26.04.16, 13:00

Angela musi zrewidować swoją pozycję w Europie!

Niemieckie media zareagowały na wynik wyborów prezydenckich w Austrii, w których zwyciężył kandydat skrajnej prawicy Norbert Hofer. 

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w Austrii Norbert Hofer kandydujący z ramienia Austriackiej Partii Wolności uzyskał 36,4 proc. głosów. Znacznie wyprzedził swoich rywali. Jego przeciwnikiem w drugiej turze będzie kandydat Zielonych Alexander Van der Bellen. 

"Die Welt" na swoich łamach komentując wyniki austriackich wyborów stwierdza, że Angela Merkel jest coraz bardziej osamotniona w Europie. Jak pisze publicysta niemieckiej gazety, Europa jest teraz coraz bardziej zdominowana przez "prawicowych populistów", którzy rządzą na Węgrzech, w Polsce, a także w Danii i Szwajcarii. Również Brytyjczycy zmęczeni Unią Europejską i Francuzi przerażeni niedawnymi zamachami przestali podzielać stanowisko Merkel w różnych sprawach, głównie w kwestii uchodźców. 

Co prawda Niemcy wg "Die Welt" wciąż nie dopuszczają do głosu "prawicowych populistów", jednak coraz bardziej widać, że Merkel podąża zupełnie odrębną ścieżką niż tak, której chciałaby reszta Europy i jest na tej ścieżce coraz bardziej osamotniona. 

Inny dziennik "Handelsblatt" apeluje z kolei do władz partii rządzących w Niemczech, by uważnie przyjrzały się wynikom austriackich wyborów, zauważając, że dotychczasowa władza w Austrii mimo zmiany stosunku do uchodźców w ostatnim czasie nie była w stanie zatrzymać przy sobie wyborców. 

Czy podobny los czeka Merkel? Przekonamy się w coraz bardziej zbliżającej się dla niemieckiej kanclerz przyszłości. 

daug/wiadomosci.wp.pl