Według informacji "Najwyższczego CZASU!" inwigilacją objęto m.in. Stanisława Michalkiewicza, Jerzego Roberta Nowaka oraz Waldemara Łysiaka.

 

"W związku z tym do rzecznika rządu Pawła Grasia, który to rząd chyba kontroluje ABW kieruję następujące pytania:
Gdzie w ustawie o ABW istnieje zapis dotyczący ochrony spraw żydowskich? Jeśli go nie ma, to czy funkcjonariusze prowadzący operację Menora nie złamali prawa?" - pisze Tomasz Sommer.

 

Redaktor naczelny tygodnika stawia pytania, kto z funkcjonariuszy ABW i na czyje zlecenie wydał rozkaz o przeprowadzeniu operacji „Menora” i czy podobne operacje mają być przeprowadzane w przyszłości, a jeśli tak, to na jakiej podstawie.

 

"Czy prawdą jest, że prowadzący filosemicką operację „Menora” funkcjonariusze dostali za nią nagrody i w jakiej wysokości?" - pyta Sommer.

 

Szef redakcji "Najwyższczego Czasu!" przypomina, że Stanisław Michalkiewicz ze względu działalność opozycyjną był regularnie inwigilowany od końca lat 70. XX w. Zdaniem Sommera prowadzenie wobec publicysty takich praktyk w III RP jest absolutnym skandalem.

 

"Czy ABW prowadzi jakieś operacje skierowane w środowiska antypolskie, antyrosyjskie, antyniemieckie czy krytykujące w jakiś sposób jakieś inne narodowości czy tylko interesują ją domniemani antysemici?" - puentuje redaktor naczelny tygodnika.

 

AM