Arcybiskup Stanisław Gądecki mówił na antenie RMF FM o pełzającej laicyzacji. Jak stwierdził, liberałowie chcą wyeliminować z Europy chrześcijaństwo. Dotyczy to także Polski, choć w naszym kraju - ufa ksiądz arcybiskup - przeważają jednak ludzie rozsądni.

,,Tendencja liberalna, albo skrajnie liberalna, która chce wyeliminować chrześcijaństwo z życia Europy, dąży do tego, żeby zapomnieć o świętach, zapomnieć o chrześcijaństwie. Nie ma w tym nic dziwnego. Takie jest jej przekonanie. Musimy to wszystko brać pod uwagę i wskazywać na to, że zamiast eliminować trzeba akceptować. Zamiast eliminować krzyż, zamiast eliminować gwiazdę Dawida, zamiast eliminować półksiężyc, trzeba uczyć szacunku dla każdej religii i dla każdego człowieka'' - powiedział arcybiskup w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem.

,,Pokoju w społeczeństwie nie osiągniemy przez eliminowanie jednych, czy przez dyktaturę mniejszości, i pogardę dla większości. Pokój można osiągnąć tylko przez nauczenie się szacunku dla każdej grupy społecznej, dla każdej religii, dla każdego wyznania'' - dodał poznański metropolita.

Pytany, czy nie obawia się, że w Polsce nastanie kiedyś agresywny laicyzm, zapateryzm, odparł, że nie.

,,Myślę, że nie ma u nas takiego dążenie na prometeizmu jak w tych wszystkich ruchach lewicowych, które chcą zaczynać od niszczenia społeczeństwa, które jest. Od niszczenia rodziny, niszczenia osobowości, tworzenia czegoś zupełnie nowego. Myśmy już przeżyli tworzenie zupełnie nowej społeczności i dlatego jesteśmy mądrzejsi, aniżeli społeczeństwa zachodnie, które są wydane na łup nieświadomości i stąd one potępiają nazizm, ale nie potępiają komunizmu, który równe szkody wyrządził ludzkości'' - wskazał hierarcha.

Abp Gądecki powiedział też, że otrzymał kilka dni temu prośbę o spotkanie od osoby, która była molestowana przez duchownych. Jak wyjaśnił spotka się z nią. Hierarcha poprosił przy tym, by nie skupiać się wyłącznie na grzechach Kościoła, bo problem nadużyć na osobach nieletnich dotyczy wszystkich, a nie tylko jednej instytucji. Jak dodał, nie można stworzyć na ziemi raju i o tym trzeba zawsze pamiętać.

Hierarcha był ponadto pytany o tak zwaną ,,partię Rydzyka''. Chodzi o ugrupowanie, które pod egidą o. Tadeusza Rydzyka tworzy europoseł Mieczysław Piotrowski. Rzecz ma nosić nazwę Ruch Prawdziwa Europa. Sam o. Rydzyk komentując tę sprawę podkreśla, że nie odpowiada za działania europosła Piotrowskiego, ale życzliwie spogląda na wszystkie prawicowe, katolickie inicjatywy polityczne.

Abp Gądecki powiedział Ziemcowi, że ,,tworzenie przez Kościół partii jest niedorzeczne'' i nowe ugrupowanie ,,nie ma żadnego błogosławieństwa Episkopatu''.

bb/rmf24.pl