Amerykański generał: Pentagon ustala rozmieszczenie kolejnych żołnierzy USA w Polsce - zdjęcie
14.08.19, 10:10Fot. US Army Europe via Flickr, CC 0

Amerykański generał: Pentagon ustala rozmieszczenie kolejnych żołnierzy USA w Polsce

14

Dowódca amerykańskich sił powietrznych w Europie i Afryce gen. Jeffrey L. Harrigian zabrał głos w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. Jak poinformował – wciąż nie ma decyzji na temat tego, jakiego rodzaju siły oraz gdzie dokładnie zostaną rozlokowane.

Generał dodał, że Pentagon pracuje obecnie nad szczegółami dotyczącymi tego ruchu. Nie wiadomo obecnie, czy w skład nowych sił wejdzie także lotnictwo. Przypomniał też,że w Polsce obecnie stacjonują pododdziały Sił Powietrznych USA, które przygotowują cykliczne amerykańsko-polskie szkolenia załóg oraz personelu naziemnego F-16 i C-130.

W Mirosławcu natomiast – dodaje wojskowy – działa grupa operująca bezzałogowcami MQ-9 Reaper. Czasowo została ona jednak przeniesiona do Rumunii w związku z pracami budowlanymi na pasie startowym.

Nadal wspieramy naszych regionalnych partnerów tymi operacjami. Departament Obrony nie podjął jeszcze szczegółowych decyzji o dokładnych lokalizacjach lub misjach w Polsce”

- mówił generał.

Podkreślał, że trwa ścisła współpraca z Polską w tej kwestii. Dodawał jednocześnie, że USAF są w stanie wysokiej gotowości oraz zdolności do działania w najtrudniejszych nawet warunkach.

dam/PAP,Fronda.pl

 

Komentarze (14):

mianowany trep2019.08.14 17:58
Minął miesiąc od wręczenia patentów oficerskich podchorążym w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Jednak jak ujawnia portal Onet wszystko odbyło się w atmosferze skandalu, który wyciszono. Akademia Wojsk Lądowych (AWL) im. Tadeusza Kościuszki jest największą i najważniejszą uczelnią wojskową w Polsce. Kształci przyszłych dowódców polskiej armii. Do 30 czerwca 2017 r. funkcjonowała jako Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, słynny „Zmech” – pisze o uczelni portal. Przedstawił kulisy wręczania patentów oficerskich w tej elitarnej, jak do tej pory określano Akademię, uczelni. W przeddzień uroczystości, która była owiana tajemnicą doszło do eskalacji konfliktu. Wszystko przez opóźnienia związane z przekazaniem podpisanych przez prezydenta dokumentów. Pojawiły się nawet plotki, że prezydent dokumentów nie podpisze. Tego już dla podchorążych było za wiele, dali upust swoim emocjom. Na terenie kampusu rozpalono ogniska, rzucano petardy, a z okien słoiki z moczem – pisze Onet. Później okazało się, że dokumenty „utknęły” w Kancelarii Premiera, interweniował nawet w tej sprawie Mariusz Błaszczak. W rezultacie patenty dotarły do Wrocławia, uroczystość odbyła się, ale sytuacja pociągnęła za sobą reakcję łańcuchową. Na światło dzienne zaczęły wychodzić problemy Akademii. Mimo „buntu” nie wezwano do interwencji Żandarmerii Wojskowej żadnej innej służby, starano się wyciszyć sprawę – powiedział anonimowy oficer portalowi. Niestety było już za późno, podchorążowie stracili cierpliwość.
martinviola2019.08.16 22:49
Tak, zwłaszcza, że derOnet zamieścił długie nagranie wideo z tych "zamieszek" jako namacalny "dowód". W sprawę zaangażował się rzecznik praw zdrajców i zboków Bodnar wsparty autorytetem Hartmana i Biedronia. Od rana stacje na cały świecie relacjonują na żywo narastającą Totalną wojnę ludowo-wyzwoleńczą uciśnionych mniejszości wszelkiego autoramentu i wszelkich orientacji zmylonych lisią robotą kato-ciemiężycieli faszystowskiego (towarzysze, nie bójmy się tych słów!) kaczo-reżymu. A wracając na Ziemię: 13 pazdzienka AD 2019 kubeł zimnej wody na sczerwieniałe puste łby targowiczan.
Roman2019.08.14 14:44
Obce państwo będzie mówiło, gdzie rozmieści swoje wojska w Polsce.. no to kto tu rządzi? Amerykanie czy PiS?
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.08.14 12:04
Pier.doleni okupanci!
XXX2019.08.14 12:10
Kundlu ruski okupujesz Krym i Donbas, od Polski wara.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.08.14 12:19
Jesteś niedouczoną prawacką ku.rwą.
martinviola2019.08.16 22:36
Dlaczego tylko "internetowa", robisz w gacie ruska gnido? Kłapiesz ta niewyparzoną gębą - a wszyscy normalni leją na cię z góry ciepłym moczem. Na jesieni Polacy jednoznacznie ci to uzmysłowią.
ostry pedal2019.08.14 10:43
Okupacja za nasze pieniadze!
ardo2019.08.14 11:04
Wy kacapy wybudujcie sobie lepiej kible.
hubert2019.08.14 11:11
Служить России суждено тебе и мне, служить России - удивительной стране.
anonim2019.08.14 13:32
nie za twoje. w Polsce ciebie Alosza nie ma
Przemek2019.08.14 10:30
Ja bym wolał zamiast żołnierzy amerykańskich, którzy mogą sprowokować rozróbę z ruskimi, sprzęt dla naszych żołnierzy:rakiety,czołgi,samoloty.Podpisanie kontraktów na produkcję sprzętu w Polsce.Zwiększenie ilości żołnierzy polskich, a także przeszkolenie całego narodu polskiego z obsługi broni i pierwszej pomocy, a także utworzenie magazynów broni palnej w całym państwie dla cywilów na wypadek wojny.
Pisowiec2019.08.14 17:05
Bzdury pan pleciesz. Polska jest bardzo słaba i wojsko ma od 100 lat bardzo kiepskie, dużo pijące, same oficery za biurkiem a walczyć nie ma komu. Całe szczęście że jest silny sojusz z Ameryką! I im warto dać warunki jak najlepsze żeby bronili naszej ojczyzny! Polska każdą wojnę przegra, niestety nie ma we krwi zwycięstwa. Tylko silny sojusz z Ameryką to dla Polski wielkie szczęście! Sytuacja jest bardzo korzystna teraz i nigdy Polska nie była bezpieczniejsza. A ty trollu won za Don do swoich, czerwona zarazo!
Przemek2019.08.14 18:20
:)