Arkadiusz Czartoryski dla Frondy: Skąd się biorą rasistowskie ataki Żydów na Polskę? - zdjęcie
24.02.19, 13:15

Arkadiusz Czartoryski dla Frondy: Skąd się biorą rasistowskie ataki Żydów na Polskę?

32

Eryk Łażewski, Fronda.pl: Dzień dobry panie pośle! Ostatnio mieliśmy do czynienia z całym szeregiem niepokojących, antypolskich wypowiedzi. Chodzi tu o słowa dziennikarki Andrei Mitchell, tekst z gazety „Jerusalem Post” ze zmanipulowaną (podobno) wypowiedzią premiera Netaniahu, no i o wystąpienie p.o ministra spraw zagranicznych Israela Katza. Wszystkie te wypowiedzi miały pewien kontekst historyczny. Jak by Pan je skomentował?

 

Arkadiusz Czartoryski, poseł PiS: Ja bym powiedział, że nie tyle był to kontekst historyczny, ile był to kontekst rasistowski. Po prostu to oskarżanie Polaków, że mają wrodzony, od wieku niemowlęcego z mlekiem matki wyssany antysemityzm, to znaczy, że po prostu każdy Polak nie ma szansy, bo już w momencie narodzin staje się antysemitą. Nie ma szansy na swoje postawy. A więc to jest głęboko krzywdzące, rasistowskie określenie.

Jeżeli już mówimy o historii, to te dziwne słowa i ta niewiedza pana Mike Pompeo na temat jednego z bojowników podziemia w Polsce podczas okupacji, no to możemy rzeczywiście mówić o kontekście historycznym, dlatego, że po prostu tutaj pan Mike Pompeo wykazał się ogromną niewiedzą. To znaczy wspomniał osobę, która po prostu była zbrodniarzem komunistycznym i ma na sumieniu napady na polskich patriotów bądź torturowanie polskich patriotów. No więc, tego zebrało się bardzo dużo. Pytanie teraz, czym to było spowodowane. I to jest – myślę – poważniejsza sprawa tu musi być większa praw naszych instytucji historycznych.

No to właśnie, czym?

No właśnie, to jest – myślę – do poważnej analizy dla specjalistów. Ja szczerze powiem, do tej pory nie wierzyłem, że można przyjeżdżać do kraju, który gości, który jest gospodarzem i popełniać takie błędy historyczne, tak ostentacyjne, jak na przykład ta dziennikarka, która pomyliła przeciwko komu wybuchło powstanie w Getcie. Mam wrażenie, że to są wypowiedzi ludzi, którzy żyją na innej planecie, i myślę, że tutaj jest ogromna rola polskich instytucji: Muzeum Historii Polski, Instytutu Pamięci Narodowej. Ale też dla polskiej dyplomacji ogromne wyzwanie, żeby coś, co dla nas Polaków jest oczywiste (działalność rotmistrza Pileckiego, Jana Karskiego, naszych bohaterów narodowych) było bardziej znane na świecie. To jest pierwsze. Ale po drugie: też duże zadanie dla naszej dyplomacji.

Natomiast, co do wypowiedzi – jeszcze raz to powiem – o zabarwieniu rasistowskim (bo odwoływanie się do mleka matki jest kuriozalną sytuacją, która zaprzecza temu, że człowiek może w życiu dokonywać swoich wyborów, bo jest już zdeterminowany faktem swojego urodzenia), tutaj mamy sytuację znacznie poważniejszą. Albo powinny być ze strony tych polityków ( Israel Katz ) poważne przeprosiny i zdecydowana postawa naprawy albo powinni być uznani za „persona non grata”.

Rozumiem. A jeszcze tak wracając do historii, to chodziło mi głównie o tą panią dziennikarkę, która mówiła, że ci bojownicy z Getta walczyli z polskim rządem. To jest niewiarygodne zupełnie.

No więc właśnie. Tutaj jest pokazanie na cały świat: zobaczcie, jeżeli chodzi o historię, to jestem już zupełnie pozbawiona jakiejkolwiek elementarnej wiedzy, nic nie wiem na ten temat, ale śmiało się wypowiadam, bo jestem dziennikarką. No, to kompromituje przede wszystkim warsztat tej pani. To jest po pierwsze. Ale po drugie, też i dla nas, dla Polaków jest dużym wyzwaniem, że jednak powinniśmy robić znacznie więcej dla popularyzacji naszej historii.

No właśnie. A czy nie jest to na przykład charakterystyczne dla mediów amerykańskich, ze prezentują taką wersję historii, fałszywą zupełnie?

Nie wydaje mi się, bo Ameryka jest niezwykle różnorodna. W Ameryce wydaje się w roku miliony różnych gazet, czy książek, i różnych druków, więc na pewno jest tam ogromna różnorodność: od bardzo wartościowych wydawnictw i naukowych, bo na pewno takie – co tu dużo mówić – głupie wypowiedzi. No więc, gdybym miał odpowiedzieć na pytanie, czy to jest charakterystyczne dla USA, to bym powiedział, że nie sądzę. Myślę, że w USA jest też wiele inicjatyw i wiele wydawnictw, które są na bardzo dobrym poziomie. Po prostu, jest to duży kraj, w którym mamy duże zróżnicowanie, ale obawiałbym się czegoś gorszego.
No po prostu obawiam się tego, czy czasami nie było też tak, że ta pani, pomimo swojej wiedzy zachowywała się tak, jakby chciała celowo kogoś obrazić. Bo wymienianie w ogóle nazwy Polaków w kontekście powstania w Getcie, a nie wymienienie Niemców, to jest tak skrajna niewiedza, którą można szybko jakby skorygować poprzez kilka kliknięć w Internecie, że ja chyba gdzieś nawet w jednym ze swoich wpisów zwróciłem uwagę, że może mieć to znamiona celowej woli obrażenia. Pytanie: dlaczego? Bo to nie służy stosunkom Polska – Izrael, bo to zupełnie nie służyło sukcesowi tej konferencji, i to nie z winy Polaków, ale z winy właśnie takich dziennikarzy.

No to widać tutaj, że historia cały czas ma wpływ na naszą teraźniejszość. W końcu to ona się przyczyniła do tego, że nie ma Szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu.

Ponieśliśmy duże straty podczas wojny jako Polska, które teraz są gwałtownie nadrabiane. To też jest jeden z elementów polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości, w którym zwracamy uwagę na to, że historia jest potężnym narzędziem w polityce międzynarodowej a nasza historia ma pièkne karty. I dlatego proszę zwrócić uwagę, że to rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął się inicjatywy szeregu inwestycji w zakresie polityki historycznej: Muzeum Ulmów; Muzeum Żołnierzy Wyklętych; Muzeum na Rakowieckiej, które zainicjowało Ministerstwo Sprawiedliwości; Muzeum Historii Polski; ogromna rozbudowa Muzeum Wojska Polskiego i przeniesienie go na Cytadelę; Muzeum Kresów, czy Muzeum Powstań Śląskich. To są potężne inicjatywy, które zrodziły się z inicjatywy tego rządu, i musimy niestety nadrobić dużo straconych lat, kiedy to w czasach rządów Platformy Obywatelskiej, ale też i podczas innych rządów, nie podjęto ważnych decyzji inwestycyjnych i wszystko na to wskazuje, że jeszcze dużo przed nami. Tutaj ogromną rolę będzie miał Narodowy Instytut Wolności, czy Instytut Pamięci Narodowej, czyli instytucje, przed którymi też jeszcze ogromna praca badawcza.

No właśnie, A czy byłoby na przykład dobrym rozwiązaniem zapraszanie do Polski, do wspomnianych muzeów, dziennikarzy, polityków, młodzież?

Bez najmniejszej wątpliwości, po tym, co się stało, myślę, że trzeba też szukać nowych rozwiązań w tym zakresie (oprócz wspomnianych wcześniej inicjatyw – jeszcze raz podkreślę – pozytywnych). Też ciekawa rzecz, o której chciałbym powiedzieć, duża jest tutaj też rola dla organizacji pozarządowych, duża rola jest dla stowarzyszeń i fundacji. Przykładem tutaj bardzo pozytywnym, jest „Reduta Dobrego Imienia” chociażby. Też dużo można zrobić przy pomocy inicjatyw pozarządowych. Nie zapominajmy, że one też mają swoją ogromną siłę. Na tym tle, niestety bardzo przykro wygląda też działalność opozycji. Bo po tych nieprzyjaznych i naprawdę bardzo złych wypowiedziach, które padły pod adresem Polski i Polaków jako przecież Narodu, nie mogliśmy liczyć na solidarną postawę całej opozycji, bo mieliśmy bardzo dziwne głosy, które jeszcze kierowały swoje ostrze krytyki pod adresem Polski.

A jeszcze wracając do instytucji, do muzeów, to niektóre z nich - na przykład Muzem Polin, czy Muzeum Obóz Koncentracyjny Auschwitz – wydają się nie pełnić dobrze swojej roli. Czy nie byłaby to też okazja, żeby tam sprawy jakoś uregulować?

Jeżeli chodzi o Muzeum Polin, to jest to muzeum bardzo niedawno otwarte, które dopiero nabiera swojego doświadczenia. W tej chwili mamy też – jak słychać – zakończenie kadencji pierwszego dyrektora. I te pierwsze doświadczenia napewno powinny być zebrane i przez nową dyrekcję już wybraną w drodze konkursowej potraktowane bardzo poważnie. Zobaczymy, jak to będzie się dalej układało. Na pewno Muzeum Polin możemy się chwalić na cały świat. Nikt, nikt nie wybudował tak pięknego muzeum upamiętniającego setki przecież lat obecności ludności żydowskiej na terytorium Polski. To jest przepiękne muzeum, bardzo nowoczesne. Wiem, że robi ono ogromne wrażenie na gościach zagranicznych, ale wszyscy mówią, że jeszcze jest dużo pracy przed nami.

Jeżeli chodzi o Muzeum Auschwitz-Birkenau, to jest to muzeum bardzo specyficzne, bo to jest miejsce, w którym zostały zamordowane miliony ludzi. Jest to wielkie miejsce kaźni, więc tutaj jakby są skupione uczucia Narodu Żydowskiego, tu powinniśmy być w dwójnasób wyczuleni na uczucia ludzi, często też rodzin tych, którzy zostali tam zamordowani. Ale też powinniśmy pamiętać, że tyczyło to wielu narodów, w tym również Polaków, co często się niestety zapomina. A więc, czy ono (Muzeum Auschwitz-Birkenau) funkcjonuje dobrze, czy funkcjonuje źle, myślę, że każdy może wyrobić swoją opinię

Rozumiem. Dziękuję Panu posłowi za wypowiedź dla Frondy.pl

Dziękuję pięknie.

Komentarze (32):

zzz2019.02.25 5:51
p. Czartoryski tak widzi rozwiązanie, że to my mamy udowadniać Żydom swoją niewinność. To my mamy tracić czas, pieniądze na te działania. Mamy budować ośrodki, zatrudniać tam Żydów na nasz koszt. W nadziei, że to wzbudzi u nich jakieś odruchy wdzięczności czy wyrzuty sumienia i będą naszymi medialnymi przyjaciółmi. To tak nie działa. Szczególnie pośród ludzi o niechrześcijańskiej mentalności, a raczej talmudycznej. Oni mają egocentryczny punkt widzenia. Darczyńców traktują pogardliwie jako słabeuszy. A w prawie chyba jest tak, że jeśli ktoś kogoś pomawia to musi to udowodnić. Jeśli naród pomawia inny naród to ma to udowodnić jako statystyczną tendencję. Nie na zasadzie pojedynczych przypadków.
Jack Em2019.02.24 18:41
Z każdej nory w których siedzą te szczury .
Stanislaw znad Dunajca2019.02.24 17:41
Dlaczego Kościół miałby się nie nawracać, skoro do niego są wezwani grzesznicy, ci, którzy jednak chcą się zbawić (w przeciwieństwie do reszty świata). Domagać się od ludzi Kościoła (tj.od ochrzczonych), od ochrzczonych, bezgrzeszności, to po prostu jakby domagać się od rolnika, że nie rzucał nasion do ziemi, tylko stale urządzał żbiory! Szaleństwo! Kto dziwi się grzeszności Kościoła, to znaczy ochrzczonych czy pasterzy, to szalony!
Elisnho2019.02.24 17:43
Zapytaj się Benedykta XVI. Widocznie czegoś nie dostrzegasz! http://www.fronda.pl/a/benedykt-xvi-kosciol-musi-sie-wciaz-nawracac,104715.html
Stanislaw znad Dunajca2019.02.24 19:05
To właśnie o tym mówię: Kościół stale musi się nawracać, bo stale jest i nadal grzeszny! Laudzie nadal będą upadać i nadal będą do kościoła przychodzić nowe grzeszne pokolenia... Kościół "to sieć, zagarniająca ludzi dobrych i złych". Nie ma innego Kościoła! Pewnie, że dobrze by było raz się nawrócić i takimi pozostać, ani sami juś nie zgrzeszyć, ano nowych ludzi nie przyjmować,, bo grzeszni. Ale to nie Kościół, a jakaś sekta kociarzy (od katharoi, gr. czyści)
Stanislaw znad Dunajca2019.02.24 19:12
Właśnie o tym samym, co Benedykt, piszę.Zawsze Kościół będzie grzeszny, bo po to jest by grzeszników prowadził do zbawienia. A ta droga nazywa się nawracanie się. Całe życie. Kościół zawsze będzie grzeszny i zawsze nawracający się. Kościół jest jak sieć, "ZAGARNIAJĄCA RYBY WSZELKIEGO RODZAJU; DOBRE A ZŁE"
Elisnho2019.02.24 17:30
Jak powiedział Benedykt XVI Kościół musi się wciąż nawracać!
Stachu2019.02.24 15:43
Od kiedy "polskość" jest rasą?
ZERR02019.02.24 20:54
Od kiedy "żydowskość" jest rasą? odkąd takie jak ty wyzywają antysemityzm od rasizmu proste?
Reytan2019.02.24 13:59
Ten pan jest bezczelnym klamca. CALA prasa amerykanska wielkonakladowa,i wszystkie stacje telewizyjne,wlacznie z prawicowym FOX News sa antypolskie.
Marian2019.02.24 14:02
Prawie wszystkie sa w rekach zydow
Reytan2019.02.24 14:04
Zydomasoneria,scisle mowiac.
Vistula2019.02.24 14:44
Tego tu nie widze, nie slysze i nie czytam. Klamiesz "Reytan" komunistyczny wychowanku. Albo jak typowy komunistyczny "uchodzca" jezyka nie znasz. Masz przyklady, podaj.
yes2019.02.24 15:07
Reytan ma rację, robią to wszystkie główne stacje TV w USA. Byłem lata i widziałem, a poseł w tym temacie nie wie, albo rżnie głupa
Vistula2019.02.24 15:12
Podaj przyklady ! Ja jestem tutaj od niemal 40 lat. Let's maybe start with the question: do you speak English?
Stachu2019.02.24 15:46
D d.....e byłeś, g.....o widziałeś. Przyłączam się do prośby o przykłady.
JaKi2019.02.24 13:50
Zapytam w drugą stronę,może ktoś odpowie. Skąd się biorą rasistowskie ataki Polaków na żydów?
Stanislaw znad Dunajca2019.02.24 13:53
Z czy to, co wyżej napisałem, nie świadczy, z której strony płyną nagonki?
Alojzy Cedzidło2019.02.24 14:03
Świadczy , nie świadczy ... Zależy kto czyta .Dla jednych pedalstwo jest chorobą , dla innych normalnością .
Alojzy Cedziło2019.02.24 13:58
Albo ,,JaKi " ślepy albo mocno niedosłyszy i niedowidzi .
Reytan2019.02.24 14:00
Komunisci zawsze solidarni ze wszystkimi wrogami Polski.
Stachu2019.02.24 15:45
Bo prawie w każdym domu matek i ojców dzisiejszych Polaków był kuferek, w którym znajdowało się coś "po Żydach".
Stanislaw znad Dunajca2019.02.24 13:49
Problem żydowski w Polsce nie jest mi bardzo obcy. W jednym z badań genetycznych wskazano mi blisko tysiąc krewnych, a wśród nich dwóch Żydów amerykańskich. Są nawet dość blisko ze mną spokrewnieni. Noszą nazwiska mojego dziadka. Spotkałem się z jednym z nich. . Ale także w inny sposób zetknąłem się z problemem Żydów. Moja matka nieregularnie pracowała w Sączu u człowieka polskiego wczesnego podziemia,S.N, którego żona miała zwyczaj, rękami mojej Mamy, posyłać po bochenku chleba pod ogrodzenie sądeckiego getta, by przerzucić żebrzącym tam żydowskim dzieciom. Kiedyś została przez Niemca zauważona, powalonana ziemię i skopana, a była w ciąży z moim bratem... . Ojciec mój często pracował u gospodarza biznesmena, który u siebie w tej samej pracy „przechowywał” kilku Żydów: otrzymał od władz polskich wyróżnienie. . Wykryłem nadto i upubliczniłem także związaną z Żydami tragedię w mojej okolicy: dworski gajowy, Michał W., przechowywał u siebie na leśniczówce Żyda. Niemcy podpalili mu dom i jego samego własnoręcznie kolbami wpychając do ognia, żywcem spalili (Żyd został zastrzelony w ogrodzie trakcie ucieczki z tego domu). Odnotował to jakoś także słynny W. Bartoszewski, a Michała Wójcika upamiętniono tablicą w podziemiach bazyliki w Toruniu. . Dlatego mogło mnie piekielnie zaboleć, gdy syn tegoż Żyda i krewny kilku zamordowanych przez Niemców przy budowie drogi do zapory Czchów, Izak, mimo doznanej ode mnie wydatnej pomocy, zmontował oskarżenie do sądu Yad Washem na eksterminację jego rodziny przez ponoć mieszkańców wioski! I dlaczego, poznawszy prawdę, nie zdołał przed śmiercią wycofać oskarżenia sądowego? Tę niesprawiedliwość musiałem upublicznić. Ale po co było mu organizowanie tej nagonki? To zagadka… chyba dla Żydów! Czy odpowiedzą?
Marian2019.02.24 14:00
Naprawde dziwie sie ze Ty sie takiemu postepowaniu dziwisz
Alojzy Cedzidlo2019.02.26 0:04
Dużo z tych Pana , panie Stanisławie . opowieści , wziął Pan z życia w obu Sączach . Coś o tym wiem . Tylko dorzuć Pan do tych wspomnień taką nie wiążącą informację o tych tysiącach badań genetycznych . Jak to Pan przeprowadził . Przeciez nie w szpitalu na Śniadeckich..
Marian2019.02.24 13:42
Zydzi ze swoim kozim mlekiem wysysaja:RASIZM ,FALSZ,ZDRADE DONOSICIELSTWO i OKRUCIENSTWO wobec slabszych
LookSkyWalker2019.02.27 7:44
Żydzi to naród Faryzeuszy, ludzi o zatwardziałych kłamliwych sercach.
Alojzy Cedzidło2019.02.24 13:38
Przeczytałem , przyznaję szybko i nie doszukałem się , być może wydumanej przeze mnie analizy na ile za te wszystkie sprawy odpowiedzialności za mordy w czasie wojny i po niej , odpowiadają rządy w Polsce(?) a okresie 45 - 89 a może i dalej . Ta antypolska działalność nie od dziś trwa Dopiero dziś słychać o jakiejś walce o prawdę . W tej ,,analiżie " rad bym się doszukać badania na ile ta draka jest świadoma , a na ile wynika z nieznajomości historii . I nie chodzi mi wyłącznie o Izrael. Z nas Polsków robi się naród szmalcowników a o Francji i jej wojennych ,,sukcesach transportowych " cisza . .
Reytan2019.02.24 14:03
Wszyscy maja taki sam dostep do zrodel historycznych jask my.Nie ma mowy o zadnej pomylce. ZYDZI KLAMIA SWIADOMIE I CELOWO.
Alojzy Cedzidlo2019.02.25 23:51
Coś mi się widzi ,że jest nas dwóch podobnie myślących .Tylko dlaczego , daruje Pan szczerość , z dolnych szczebli drabiny społecznej .A te górne szczeble jęczą o rasiżmie , antypoloniżmie , nieznajomości historii. To do Żyda nie podobne . Cos mi się wydaje . że tu o strach chodzi . Tyle że nie o strach taki zwykły ludzki . To jest strach ,że może im dużo kasy przepaść . A czas nagli . Bo pieron wie co będzie po wyborach w Brukseli.
igo2019.02.24 13:27
Muzeum Auschwitz minimalizuje martyrologię Polaków, ale nikt się tym nie interesuje i znajduje to akceptację ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Alojzy Cedzidło2019.02.24 13:51
A nie przyszło panu/i do głowy ,że rzad jednak nie wszędzie jest w stanie rządzić . Są grona Polaków , których to cieszy i zamiast interweniować w Warszawie jadą do Brukseli . Takim doskonałym przykładem jest Warszawa pana Trzaskowskiego i Rabieja , zieci Poza prawem uczą dzieci w przedszkolu o różnorodności seksualnej . O zgodzie rodziców nie wspomnę