Antoni Macierewicz: Rzeczywistą pewność obrony może mieć tylko to państwo, które potrafi obronić się samo  - zdjęcie
22.11.15, 17:43

Antoni Macierewicz: Rzeczywistą pewność obrony może mieć tylko to państwo, które potrafi obronić się samo

6

- Rzeczywistą pewność obrony może mieć tylko to państwo, które potrafi obronić się samo – powiedział na antenie "Radia Maryja" Antoni Macierewicz.

Macierewicz zapowiedział cele polityki Ministerstwa Obrony Narodowej na najbliższe lata. Są to m.in "inwestycja w rodzimy przemysł zbrojeniowy i jego rozwój, wzmocnienie bezpieczeństwa kraju czy rozwinięcie obrony terytorialnej".

Szef MON podkreślił, że przy pełnej świadomości wagi sojuszów, należy zadbać przede wszystkim o samodzielne zabezpieczenie się kraju.

– Mam pełną świadomość tego, jak ważne są sojusze i jak olbrzymią rolę odgrywają w stabilizacji i pomocy w kształtowaniu obrony naszego państwa i jego bezpieczeństwa. Ale rzeczywistą gwarancję, rzeczywiste źródło siły, rzeczywistą pewność może mieć tylko ten naród i to państwo, które potrafi obronić się samo. Wtedy można liczyć na swoich sojuszników, na efektywną pomoc – mówił Antoni Macierewicz.

Jak podkreślił Macierewicz, „prawdziwe” wyzwolenie Polski zaczęło się dopiero po 1989 roku. Teraz następuje bardzo istotny, przełomowy moment tego procesu – zaznaczył.

– Aby (ten proces – przyp. red.) naprawdę był skuteczny, niezbędne jest przeniesienie punktu ciężkości w naszych działaniach – zwłaszcza związanych z zakupem broni, związanych z rozwojem przemysłu zbrojeniowego, z przezbrojeniem armii na własne możliwości – wskazał minister.

Minister obrony narodowej podkrelił, że proces usprawniania polskiej obrony nie wykluczy współpracy międzynarodowej.

- Nie mamy złudzeń, są takie dziedziny, w których bardzo długo będziemy szukali rozwiązań poza granicami Polski, we współpracy z naszymi sojusznikami, zwłaszcza Amerykanami – zapewnił szef ministerstwa obrony. Amerykanie są w tych kwestiach najbardziej posunięci, mają najlepsze rozwiązania – ocenił.

Jak zaznaczył, jest „cały szereg dziedzin związanych z uzbrojeniem”, które będą rozwijane w Polsce.

- Nasz kraj będzie opierał na nich swoje bezpieczeństwo – zapowiedział.

– Nie mówimy o jakiejś fikcyjnej samowystarczalności, ale o tym, żeby podstawowy trzon naszego uzbrojenia w perspektywie był pochodzenia krajowego. Mamy też świadomość, że to perspektywa nie miesięcy, ale lat. Z tym zaczynamy dzisiaj nasze działania, z nią będziemy dokonywali zmiany budżetu. Choć główny ciężar będzie związany ze zmianami społecznymi, socjalnymi ­– tłumaczył Antoni Macierewicz.

- Większość pieniędzy polskiego podatnika powinna płynąć i zasilać rozwój polskiego przemysłu w ogóle, a zbrojeniowego w szczególności, jeżeli produkt jest równorzędny albo nawet lepszy. Tak będzie w wypadku śmigłowców i tak będzie także w wypadku innych rodzajów uzbrojenia, które takie parametry zapewniają – zapowiedział szef MON.

- Nie odrzucamy współpracy z innymi krajami, także z Francją. To nie o to chodzi – wyjaśnił.
Ministerstwo Obrony Narodowej ma w planach także szybkie rozwinięcie Obrony Terytorialnej kraju.

– Wkrótce przedstawimy związane z tym zamierzenia na najbliższy rok i liczymy, że podstawowe kwestie zostaną bardzo szybko w tej materii podjęte – zważywszy na olbrzymią determinację polskiej młodzieży, dużej części polskiego społeczeństwa, która garnie się do ćwiczeń wojskowych, chce wesprzeć armię – oświadczył szef MON.

- Obrona terytorialna musi być oczywiście częścią armii, nie jakąś alternatywą, pospolitym ruszeniem – wskazał polityk.

- Są plany zwiększenia sił zbrojnych w czasie pokoju – przyznał minister.

– Decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte, ale bierzemy bardzo poważnie pod uwagę konieczność rozszerzenia, zwiększenia sił zbrojnych w czasie pokoju, być może nawet na ponad 130-140 tys. żołnierzy – oświadczył minister Antoni Macierewicz.

Obecnie polskie wojsko liczy ok 96 tys. pracowników, jednak dużą ich część stanowią nie żołnierze, a urzędnicy.

kz/radiomaryja.pl

Komentarze (6):

anonim2015.11.22 18:10
Kiedy Rosjanie umieścili pierwszego satelitę na orbicie odpowiedzią USA było istotne zwiększenie liczby godzin matematyki w szkole publicznej.Najważniejszym przedmiotem w naszym systemie edukacji jest religia, w taki sposób nie dorobimy się nigdy nowoczesnego polskiego uzbrojenia........no ale możemy liczyć na kolejny "cud nad Wisłą"
anonim2015.11.22 18:11
Niestety Komorowski i jego świta obrała Moskiewski kierunek, dla nich Federacja Rosyjska bezpieczeństwo zapewniała. Polską defensywę zdemontowali.
anonim2015.11.22 18:11
filozof dzięki za dogłębną analizę
anonim2015.11.22 18:12
Wędrowny Filozof ciebie pierwszego wsadzi platformiana lebiego.
anonim2015.11.22 20:00
Czy on zdaje sobie sprawę, że ten warunek spełniają tylko trzy państwa? Reszta, jakby się nie starała, nie jest w stanie zapewnić sobie takiego luksusu :-D
anonim2015.11.22 23:23
Młodzi aż się palą do wojska a tu PO mówiła nie ma potrzeby!!! Brawo Macierewicz.