Adam Bodnar: Zajęcia LGBT obowiązkowe! - zdjęcie
28.01.20, 11:48(fot. youtube)

Adam Bodnar: Zajęcia LGBT obowiązkowe!

9

Adamowi Bodnarowi, rzecznikowi praw obywatelskich nie podoba się fakt, że rodzice chcą mieć wpływ na to, czego uczy się w szkole ich dziecko. Rzecznik wyraził zaniepokojenie, że rodzice nie pozwalają swoim pociechom uczestniczyć w zajęciach edukacji seksualnej.

 

Część rodziców przynosi do szkół oświadczenia, że nie wyrażają zgody na udział dziecka w jakichkolwiek lekcjach, zajęciach czy wydarzeniach, których: „program w całości lub częściowo nawiązuje do [...] zagadnień: edukacji seksualnej, antykoncepcji, profilaktyki ciąż wśród nieletnich i chorób przenoszonych drogą płciową, dojrzewanie i dorastanie, równość, tolerancja, różnorodność, przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu, przeciwdziałanie przemocy, LGBT, homofobia, tożsamość płciowa, gender”.

 

- Przywołane fragmenty oświadczenia budzą wątpliwości co do jego skuteczności, w świetle przepisów o systemie oświaty i obowiązkowej podstawie programowej – podkreśla Adam Bodnar.

Przypomina, że zgodnie ze stanowiskiem MEN przedmioty obowiązkowe w sposób wystarczający obejmują treści z obszaru edukacji antydyskryminacyjnej. Zaznajamiają uczniów z takimi tematami jak równość, tolerancja, przeciwdziałanie przemocy i okazywanie szacunku wobec odmienności.

- Niezależnie od odmiennej oceny stopnia realizacji edukacji antydyskryminacyjnej w obecnie obowiązującej podstawie programowej, wydaje się, że zgadzamy się co do nadrzędnego charakteru wartości, jaką jest przekazanie młodym obywatelom wiedzy o prawach człowieka i równym traktowaniu – pisze Rzecznik  do ministra.

- Podzielamy też zatem pogląd o konieczności kształtowania wśród dzieci i młodzieży postaw tolerancji i szacunku dla godności drugiego człowieka, niezależnie od prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z ich, potencjalnie odmiennymi w tym zakresie, przekonaniami - czytamy

 

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy, że żądanie zwolnienia dziecka z lekcji edukacji seksualnej- według niego - obejmujących m.in. takie zagadnienia jak „równość, tolerancja, różnorodność, przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu, przeciwdziałanie przemocy” - należy uznać za przekraczające granice uprawnień rodziców, a w konsekwencji za takie oświadczenie, które nie może wywołać oczekiwanego skutku.

 

 

 

gb/rpo.gov.plKomentarze (9):

Barbara2020.01.30 15:22
Do tych czasów ludzie sobie radzili sami ze swoją edukacją seksualną traktując tę sferę jako w najwyższym stopniu prywatną. I to było dobre. Ja nie wiem czy panu Bodnarowi tak zależy na dobru dzieci, czy bardziej na akceptacji tych środowisk,które dzis są na fali wznoszącej
Słowianin2020.01.29 13:38
Odpieprz się Bodnar! Takie zagadnienia jak edukacja seksualna może równie dobrze przekazać ogarnięta matka i ojciec. Dodatkowo mogą przekazać tradycyjne wartości oraz odpowiednie, zdrowe i zgodne z prawami natury podejście do elementów wynaturzonych (tzw. LGBT) i elementów politycznych takich jak ty.
Olo2020.01.29 9:24
Panie niedorzeczniku a gdzie prawa obywatelskie rodziców co do decyzji o sposobie przekazania wiedzy o seksualności człowieka w odpowiednim momencie zgodnie z rozwojem emocjonalnym dziecka !!!
ksioncklaj2020.01.29 7:19
I my żyjemy w wolnym kraju .....???
Tylko prawda sie liczy.2020.01.29 6:24
ROZSADNI RODZICE powinni jasno wyrazac swoja opinie na temat wychowania seksualnego w Polsce.Nikt nie moze sie zgodzic, zeby pedaly opowiadaly glupoty dotyczace wychowania swoich dzieci.Byly przyklady w innych krajach, gdzie po takich lekcjach,chlopcy starsi, zaczeli gwalcic 8letnie 10 letnie dziewczynki w toaletach szkolnych. To samo moze sie wydarzyc w Polsce.LGBT organizacja, ma tylko jedno w glowie.Zdemoralizowac, jak najwiecej dzieci to sie panstwo rozleci. Wszystko inne co opowiadaja to tylko sluzy im do udawania, ze ich nauki sa, do nauki kazdego szanowania.Bzdury i zwykle klamstwa lewactwa.
max2020.01.28 23:36
Bodnar wprowadza swoimi mądrościami "efekt mrożący"
Kordian2020.01.28 23:30
Ten pedalec chciałby chyba żeby wszystkie dzieci zostały pedałami. Rowerzysta zakichany
PL2020.01.28 22:27
Bodnar to niesamowity szkodnik.
ziom2020.01.28 22:11
kiedy tej kurvie kończy się kadencja?