Abp Jędraszewski: „Piłowanie katolików” ma dziś miejsce - zdjęcie
25.09.21, 10:39Fot. flickr arch. krak.

Abp Jędraszewski: „Piłowanie katolików” ma dziś miejsce

37

„Ostatnie wydarzenia wskazują, że ma miejsce coś takiego, jak ‘piłowanie katolików’. Co prawda, niektórzy próbują się wycofać z tego sformułowania, ale nie ulega wątpliwości, że chcą doprowadzić do takiej sytuacji, którą Jan Paweł II, będąc w 1991 roku w Lubaczowie, określił jako „katolickie getto” – powiedział w wywiadzie dla TVP Info abp Marek Jędraszewski. I dodał:Liczba ataków wymierzonych w katolików niepokojąco rośnie”, zauważając równocześnie, iż: „próbuje się dzisiaj wpędzić katolików w poczucie niższości wobec jakiejś grupy oświeconych, mądrych, nowoczesnych i europejskich”.

„W moim najgłębszym przekonaniu, na życie polityczne, tak jak ono kształtuje się dzisiaj, trzeba przede wszystkim patrzeć przez pryzmat wielkiego sporu kulturowego, który ma charakter globalny. Natomiast życie polityczne jest jego funkcją. Pojawia się więc pytanie o miejsce człowieka wierzącego w tym świecie, który za wszelką cenę chce stać się neopogański i odrzucić istnienie transcendentnego Boga, będącego Źródłem samego istnienia świata, a także prawdy, dobra i piękna. Tymczasem świat chce żyć tak, „jakby Boga nie było” – stwierdził metropolita krakowski.

"To też tłumaczy, dlaczego w przybierającej nowy kształt w pierwszych latach XXI wieku Unii Europejskiej, która chciała mieć swoją konstytucję, nie znalazło się invocatio Dei, czyli odwołania do Boga – o co bardzo zabiegał Jan Paweł II. Opór niektórych państw, które na swoich sztandarach mają wolność, równość i braterstwo był tak zdecydowany, że stwierdzono, iż preambuły z odniesieniem do Boga nie można po prostu uchwalić” – dodał arcybiskup Jędraszewski.

Kwestia europejskiej konstytucji pokazała z kolei, "jak głęboki spór istnieje między światem neopogańskim, który chciałby odebrać chrześcijanom prawo zabierania głosu w ważnych sprawach dotyczących życia społecznego, a światem ludzi wierzących, którzy wobec neopogaństwa nie chcą skapitulować. Ich opór wynika z samych dziejów Kościoła. Na początku chrześcijaństwa apostołowie wyszli na spotkanie świata, nie bojąc się konfrontacji z nim. Mieli przekonanie, że chociaż przyjdzie to z trudem, może nawet za cenę męczeństwa, to do nich ostatecznie będzie należało zwycięstwo. Pięknie wyraził to żyjący na przełomie II i III wieku Tertulian, pisząc: „Krew męczenników jest nasieniem chrześcijan” – zauważył zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski.

Odpowiedzią na obecną, coraz trudniejszą sytuację katolików we współczesnym świecie powinien być, zdaniem abp. Jędraszewskiego „fundament prawdy”. „Trzeba wracać do poczucia własnej tożsamości jako istoty, która jest osobą stworzoną na Boży obraz i podobieństwo. Która posiada zdolność do miłowania innych tą miłością, jaka płynie z Boga, czyli miłością Caritas” – uważa krakowski metropolita.

„Chrystus tuż przed swoją męką żegnając się z apostołami w Wieczerniku, powiedział im, że wprawdzie na świecie doznają wielkiego ucisku, ale mimo to mają mieć odwagę, bo to właśnie On zwyciężył świat” – puentuje arcybiskup Marek Jędraszewski.

 

ren/tvp.info

Komentarze (37):

antoni.s2021.09.26 15:39
Te wszystkie stare dziady odchodzą z tego świata, w sposób naturalny lub jak np. wesołowski w mniej naturalny, umierają uniknąwszy sprawiedliwości i śmiejąc się swoim ofiarom w twarz, najgorsze w tym wszystkim jest to, że ludzie stojący na czele kraju którego dzieci były przez tych zwyrodnialców gwałcone i dręczone klękają przed nimi w pierwszym szeregu, a po ich śmierci niemal zalewają się łzami, i cały naród doskonale to widzi lecz głośno mówić o tym potrafią tylko niektórzy, zanik analitycznego, krytycznego myślenia w polakach przybrał zatrważający rozmiar, gdy do tego dodamy zmasowany atak kościelnego czarnka i kościoła kat na polskie szkolnictwo, przy którym germanizacja polskich dzieci przez zaborców to mały pikuś, to czarno[nomen omen] to widzę.
Anonim2021.09.26 9:45
diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni
„Piłowanie katolików” ma dziś miejsce2021.09.25 21:41
szczególnie tych najmniejszych i na plebaniach czy też w zakrystiach
pytajnik2021.09.25 18:00
Kto opiłował Księdza Arcybiskupa, że nic nie mówi o realizacji swego własnego i kluczowego dla zwalczania rożnych zaraz nauczania: „Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.” ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ ) ?
rebeliant2021.09.25 16:00
Ja powiem więcej - rżnięcie na plebaniach i zakrystiach było na porządku dziennym od dziesiątek dekad.
matis892021.09.25 15:57
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Dopóki będą2021.09.25 15:49
owce i barany do dojenia i strzyżenia, dopóty będą pasterze.
Rumcajs2021.09.25 16:25
piszesz o LGBT i margot + kasa od lemingów
Piszę o tych,2021.09.26 4:56
którzy sami nazywają się pasterzami.
DJ Jędru2021.09.25 15:47
Manager zespołu Paetz Sex Boys
ReligiaJestPrzyczynąObłąkaniaStarychLudzi2021.09.25 15:35
Obłąkany klero-staruch. Obwiesił się łańcuchami, bezrękawnikami, złotymi peniuarami, nadział fikuśną czapę na chory łeb i tak się publicznie wypiął. Jego miejsce jest na Oddziale Najbardziej Zidiociałych Oszołomów w psychiatryku. Razem z Antkiem MONcierewiczem.
Mariusz2021.09.25 15:34
Siostry gwałcone na misjach. W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport. Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maura O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
Anonim2021.09.25 15:29
Co ten nawiedzony pyszałek znowu pie...li. Wylazło toto z katakumb, obwiesiło się złotem jak choinka i pouczać będzie na lewo i prawo. Życie zleciało na pierdołach i judzeniu i rządzić chce na stare lata. Katolicy mają to na co sobie zapracowali. Gnoją wszystkich niekatolików, pycha zalewa im oczy, obrzucają błotem wszystko co się tylko rusza i jeszcze robią z siebie biedne bezbronne niewiniątka. Obrzydliwość aż się rzygać chce. Ataków na katolików będzie coraz więcej więc niech się lepiej zaczną przyzwyczajać. Kościół katolicki jest katem od 2000 lat i nie ma żadnego prawa robić z siebie ofiary. Za to co ten gość bełkocze w każdym cywilizowanym kraju miałby prokuratora i psychiatrę na głowie a na końcu zostałby wywieziony na taczce przez własnych wiernych. No ale w naszym ciemnogrodzkim grajdołeczku dewocyjnym nic się oczywiście nie stanie, u nas sutanna to przecież immunitet, parawan dla wszystkich łajdactw i podłości.
bogdanus2021.09.25 14:50
Kto nie wierzy w Boga i dlaczego w niego nie może uwierzyć? Głównym wyjściem do wiary w Boga przez człowieka niewierzącego, jest chęć, jako akt wolnej woli do szukania prawdy. Ludzie nie szukają prawdy, bo ich nie interesuje, wybierają wszelką nieprawość bo jest wygodna i przynosi zyski na różnych poziomach. Wyjściem do poznania wiary, zawsze jest szukanie prawdy i modlitwa. Ludziom o takiej postawie Jezus daje się poznać i obdarza łaską wiary o którą trzeba dbać, przez cnotliwe życie, modlitwę. Spróbuj i ty, tak jak ja a zmieni się tobie rzycie na dobre. Mam porównanie i wiem co mówię.
Lepiej pilnuj2021.09.25 15:48
swojej rzyci, Jędru krąży w okolicy.
Autor2021.09.25 14:20
No jakie to nieszczęście, że ludzie chcą być mądrzy, wykształceni i oświeceni. Wynika z tego, że tacy nie są w stanie wierzyć w Boga. Jak islam zabrania kobietom nauki to połowę społeczeństwa ma z głowy a tu się babom chce studiów zamiast dzieci niańczyć i plebana po rękach całować, że taka raczył zauważyć.
ano2021.09.25 13:27
to już nie jest wiara, a po prostu ideologia katolicka nastawiona na wyciąganie kasy.
Anonim2021.09.25 13:26
Kto dzis niby „piłuje” katolików? PiS, który klęczy przez klerem? Koloratkowi pedofile próbują robić z siebie ofiary byleby móc dalej pasożytować na innych i dobierać się bezkarnie do dzieci.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.09.25 12:50
„Piłowanie katolików” ma dziś miejsce! wystarczy popatrzeć jak wysoki jest zaszczany żoliborski smierdziel czy locha witek!
Foster2021.09.25 12:26
Dziwne, bo jak dotychczas nie spotkałem żadnego przepiłowanego. Znowu kłamią ?
Krzysztof2021.09.25 12:17
Niech da przykład i niech kuria krakowska zrezygnuje z kasy od UE. A tak tylko jest to przekaz dla ciemnego ludu.
><2021.09.25 11:51
Matko Najświętsza Królowo Polski prowadż nas pośród tych ataków lewicowych środowisk, abyśmy nigdy nie zboczyli z drogi chrześcijaństwa, a modląc się za niewierzących uprosili łaskę ich nawrócenia. Amen.
>|<2021.09.25 11:56
Wasza bogini wam nie pomoże.
Loopi Scad Ziemkievitz2021.09.25 11:44
Opodatkować Kościół (katolicki), który obraca rocznie kwotą 18 mld zł.
wiarus2021.09.25 11:24
śmiesznie wygląda ten Mikołaj bez brody
Rumcajs2021.09.25 16:27
co mikołaja chciałeś w wrzesniu, a wasz koleś LGBT z druszlakiem na głowie co lepszy.
Klapaucjusz2021.09.25 11:22
Po udzieleniu wywiadu w reżimowej TVP “piłowany katolik” Jędraszewski wsiadł do limuzyny i szofer odwiózł go do jednego ze skromnych arcybiskupich pałaców urzymywanych z pieniędzy polskich podatników.
katolik2021.09.25 11:14
Abp Jędraszewski, Gądecki, Depo proszę nie narzekać-- weszliście w układ z szatanem- wydając nakaz o wyszczepieniu wiernych i Księży ! Bóg nie ma nic do roboty i nie podejmie z wami współpracy, prosze żale wylewać do SSPIS, pośłów i samych siebie !
"katolików" czyli kogo?2021.09.25 11:13
tego śmiesznego staruszka w czapce?
matis892021.09.25 11:11
Ma rację, katolicy są ''piłowani'' przez Episkopat i PIS, którzy naganiają owieczki Antychrystowi do jego aborcyjnych demonicznych szczepionek przeciwko Chrystusowi. Jak twierdzi Episkopat i Bergoglio aborcyjne, demoniczne szczepionki Antychrysta są dobre. Dodatkowo szatanistyczny PIS oficjalnie wspiera państwo bezgotówkowe Antychrysta do Znamienia Bestii. Zapewne Episkopat też uważa że to realizowane dzieło Antychrysta jest dobre.
@ren/tvp.info2021.09.25 11:08
Hańba temu biszkoptowi Jędraszewskiemu.
JPIII2021.09.25 11:05
Ten bydlak i pedophil jędraszewki chciałby aby ludzie odprawiali modły do starego pedophila boga, który gwałcił 13-letnią qoorwę maryśkę. Do pieca z tym kleruchem i jego kompanami.
Rumcajs2021.09.25 12:35
przyszły Prymas Polski Jędraszewski, rozłoży was na łopataki , jak Wyszyński Komuchów. ps: gomułka prosił Wyszńskiego,o przebaczenie.
🤔2021.09.25 10:58
Co ten gosc z tytka po cukrze na glowie bredzi o jakims pilowaniu
keafs2021.09.25 10:56
a może tak coś o Pawle M. i jego sekcie panie Jędraszewski...
Anonim2021.09.25 10:56
Chciałbym jakieś przykłady gdzie katolicy są atakowani, zazwyczaj to katolicy włażą z buciorami w moje życie.
Anonim2021.09.25 11:48
W którym miejscu katolik wszedł w Twoje życie, przedstaw dowody.