Adam Andruszkiewicz: Kukiz'15 zmierza w stronę obozu III RP - zdjęcie
09.09.19, 12:00

Adam Andruszkiewicz: Kukiz'15 zmierza w stronę obozu III RP

22

„Paweł Kukiz ewidentnie się zakiwał [...] PSL wpisze do swojego programu każde postulaty w każdych wyborach [...] Pan Tyszka jest marnym politykiem- jest dobry w knuciu, a na polityce się nie zna” - Adam Andruszkiewicz, poseł niezrzeszony, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji specjalnie dla portalu Fronda.pl.

Fronda.pl: Panie ministrze, w 2017 r. był pan bardzo ostro krytykowany za odejście z formacji Kukiz’15. Jak wiemy lider, Paweł Kukiz dołączył do drużyny PSL’u. Jak pan minister ocenia to posunięcie?

Adam Andruszkiewicz, wiceminister: Jak widać miałem wtedy rację mówiąc o tym, ze Kukiz’15 zmierza w stronę obozu III RP. PSL współtworzył ten obóz w koalicji z Platformą Obywatelską i rządził Polską w bardzo marny sposób. Ostrzegałem przed tym paktem. Wtedy byłem bardzo zajadle krytykowany za to, że dołączam do obozu Prawa i Sprawiedliwości. Dziś widać, że miałem rację.

Już dwa lata wcześniej przewidziałem pewne zachowania i całe szczęście, że tego kroku dokonałem, bo dzisiaj możemy pracować w obozie patriotycznym i walczyć z układami III RP. Nie muszę startować na siłę z jakiegoś dziwnego porozumienia w rodzaju PSL’u. To byłoby haniebne- tak uważam.

Paweł Kukiz jest bardzo chwalił wpisanie postulatów dotyczących ordynacji mieszanej i JOW’ów do projektu programowego PSL. Czy PSL jest w stanie zrealizować postulaty, które były na sztandarach Kukiz’15?

PSL wpisze do swojego programu każde postulaty w każdych wyborach, jeśli będzie to dawało tej partii jakiekolwiek szanse na to, że wejdzie ponownie do Sejmu. PSL może powiedzieć wszystko i wpisać wszystko, natomiast nic nie zrobi w tej materii.

Nie oszukujmy się- dla PSL’u, czyli partii wyjątkowo już osłabionej, na pewno nie byłoby na korzyść wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Skończyłoby się to tak, że PSL nie miałby żadnych przedstawicieli w skali kraju, nigdzie! Dlatego nie będzie żadnych JOW’ów wprowadzał. Szkoda, że Paweł Kukiz w ten sposób kończy swoją przygodę z polityką.

Czy Paweł Kukiz jest na tyle naiwny, że nie wie, że PSL nigdy nie zaryzykowałby wprowadzenia JOW’ów? Skąd u niego nagle tyle politycznej łatwowierności?

Paweł Kukiz ewidentnie się zakiwał. Pamiętam jak w moim województwie podlaskim kiedy odchodziłem z Kukiz’15 były takie rozmowy, że to wszystko idzie w złą stronę. Razem ze mną odchodziły struktury, bo widziały te działania. Paweł Kukiz miał szansę tworzyć w Polsce fajną alternatywę polityczną. Pamiętam kiedy z nim działałem, kiedy razem z nami był poseł Jakubiak, poseł Liroy Marzec, inni koledzy posłowie i koleżanki, Kornel Morawiecki- legenda Solidarności Walczącej, wówczas wszyscy razem, wspólnie, idąc mocno w prawą stronię mieliśmy ponad 10% w sondażach.

Debatowaliśmy o tym, że większość konstytucyjna po kolejnych wyborach to będzie Prawo i Sprawiedliwość z Kukiz’15. Paweł Kukiz odrzucił te nazwiska, o których wspomniałem wcześniej, wybrał Pana Tyszkę, wybrał porozumienie z PSL’em, i dziś według sondaży samodzielnie nie wszedłby do Sejmu. To pokazuje skalę jego porażki.

Bardzo mi przykro z tego powodu, bo z tego ugrupowania wszedłem do Sejmu, za do jestem wdzięczny Pawłowi Kukizowi, ale niestety zakiwał się.

Z wielu znanych nazwisk, o których m.in. wspomniał pan minister, w Kukiz'15 został już chyba tylko pan wicemarszałek Tyszka.

Pan Tyszka z tylnego siedzenia zarządzał w dużej mierze klubem Kukiz’15. Bardzo mocno starał się eliminować postacie prawicowe. Ja też wielokrotnie padałem ofiarą intryg pana Tyszki, który robił wszystko, żeby nie było mnie w mediach publicznych- kuluarowo bardzo mocno działał przeciwko mnie. Pan Tyszka jest marnym politykiem- jest dobry w knuciu, a na polityce się nie zna. Został mu tylko miesiąc funkcjonowania w polskim parlamencie- później będzie musiał się realizować na innych płaszczyznach.

Jeszcze nie tak dawno Paweł Kukiz nazywał Polskie Stronnictwo Ludowe „zorganizowaną grupą przestępczą”. Jak to możliwe, że człowiek, który idąc do Sejmu w 2015 roku był identyfikowany z czystością ideałów, dziś musi znaleźć swoje miejsce w takiej właśnie organizacji?

To jest pytanie do Pawła Kukiza, nie do mnie. Ja jego samopoczucia nie znam. Przykrym symbolem było to, kiedy po wspólnej konwencji z PSL Paweł Kukiz tak bardzo chciał się przytulać do Władysława Kosiniaka-Kamysza, a pan Kosiniak-Kamysz jakoś nie bardzo te przytulaski odwzajemniał.

Moim zdaniem pan Kosiniak-Kamysz wiedział, że kiedyś Paweł Kukiz prawdopodobnie znów zmieni poglądy i będzie pluł na PSL. Często tak robi, że kogoś uważa za przyjaciela a później na niego pluje. To bardzo przykre.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (22):

Zenon2019.09.11 8:53
Ach ta żydkowata opozycja narodowa...
Kwak2019.09.11 7:38
Każdy ruch istniejący poza układem magdalenkowym zostaje w Polsce WYKOLEJONY i tak już od lat, Kukiz to taki zadaniowy kolejarz z kiksem
sasa2019.09.10 8:04
A to ten klakier co chcial aby polakom paliwo zdrozalo
Pat2019.09.9 16:34
Kukiz to śpioch esbecji.I tyle.
JanP2019.09.9 13:48
Andruszkiewicz ma akcent typowego ruskiego trolla. Jak tylko otworzy otwór gębowy, to trudno zrozumieć, o co mu chodzi. Zainwestuj pan w siebie, bo na salony pana nie wpuszczą.
BiegunkaProrocza2019.09.9 13:50
Jest tak dlatego, że on nie myje siusiaka.
Kicia2019.09.9 13:45
Kukiz to wyrób czekoladopodobny stworzony przez ferajne z WSI w celu odebrania głosów PIS a że znalazło się tam paru porządnych no cóz wypadek przy pracy.
Reytan2019.09.9 13:17
Andruszkiewicz to lajdak,ktory udaje Narodowca,i bierze za to pieniadze. Takich oszustow powinno sie skazywac na kare smierci,bo zabijaja Polske.
Hans Kloss2019.09.9 13:21
Żeby Ci żyłka nie pękła z tej tolerancji.
Alojzy Cedzidło2019.09.9 18:39
Ale Hans Kloss wnerwił ,,Jareczka " , ,Reytana " i tego ,,Po rycynusie , Cieżko myślę, jak stwierdził pan ,,Jarek . i nie kumam co ich tak spieniło . A już całkiem mnie obalił ten od ,,proroczej biegunki " Skąd u niego ten, ciąg do sprawa intymnych .I to męskich.?
Jarek2019.09.9 13:33
@ Hans Kloss, Reytan nie zna takich słów jak: tolerancja, empatia, kompromis, a humanizm myli mu się z homoseksualizmem. On zna słowa: Bóg, honor, ojczyzna, targowica, podobne - ale ich nie rozumie.
BiegunkaProrocza2019.09.9 13:51
Reytan nie myje też swojego prawdziwie polskiego siuraka. Hańba!!!
Alojzy Cedzidło2019.09.9 22:18
Ja też nie rozumie , panie Jareczku . Oświeć Pan nierozumnych. I gdyby tak jeszcze dodać do prośby słowo ,,Patriotyzm , byłbym wdzięczny . Kiedyś niby słyszałem jak pan Tusk mówił ,że patriotyzm to przeżytek ,ąle też nie wiem w jakim kontekście On to mówił . Z miłości do pani Kanclerz czy do własnej żony A z tym Rejtanem też nie kapuję o co chodzi . Bo widzi Pan , panie ,,Jareczku " TOLERANCJI , EMPATII , KOMPROMISU , najbardziej domagają się pedały . więc my,ślę ,że on, ,,Reytan ",nie bardzo się mylił . To raczej Pan coś z natura ma kłopoty.
BiegunkaProrocza2019.09.9 13:49
Reytanie, Reytanie !! Umyj siusiaka bo ci nie stanie, I odbyt obmyj źródlaną wodą, A majty wygotuj w garnku z sodą.
Hans Kloss2019.09.9 12:17
"Pan Tyszka jest marnym politykiem" - puaczę :-)
Jarek2019.09.9 12:10
Andruszkiewicz - zrobiłeś w końcu prawo jazdy? Czy dalej rozliczasz "kilometrówkę" bo "Ci się po prostu należy"
Alojzy Cedzidło2019.09.9 12:33
Panie ,,Jareczku " a Pan znów nie zauważył o czym jest ta strona napisana " To taka lekka kompromitacja . Tu mowa o panu Pawle Kukizie i jego inteligencji . Noo ..Może intencjach . Bo jaki idiota nie wie ,że spełnienie jego marzeń , czyli ,,JOWów " jest uwarunkowane dojściem do władzy i samodzielnym rządzeniu , Kukiz 15 i PSL Jeśli pan Kukiz to wie , to świadczy o tym ,że jakimś narcyzem , który wierzy ,że w Polsce jest tylko jeden myślący . Czyli ON KUKIZ PAWEŁ
Jarek2019.09.9 13:31
@ Alojzy Cedzidło. Aby zauważyć ironię wpisu, trzeba mieć umiejętność myślenia i oceny własnej. Ale chyba to już taka frondowa tradycja, że najwięcej na frondzie mają do powiedzenia ludzie skompromitowani moralnie. A Wy "frondowe pelikany" łykacie to jak śliskie rybki. Brawo Wy! Każdy GURU swojej partii, ma jakieś slogany. Kukiz też. Choć wolałem jak śpiewał. PSL - nie chcę się na temat tej partii wypowiadać, już inni to zrobili: - określenie PSL to arbuz - z zewnątrz zielony, w środku .. - czy też polityczna prostytutka wszystko jasne. Piszesz o narcyzmie - no chyba nie ma większego narcyza w Rzeczpospolitej od Kaczora. Niedługo obali mit Lenina. Andruszkiewicz, Kuchciński, Szydło, Kaczyński, Piotrowicz, inni. - to przykład neobolszewizmu - "co wolno wojewodzie, to nie ..." Na razie Wam dają, to są cacy. Tak, będzie minimalna płaca 4000 PLN, ale będzie warta mniej niż minimalna płaca obecnie. Wiesz, co to inflacja? Może PIS by mnie przekonało do swoich idei, ale przypominają idee z "Folwarku zwierzęcego" - nieudacznikom dali, i Ci będą wierni aż po grób; - innych zastraszyli (nauczyciele, lekarze; - innych spałują; - inni wyjadą z takiego kraju (i nie tylko lewacy), jak w większości przypadków wyjeżdżają ludzie wykształceni. Ale Tobie wszystko jedno - bo dali
Alojzy Cedzidło2019.09.9 18:26
No dobra . Nie mam umiejętności myślenia . Przyznaje panie Jareczku ,że najwygodniej to słuchać i mówić tylko ,,tak jest proszę pana , pani" . Trafiłem na typowego narcyza . Nie lubi PiS-u Wymaga tego samego od pospólstwa . Nie bez powodu odwołuje się do ,,Folwarku zwierzęcego." Ostatnie zdania tej połajanki pana ,, Jareczka " mówią wszystko . Radzę poczekać do 13, X. . Aaaa ..i jaszcze . Nic mi nie dali Też nie wzięli bo wygolili mnie przed 2015 .
Danka S.2019.09.9 22:10
Jarek! Widzę , że nie wiesz na czym polega kilometrówka" ! O co ci chodzi! ? Nie znasz tych przepisów ?! Zapytaj, to ci oddpowiem , bo rozliczałam sie kilometrówką, mając prawo jazdy i używając własnego SAMOCHODU DO CELÓW SŁUŻBOWYCH!! I to całkiem legalnie, miałam uchwalone przez Radę Miasta! Zapytaj, bo bzdury piszesz ! Jedno drugiemu nie przeszkadza ! Poniał ?
Alojzy Cedzidło2019.09.9 22:28
Pani ,,Danko S." , jak Pani śmie pouczać naszego geniusza pana ,,Jarka " .Jak Pani śmie . Sądząc po Jego zaangażowaniu w pisaniu ,,,Komentarzy " Inowrocław nie jest mu obcy . Pewno Szef zlecil mu ,,opiekę nad min . Andruszkiewiczem.
Miś Colargol2019.09.9 12:10
Ciekawe do czego jeszcze gotów jest posunąć się Kukiz w swojej kompromitacji? Bo PSL jest gotowe posunąć się do wszystkiego- te postkomuchy nie mają hamulców!