Europejskiej, MSW Austrii wzywa Komisję Europejską do większego wsparcia Polski w tych działaniach. W ocenie szefa austriackiej resortu spraw wewnętrznych, Komisja powinna zapewnić Polsce środki na budowę ogrodzenia na granicy.

Austriacki dziennik „Kronen Zeitung” przypomina dziś, że sprowadzani przez białoruski reżim migranci są w zorganizowany sposób kierowani w stronę Unii Europejskiej.

- „(Alaksandr) Łukaszenka, nazywany ostatnim dyktatorem Europy, miał wyłuskiwać ludzi z krajów dotkniętych kryzysem, takich jak Syria, Afganistan, Libia i Irak, aby przemycać ich w kierunku granicy UE”

- podaje gazeta.

Do sprawy odniósł się w rozmowie z dziennikiem „Die Welt” austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer. Polityk podkreśla, że w związku z rosnącą liczbą migrantów właściwe działania powinna podjąć Komisja Europejska.

- „Komisja UE musi wesprzeć Polskę w zabezpieczeniu zewnętrznej granicy UE i zapewnić niezbędne środki na wzniesienie solidnego ogrodzenia na granicy. Oferowanie pomocy przy rejestracji migrantów jest całkowicie błędnym komunikatem”

- ocenił.

Z austriackim ministrem rozmawiał telefonicznie szef polskiego MSWiA Mariusz Kamiński. W rozmowie tej Karl Nehammer podziękował Polsce za działania podejmowane w celu powstrzymania naporu migrantów i zadeklarował pełne wsparcie polityczne.

- „Min. @Kaminski_M_ odbył rozmowę telefoniczną z MSW Austrii @karlnehammer. Min. Nehammer podziękował Polsce za działania wobec naporu migrantów na wschodnią granicę UE, wyraził uznanie dla funkcjonariuszy służb podległych #MSWiA oraz zadeklarował pełne wsparcie polityczne ze strony Austrii”

- przekazał resort za pośrednictwem Twittera.

MSWiA przekazało też, że na temat sytuacji na wschodniej granicy wiceszef resortu Bartosz Grodecki rozmawiał dziś z sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec Helmutem Teichmannem.

- „Ministrowie rozmawiali na temat bieżącej sytuacji na granicy Polski i Białorusi, będącej jednocześnie wschodnią granicą strefy Schengen. Omówiono także współpracę polskich i niemieckich służb oraz kontekst międzynarodowy związany z presją migracyjną, wywołaną przez reżim Łukaszenki. Wiceminister Helmut Teichmann wyraził solidarność ze stroną polską oraz przekazał słowa uznania dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA”

- wskazano w komunikacie.

kak/PAP