Tomasz Wandas: Tyle szumu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Mówi się, że tam gdzie szum dookoła, tam pomija się sedno sprawy. Jaka jest istota sporu o TK?



Adam Abramowicz (PiS): PO i PSL uchwalając w czerwcu niekonstytucyjną ustawę o TK oraz wybierając 5 zamiast 3 sędziów na nową kadencję zastosowało "ucieczkę do przodu" wobec nadchodzącej utraty władzy.  Sposób wybierania sędziów TK przez Sejm zawsze był obarczony polityką, ale przesunięcie w czasie kadencji kolejnych sędziów sprawiało, że  ten polityczny wybór rozkładał się na różne opcje. PO i PSL rządził dwie kadencje co spowodowało nadreprezentację jednej strony sceny politycznej. Pomimo tego zdecydowano w październiku, że trzeba wziąć wszystko, wybrać sędziów na zapas. Już wcześniej TK wykazywał daleko idącą życzliwość dla poprzednio rządzących, skargi zwykłych ludzi czekały na rozpatrzenie miesiącami ale sprawy ważne dla PO wchodziły na wokandę w trybie ekspresowym. Po zamachu czerwcowym nie było żadnych wątpliwości, że TK może być użyty do walki politycznej dlatego nie można było się zgodzić na wybór 2 sędziów których powinien wyznaczyć już nowy parlament. Nie można tez było wybrać tylko dwóch a trzech z pięciu poprzednio wybranych pozostawić bo w jaki sposób określić których pozostawiamy a których nie? Dlatego wybraliśmy nowych pięciu sędziów od których Prezydent przyjął przysięgę a teraz poprawiamy ustawę o TK aby wyeliminować te wszystkie mankamenty o których mówiłem wcześniej.

Jak powinno wyglądać funkcjonowanie TK? Co należy do jego istoty?



TK powinien rozstrzygać czy stanowione prawo jest zgodne z ustawą zasadniczą. Niestety obecny sposób wybierania sędziów oraz zasady orzekania i funkcjonowania tego ciała nie gwarantuje pewności, że wyroki nie są obarczone pozaprawnymi i woluntarystycznymi przesłankami Obecna Konstytucja ułatwia takie działania ponieważ wiele jej zapisów jest tak skonstruowanych aby można je było interpretować w zależności od aktualnego kursu władzy. Nadszedł czas aby rozpocząć prace nad zmianami w ustawie zasadniczej.


W internecie krążą przeróżne opinie na temat większości konstytucyjnej. Jakie są fakty, czy uda się ją uzyskać do zmiany konstytucji? Jeśli tak to kiedy może nastąpić jej zmiana?

Do zmiany Konstytucji RP potrzeba w Sejmie 2/3 głosów czyli 307 posłów. Wybory rozstrzygnęły, że Klub PiS miał 235 posłów, Kukiz 15 - 42 posłów, PO - 138 , Nowoczesna - 26 ,  PSL -16 i mniejszość niemiecka - 1. Teraz trochę się to pozmieniało ale niewiele. Kilka dni temu  posłowie Kukiz 15 i PiS zgłosili projekt zmiany dotyczącej funkcjonowania TK. Ten projekt powinien być wstępem do rozpoczęcia dyskusji nad całościową zmianą Konstytucji i podstawą szukania do nowych rozwiązań większości konstytucyjnej.

Dziennikarze przeprowadzają bardzo szczegółową relację z  Sejmu sporu o TK, można odnieść wrażenie, ze nic poza tym posłowie nie robią...

To jest właśnie zastanawiające dlaczego nie mówi się o innych ważnych dla Polski ustawach które już podjęliśmy np. ograniczenie kolosalnych odpraw dla odchodzących członków zarządu spółek skarbu państwa, przesunięcia o rok wejścia w życie nowych przepisów dotyczących uzyskiwania praw jazdy i podnoszących ich cenę, rozpoczęcie prac nad złożonymi przez Prezydenta Dudę projektami ustaw podnoszących kwotę wolną od podatku dochodowego z 3 do 8 tysięcy złotych oraz obniżenia wieku emerytalnego z 67 lat do 65 dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Trwają także prace nad wprowadzeniem podatku bankowego. Konsultujemy ze stroną społeczną zasady wprowadzenia podatku od powierzchni handlowych który ma wzmacniać konkurencję i wyrównywać szansę małych podmiotów wobec przewagi dużych korporacji oraz zapobiegać transferowi podatków za granicę. To i jeszcze więcej, nie wymieniłem wszystkiego, w ciągu jednego miesiąca. Praca wre, ale o tym w TV prawie nic nie ma. Widz może odnieść wrażenie, że PiS zajmuje się wyłącznie jednym tematem. 

Ciężko przypomnieć sobie aby kiedykolwiek Premier Polski w życzeniach Świątecznych podkreślał ich istotę tzn. Chrystusa. Co Pan sądzi o spocie i jakie życzenia chciałby Pan złożyć czytelnikom fronda.pl?

Dotychczas w imię fałszywie pojętej świeckości państwa politycy w Polsce unikali odnoszenia się do prawd wiary na których oparte są chrześcijańskie święta i koncentrowali się na ich zewnętrznej oprawie. W spocie Pani Premier życzy Polakom by w czasie świąt Bożego Narodzenia spojrzeli na siebie nawzajem z miłością jaką obdarzył nas Chrystus a więc dotknęła prawdziwej istoty nadchodzących Świąt. Nie pozostaje nic innego jak przyłączyć się do tych życzeń.

Bardzo dziękuję za rozmowę