Amerykańscy senatorowie: Polska odgrywa kluczową rolę w powstrzymaniu agresji Rosji - zdjęcie
20.06.19, 09:09Zdj. Pxhere, CC0, domena publiczna

Amerykańscy senatorowie: Polska odgrywa kluczową rolę w powstrzymaniu agresji Rosji

9

Komisja sił zbrojnych amerykańskiego Senatu opublikowała własną wersję budżetu obronnego USA na rok 2020. Dokument mówi o strategicznym znaczeniu Polski w powstrzymywaniu potencjalnej rosyjskiej agresji i konieczności zwiększenia ciągłej obecności wojskowej USA w Polsce. Senatorowie wnioskują o przedłużenie rotacyjnej obecności wojsk USA w Europie wschodniej.

Komisja Sił Zbrojnych Senatu podkreśla, że strategiczna rywalizacja z Rosją należy do podstawowych priorytetów Pentagonu określonych w Narodowej Strategii Obronnej.

Senatorowie oceniają, że mimo znaczącego postępu osiągniętego poprzez rotacyjną obecność wojsk amerykańskich w Europie wschodniej, obecne rozmieszczenie sił zbrojnych USA nie jest adekwatne do zagrożenia ze strony Rosji.

"Wobec geostrategicznej lokalizacji i zdolności polskich sił zbrojnych, Polska odgrywa kluczową rolę w powstrzymaniu i pokonaniu rosyjskiej agresji przeciwko sojusznikom z NATO w Europie środkowej i wschodniej” - napisano w dokumencie.

Komisja rekomenduje zwiększenie "nieustającej” (persistent) obecności wojsk amerykańskich w Polsce, w tym oddziałów wsparcia bojowego, a także elementów dowództwa operacyjnego.

O takich jednostkach mówi między innymi porozumienie podpisane w ubiegłym tygodniu przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce o tysiąc żołnierzy.

Senacki budżet przewiduje przedłużenie ćwiczeń sił wielonarodowych w Europie wschodniej do końca 2022 roku. Zobowiązuje też sekretarza obrony do przedstawienia planu dalszych działań USA w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania na co najmniej 4 lata.

W projekcie budżetu na rok 2020 prezydent Donald Trump wnioskował o 5 miliardów 900 milionów dolarów na działania w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania, czyli o 600 milionów mniej niż w roku 2019. Z opublikowanej wersji budżetu nie wynika, jaką sumę na ten cel rekomenduje Komisja Sił Zbrojnych Senatu, która ma kluczowy głos w sprawach wydatków obronnych USA.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (9):

Wprost2019.06.23 13:35
Faktycznie bardzo ciekawe istotne spostrzeżenie zważywszy że przewaga w uzbrojeniu nawet konwencjonalnym wobec naszego kraju Rosji jest miażdżąca dodać należy do tego wycelowane głowice nuklearne przecież nie w USA a w Polskę widać Błaszczak jest z tego dumny jak ważna funkcję odgrywa nasz kraj w dodatku tym ważniejszą że za wszystko płaci jak za zboże nic nie dostając gratis
Mirek2019.06.23 12:51
do Dumni . Coś z tobą nie halo albo jesteś kacapskim trollem . Kupujemy od Amerykanów uzbrojenie ponieważ my produkujemy uzbrojenie II generacji a Amerykanie generacji V i VI . Bo co Polska może wyprodukować do myśliwca F 35 albo do systemu Patriot ?!! . Może jakieś mutry to byśmy i zrobili ale co dalej . Stany Zjednoczone to jest taki kraj który nie napada na swoich sąsiadów Meksyk i Kanadę a Rosja wprost przeciwnie . Rosja to kraj bandytów . Najpierw napadli na Czeczenię , następnie była Gruzja a teraz Ukraina . Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi daje nam szansę że wschodni bandzior zastanowi się zanim uderzy . Niepodległość Polski jest najważniejsza i za to warto zapłacić każdą cenę . A ty chłopie idź do tego psychiatry ...idź
Polak2019.06.20 21:00
Uważam że chęć stworzenia niezależnego internetu i blokada gender to dobre decyzje Rosji
JanP2019.06.20 16:06
Ci amerykańscy senatorowie nawet nie wiedzą, gdzie ta Polska leży i dlatego takie pierdoły wygadują.
Lech Keller-Krawczyk2019.06.20 15:05
Nazywam się Lech Keller czasami używam Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐧𝐢𝐤𝐭, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewikow), itp.. Znudzil mi sie poliamorysta, polishpatriot nudzi mnie andrzejhahn, JPIII, man woman albo gender - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Jeżeli ktoś wątpi, że to nie ja, oto mój email: [email protected] 𝐦𝐨𝐫𝐝𝐞𝐜𝐡𝐚𝐣 𝐭𝐨 𝐣𝐚 - 𝐝𝐮𝐦𝐧𝐲 𝐢 𝐣𝐞𝐝𝐲𝐧𝐲 𝐩𝐚𝐫𝐜𝐡
Olej2019.06.20 12:24
Bardzo dobre wiadomości ! Polska potrzebuje od USA rakiet, czołgów, samolotów i śmigłowców do zwalczania broni pancernej. Potrzebuje również obecności amerykańskiej w sile 3 dywizji, wsparcia lotniczego i osłony anty balistycznej. Osłony elektronicznej i wywiadowczej.
mordechaj2019.06.20 12:01
Wystraszyłem się tego stanowiska Senatu USA: "Polska odgrywa kluczową rolę w powstrzymaniu i pokonaniu rosyjskiej agresji przeciwko sojusznikom z NATO w Europie środkowej i wschodniej”. To znaczy, że Polska ma się przeciwstawiać Rosji ? Bez broni nuklearnej, bez nowoczesnego sprzętu wojskowego, bo 70% uzbrojenia pamięta czasy ZSRR ? Bez Marynarki Wojennej i bez UZBROJONEGO lotnictwa, obecnie szczątkowego ? Razem z tym 1 tys. żołnierzy amerykańskich, którzy ROTACYJNIE przyjadą z Niemiec do Wielkopolski ? To są jakieś kpiny z Polaków.
Dumi2019.06.20 10:48
Polska nie może się stać marionetką z powodu skrajnej polityki wobec USA. Przykładem jest zorganizowanie w Polsce konf. bliskowsch., gdzie amerykanie nie pytając nas o zdanie ZROBILI NAM Z IRANU WROGA... O insynuacjach by płacić Izraelowi odszkodwania nie wspomnę. To są fakty a nie moje wymysły. I zamiast rzucać kamieniami we mnie lub nazywać mnie putinowskim sprzymierzeńcem zachęcam do prześledzenia ww konferencji. To jest cena skrajnej polityki zagranicznej jaką płacimy i co gorsza dopiero zapłacimy. Spodziewam się podobnych zachowań amerykanów nie wcześniej jak po wyborach parlamentarnych. I wierzcie mi na słowo: CHCĘ SIĘ MYLIĆ... Chcę być tu też dobrze zrozumiany. Amerykanie to nasz największy sojusznik i nie ulega wątpliwości, że z nimi musimy prowadzić interesy gospodarcze, ale nie można zapominać o interesach z krajami Europy. Bo prezydent Trump, który nam bardzo sprzyja dzisiaj nie będzie wiecznie prezydentem a wówczas kraje europejskie, które w sporym stopniu zaniedbujemy odwdzięczą nam się "piękne za ..." wiadomo co. Surowce energetyczne od amerykanów - kupujmy, broń - kupujmy, ALE NIE TYLKO OD NICH (tu są największe "grzechy" PiS i PAD) bo nasz przemysł zbrojeniowy traci na tym bardzo wiele, choćby z tego powodu, że większość budżetu na modernizacje armii wydajemy w Stanach a nie zyskujemy nie mal żadnej technologii how know!!! Tu można pisać wypracowania. Elektrownia atomowa??? Po grzyba nam??? Mix energetyczny: gaz, węgiel i OZE to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązania dla Polski. Dla zwolleników elektrownii atomowej mam tylko jeden przekaz: wypełnijcie oficjalnie deklarację, że będziecie u siebie składować odpady radioaktywne i chętnie zamieszkacie za płotem elektrownii. Pytanie: A co ze szlakiem jedwabnym, wielomiliardowymi inwestycjami chińczyków w Polsce, które zapowiadano szumnie??? Tak, tak to też cena jaką płacimy amerykanom za bezpieczeństwo (?). Pozdrawiam i zachęcam do logicznego i samodzielnego myślenia. PiS powinno uczyć się polityki zagranicznej od Orbana. Orban popełnił jeden duży błąd - pozwolił Rosji na budowę elektrownii atomowej. Tego nie jestem w stanie zrozumieć. Żeby Polska była Polską...
krzysztof 542019.06.20 12:19
to g jest opanowane przez sc pi ss owskie , taki plebs z powiazany z naczelnym kotem