Abp Marek Jędraszewski: Maryja od 2 tys. lat prosi Boga o szansę dla ludzkości - zdjęcie
16.08.19, 19:12Zdj. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska, Flickr, CC0

Abp Marek Jędraszewski: Maryja od 2 tys. lat prosi Boga o szansę dla ludzkości

50

Piątkowe nieszpory przy kaplicy Domku Matki Bożej pod przewodnictwem ks. abpa Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego, z udziałem ks. abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, rozpoczęły Odpust Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Przybyłych na uroczystości pielgrzymów przywitał kustosz Sanktuarium – o. Konrad Cholewa OFM. Specjalne słowo skierował do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

– Ekscelencjo, dziękujemy, że zawsze możemy liczyć na Twoją obecność i wsparcie, zarówno my bernardyni, jak i modlący się tutaj wierni. Chcemy Ci dziś powiedzieć, Ekscelencjo, za świętym Pawłem – głoś naukę, nastawaj w porę i nie w porę, w razie potrzeby wykaż błąd, podnieś na duchu z całą cierpliwością ilekroć nauczasz. Czuwaj we wszystkim, znoś trudy, wykonaj dzieło ewangelisty, spełnij swoje posługiwanie. My, zgromadzeni tutaj kapłani, zakonnicy, siostry zakonne i lud wierny modlimy się za Ciebie. Możesz na nas liczyć.

Homilię wygłosił arcybiskup Andrzej Dzięga. Na początku pozdrowił kustosza, opiekunów i pielgrzymów kalwaryjskich.

– Bądź pozdrowiony szczególny pielgrzymie, dostojny pielgrzymie dzisiejszego dnia, Pasterzu świętego Kościoła Krakowskiego, ks. arcybiskupie Marku. Przynosisz to wszystko, co jest w głębinach Twojego serca i przestrzeniach umysłu. A my możemy Ci dzisiaj mówić: dziękujemy, prosimy jeszcze i przepraszamy za tych, co nie rozumieją i nie chcą zrozumieć (…) Otaczamy Cię modlitwą.

Wyraził nadzieję na nawrócenie wszystkich, którzy walczą z Bogiem – źródłem miłosierdzia. Odwołał się do postaci kardynała Karola Wojtyły, który wielokrotnie przemierzał kalwaryjskie dróżki – jako młody chłopiec, młodzieniec, ksiądz, biskup i papież.

– Kto wie, może wśród różnych tajemnic tego pontyfikatu jest też ta tajemnica kalwaryjskiej modlitwy, z której wyrósł ten szczególny dar Męża Opatrznościowego, proroka, który w mocy Eliasza przeszedł przez czas swojego pokolenia, stając często sam, aby mówić prawdę największym umysłom, politykom i naukowcom tego świata. Często sam się zmagał z przeciwnymi argumentami, aby mówić prawdę. To się rodziło, umacniało tutaj. Nie dziwi, że z takiego źródła czerpiąc (…) mówił do nas od początku, że trzeba się modlić o Ducha Świętego.

Arcybiskup zwrócił uwagę na piękno nieszporów, których tekst ma w sobie moc Bożej prawdy. Zachęcał pielgrzymów do sięgania po pieśni liturgiczne i psalmy.

– Duch Święty pozwala nam przy Maryi rozważać i medytować najbardziej trudne tematy tego życia. Dla Maryi śmierć była jak zaśnięcie, bo Ona świadomym aktem swojej woli oddała swego ducha Bogu (…) Jeśli mamy wiarę, to śmierć może być pełnym nadziei spotkaniem z Ojcem.

Metropolita podkreślił, że patrząc na Maryję, wierni mogą przypomnieć sobie dzieje nieba. Odwołał się do fatimskiego orędzia, kiedy Matka Boża prosiła o modlitwę różańcową i pokutę. Przypomniał, że w Święto Maryi Wniebowziętej, miał miejsce Cud nad Wisłą. Dodał, że bolszewiccy żołnierze widzieli Maryję, która zatrzymywała ich zwycięski pochód.

– Maryja staje od 2 tysięcy lat przy Bogu i prosi o szansę dla ludzkości (…) To jest czas miłosierdzia i czas pokuty. Trzeba uznać Boga. Miłosierdzie jest drugą stroną Bożej sprawiedliwości. Na miłosierdzie zasługuje ten, który potrafi powiedzieć jak Maryja – „Oto, ja, służebnica Pańska” (…) Maryja sercem nieustannie przyjmowała Bożą moc, Bożą łaskę i Bożą nadzieję. Nauczyła Kościół przyjmować Ducha Świętego.

Kończąc homilię, arcybiskup podkreślił, że ludzkie życie jest święte, a obowiązkiem wierzących jest otoczenie każdej matki czułością i miłością. Zaznaczył, że Ojczyzna jest domem, o który każdy – pod opieką Maryi, musi się troszczyć.

– Maryja niech nam będzie Królową Wniebowziętą, zwycięską Królową Polski, Fatimską Królową Świata, Królową Rodzin, Królową Serc, Królową całego życia, Mistrzynią, Nauczycielką, Matką, Orędowniczką.

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska/diecezja.pl

Komentarze (50):

antek.b2019.08.18 13:07
Ciekawe to,a co było wcześniej, przecież ludzie istnieją dłużej niż 2 000 lat,czym oni się wtedy zajmowali?dłubaniem w nosie?.
Topór i piłą 2019.08.18 10:01
Ona jest niczym przy mnie - czysty grzech, ale was pociesze - Brzydkie kobiety i i brzydkie pary mimo grzechu będą o wiele mniej karane np. biała kobieta o wyglądzie jak facet i ładny murzyn o wyglądzie kobiety mogą być ułaskawieni i zachować swój wygląd w nieskończoność. O ile nie będą nachalnie stać po stronie ogółu. Dla mnie, wszyscy mogą nie istnieć - dopuszczam sytuację, że będę sam kroczył w nieskończonej próżności w nieskończoność - pamięć o tej planecie da mi siłę na nieskończoną samotność.
M.2019.08.18 1:54
To niezly kawal chu*a z tego "boga" jesli od 2000 lat nie daje sie namówic kobiecie na bycie laskawym. Do tego 2 wojny swiatowe, obozy koncentracyjne... Plus pedofile w kego wlasnej mafii. A moze on po prostu nie istnieje?
stok2019.08.17 13:38
Z historii dwója, kult Maryjny stworzyli katolicy 1600 lat temu i niema nic wspólnego z prawdą.Na kłamstwach powstała sekta katolicka.
asder2019.08.17 12:36
Max Kolonko brutalnie obraża internautów: ''Idź się je..ć'' to wasz tytuł Frondo. No i dobrze. Słuszne oburzenie. Tylko że jeśli się oburzacie z takiego powodu to tym bardziej powinniście się oburzyć na komentarze pod tym wpisem. Nie dość że obrażają ks. abp to jeszcze lżą matkę Chrystusa. Skończcie wreszcie udostępniać miejsce na hejt i bluźnierstwa przeciw KK i Bogu. Jeśli jesteście rzeczywiście chrześcijańskim portalem to powinniście zrobić z tym porządek. Ale widząc to co się dzieje mam wrażenie że jesteście fałszywi i chyba zależy wam na tym aby ta cała "tęczowa zaraza" obrażała wiarę i polaków.
edi2019.08.17 10:52
UWAGA - na dzielnicowego - ruskiego trolla - OBSERWUJĘ GO JUŻ OD DŁUŻSZEGO CZASU - ZAWODOWO CODZIENNIE W KAŻDYM WĄTKU PLUJE NA POLSKĘ , POLAKÓW, KOŚCIÓŁ I POLSKI RZĄD !! NIGDY NIE MA KONKRETÓW ZAWSZE POmyje !!
katolik2019.08.17 11:48
jest wielu takich ,którzy są wysłannikami szatana,niezależnie czy są indywidualni,czy z PO itp
x2019.08.17 10:51
Te darmozjady w Watykanie, gdzie opływają w bogactwa, z nudów wymyślają niestworzone rzeczy, które póżniej oznajmiają swojemu ludowi katolickiemu.
x2019.08.17 10:46
Sieje herezję ten biskup.Jedynym pośrednikiem między Bogiem, a człowiekiem jest Chrystus.Tak jak napisane w Biblli katolickiej.Wychodzi na to, że on nie zna Biblii, lub celowo kłamie.
antek.b2019.08.17 9:30
Skąd oni biorą takie absurdalne sformułowania?
zych..2019.08.17 8:42
Jak nieboszczyk Maryja,która od 2000 lat nie żyje,leży w grobie,może prosić Boga o coś.Takie pomysły mogą się rodzić tylko w głowach biskupów KK.
Piotr2019.08.17 8:16
Facet wie co mówi jest w nieustannym kontakcie meilowym z MB ;-) Tak wieć można powiedzieć, że ma info z pierwszej ręki ;-)
Wierzacy2019.08.17 0:16
Polska teologia nie jest precyzyjna, stad nie ma tez wielkiego uznania w swiecie katolickim. Jest sobie polski katolicyzm polskim katolicyzmem i takim naiwnym pozostanie, przy takich glowach koscielnych nie ma sie czemu dziwic.
Prwada wyzwala2019.08.16 22:32
W Biblii nie ma żadnego słowa o tym jak skończyła matka Jezusa, nawet jeden fragment na ten temat nie został zapisany, co się z nią stało! Dodatkowo zastanawiające jest to, że Jezus w swoim zachowaniu do swojej matki raczej nie był wylewny. Jest napisane, że gdy Jezusa powiadomiono, że przyszła Jego matka z braćmi to On stwierdził, że Jego rodziną są ci co przebywają z Nim w jednej izbie. I odprawił matkę z kwitkiem! Troszku to dziwne zachowanie, zwłaszcza że teraz darzy się matkę Jego dużą estymą! Co jest niezgodne z zachowaniem Jezusa! Zastanawiające!
katolik2019.08.16 21:59
Odp do SRU--przepraszam,ale nie proszę o komentarz do mojej wypowiedzi.Poza tym to jest portal katolicki,trudno zrozumieć dlaczego osoby o innych poglądach tutaj się wypowiadają,tym bardziej że bardzo drażnią je wypowiedzi o charakterze religijnym.ALE z drugiej strony może to jest ich mała droga do nawrócenia...No i proszę spojrzeć ,ze właśnie takie tchórze ,którzy boją się być POLAKAMI ośmieszają Polskę.Robią to z ramienia pseudopartii ,które działają pod dyktando szatana
stahu2019.08.16 22:28
Dla Sodomy niema nadzieji .
Brexit2019.08.17 20:43
Osoby o innych poglądach się wypowiadają ponieważ na tym portalu katolicy ciągle piszą o osobach o innych poglądach, wyrażają swoje o nich opinie, często językiem plugawym i próbują narzucić swoje poglądy, uznając je za jedyne słuszne.
Torchwood2019.08.16 21:42
Prosi wszechwiedzącego boga?
Kinga 2019.08.18 2:38
Torchwood!? Aż tak lubisz ten film, że nick masz od nazwy filmu??? O jakim bogu piszesz? Bo nasz Bóg pisze się przez duże "B" ! Tak trudno chociażby znać zasady pisowni ? Czy swoje imię i nazwisko piszesz małą literą??? ! Chcesz być większy od Boga ! Nigdy ! Z każdego słowa ty i każdy będzie rozliczony ! I po co ci nawet taka obelga !?
sru2019.08.16 20:43
Facet w sukience ze złotem na rękach z drogim autem, który nigdy w życiu nie pracował mówi ludziom o moralności. Stfu, oni wszyscy się wzbogacili na waszej głupocie.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.08.16 21:17
Chłop w czarnej sukience ma zajęte ręce piesiami pani co sprząta na plebani potem idzie do kościoła do się ministrantów woła aby mu pomogli w jego demagogi :D
anonim2019.08.16 21:30
Może ten facet w sukience się wam podoba https://wpolityce.pl/swiat/438840-przerazajace-skazany-za-molestowanie-czytal-dzieciom-bajki
J.P2019.08.16 20:41
"Abp Marek Jędraszewski: Maryja od 2 tys. lat prosi Boga o szansę dla ludzkości" A Bóg strzela focha 🤔
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.16 20:17
Gretkowska śmieje się z abp. Jędraszewskiego. "Ubiera się jak drag queen w karnawale" https://natemat.pl/281817,gretkowska-odpowiada-jedraszewskiemu-chrystus-byl-transseksualny Co prawda to prawda, przy czym istnieje pełno Drag Queens w o wiele fajniejszych stylówach niż ten dziadek w w kato-niedoli :)
Zimne oko2019.08.16 22:00
Dlaczego jednokomórkowy zboku używasz angielskiego słowa gej. Używaj polskiego pederasta, które pięknie definiuje twoje śmierdząco - brązolubne zboczenie. Widocznie sperma, którą systematycznie pompują ci od tylca dotarła w końcu do twojego łba i uszkodziła ci tą jedyną komórkę, którą posiadasz, ty głupia amebo. Brzydzę się tym, że muszę dzielić z taką kreaturą jakiekolwiek wspólne mianowniki, jak chociażby Polski język,którego choć trochę się wstydzisz. Dla mnie jesteś pedalskim trollem, śmierdzącym ruskimi onucami.
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.17 11:17
Mam syfilis i inne pedalskie choroby
Kinga 2019.08.18 2:26
To nie nowina, że masz !Ciągle o to pytamy! Ważne czy nie zaraziłeś dzieci!?
ele2019.08.16 20:17
widzę że osoba ks arcybiskupa Jędraszewskiego działa na opętanych jak płachta na byka
anonim2019.08.16 21:23
Prawda ele;)
Prwada wyzwala2019.08.16 22:34
Nie wiedzialem, ze jestes opetany?
xx2019.08.16 23:17
Faktycznie frondo-katole robią z tego złośliwego dziada jakiegoś bożka. Dziwne...
bezlitosny internauta2019.08.16 20:15
Nieprawda. Prawdziwą Maryją jest Caryca Wszechrosji Matka Boska Kazańska.
szcze na PiS i rydzykowi prosto w ryj2019.08.16 20:01
Idiota w koloratce znowu się ośmiesza! ciekawe skąd wie o co prosi ta cała matka boska, zna ją a może przemówiła do niego?
saine2019.08.16 20:26
Podpisałeś się tą muchą ! Belzebub dosłownie: pan much i komarów, popularnie: władca much – semickie imię demona, wodza demonów. https://pl.wikipedia.org/wiki/Belzebub
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.08.16 21:16
Może mu SMSy z nieba wysyła :D
xyz2019.08.17 12:05
Raczej te sms'y są piekła :(
edi2019.08.17 10:54
dzielnicowy - ruski trollu - ty jesteś naszym NORMALNYCH POLAKÓW WROGIEM - ZAWODOWO CODZIENNIE PLUJESZ NA POLSKĘ I POLAKÓW i wiesz co ci powiem tak po chrześcijańsku - zabieraj manatki i onuce i sp...laj do Moskwy !!! NIC TU NIE WSKÓRASZ ZE SWOJĄ V KOLUMNĄ PUTINA - TU JEST POLSKA KRAJ WIELKICH POLAKÓW PATRIOTÓW !!
Cogito ergo sum2019.08.16 19:40
ALE PRZECIEŻ LUDZKOŚĆ ISTNIENIE OD PONAD 200 000 LAT, A PRZERÓŻNE KULTY I RELIGIE OD PONAD 10k LAT, Więc dlaczego od tylko 2 tys. lat ludzie proszą któregoś ze zmyślonych bogów o cokolwiek?
stahu2019.08.16 20:08
A mezopotania ...? sumer ? asyria ?
Kinga 2019.08.18 2:24
Cogito! Myslisz? Ludzie , a przynajmniej my Polacy, prosimy tylko jednego Boga ! Nasz Katechizm mówi, że jest Jeden Bóg, ale we Trzech Osobach ! To jest Trójca Przenajświętsza! Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Świety! Przecież tyle, to powinieneś znać !
JPIII2019.08.16 19:40
Jak tych hoojów za...pier...dolą to może. Ale marycha łajdaczyła się z bożyszczem zw. bogiem. Czy od czegoś takiego potrzeba nam szansy? My bez takiej krowy mamy dość kłopotów z klechowymi pedophilami.
anonim2019.08.16 21:22
Tchórzu jak tak zajmujesz się religioznawstwem to napisz o Islamie ,boisz się .
Twój znawca 2019.08.17 0:08
Nie strasz, nie strasz, bo się ze.........sz! Staruszkiu, najpierw trzeba dać radę wstać z łózka! Co ty już możesz? Jeszcze piszesz, ale gorzej z czym innym !
Hak Ci w smark2019.08.16 19:39
Pamiętajcie, popieranie ludzi oskarżonych o wielokrotne molestowanie jest spoko o ile publicznie besztacie gejów. Tak wygląda moralność poziom Jędraszewski i fronda
Prawojad2019.08.16 19:38
I co z tą szansą, zwłaszcza w 1. połowie XX wieku?
katolik2019.08.16 19:24
Jak ważne jest żeby Episkopat wreszcie zauważył,że tylko wezwanie do powszechnego Różańca i pokuty może ocalić Polskę i Polaków.Pozostaje kwestia uznania Jezusa przez Episkopat i Rząd za Króla Polski,nie dla jakiejś fanaberii,ale takie jest żadanie Jezusa Chrystusa.Ono jest prawdziwe .
sru2019.08.16 20:45
Żądaniem Jezusa jest żeby został królem Polski? Kto ci takich bzdur naopowiadał?? Ty i tobie podobni sobie to wymyśliliście, ale na szczęście nie macie takiej władzy żeby ośmieszać w ten sposób nasz kraj na świecie.
anonim2019.08.16 22:56
Czy żądanie zostało przedstawione na piśmie, żeby Polska o tym nie zapomniała.
edi2019.08.17 10:51
Przyjęcie JEZUSA JAKO PANA i KRÓLA POLSKI DOKONAŁO 18 listopada 2016 r SIĘ W ŁAGIEWNIKACH - JEZUS JEST PANEM i KRÓLEM POLSKI I POLAKÓW !! A MARYJA KRÓLOWĄ !
julekwielkopyty2019.08.18 12:45
Polegasz na modlach to jestes bardziej pusty jak pustak wiezysz w gwiady ktorych nie ma