A jednak prof. Szyszko miał rację! Martwe drzewa w Puszczy Białowieskiej zagrażają ludziom! - zdjęcie
07.11.19, 13:55

A jednak prof. Szyszko miał rację! Martwe drzewa w Puszczy Białowieskiej zagrażają ludziom!

121

Jak wynika z ustaleń "Naszego Dziennika", martwe drzewa w Puszczy Białowieskiej coraz bardziej zagrażają ludziom. Chodzi głównie o obumarłe świerki, które zostały zaatakowane przez kronika drukarza.

"Nasz Dziennik" infromuje, że na obszarze trzech puszczańskich nadleśnictw martwe drzewa stanowią już 1/4 ogółu drzewostanu.

Jak podkreślają Lasy Państwowe, drzewa będą się przewracać, co stanowi zagrożenie dla ludzi, a także stanowią zagrożenie pożarowe.

– Powodem tego jest między innymi działalność pseudoekologów, którzy nie wiem, jaki mają interes w tym, aby ratować korniki, ponieważ oni twierdzą, że kornik też chce żyć, więc dajmy mu na tacy całe dobro, które znajduje się w puszczy. To przywiązywanie się do drzew, do sprzętu, który pracuje w lesie, by usunąć martwe lub porażone przez szkodniki drzewa, spowodowało to, że nasze czynności były ograniczone i utrudniane – podkreśla Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”

Według niego, puszcza umiera w piorunującym tempie.

 

bz/nasz dziennik

Komentarze (121):

retro2019.11.14 11:48
PRZYPOMNĘ , ZE W WYBORACH PARLAMENTARNYCH W GMINIE BIAŁOWIEŻA WYGRAŁA ZDECYDOWANIE PLATFORMA Z ZIELONYMI !
tata2019.11.10 10:36
bzdura , na dłuższą metę natura sama najlepiej daje sobie radę,Być może w danym miejscu chwilowo wymrą świerki ale pojawią się inne samosiejki np.dęby ,buki., brzozy a dopiero za naście lat znowu powrócą wymarłe czasowo gatunki.Największe szkody w puszczy czy zwykłym lesie to robimy my ludzie pod pozorem naprawy a nie natura.Uważamy się się za nieomylnych .Las to układ dynamiczny a nie statyczny Mało kto pamięta że wywożąc zaatakowane drzewo z lasu roznosimy szkodniki wzdłuż całej drogi i cykl powtarza się w innym miejscu.
Druh Ryszard 2019.11.8 11:59
Czy ktokolwiek o zdrowych zmysłach, mógł wątpić w stanowisko fachowców od leśnictwa i gospodarki leśnej ? Polska gospodarka leśna jest wzorem dla całej Europy, a tu naraz przychodzą oszołomy mówiąc : "my wiemy lepiej" ! Tylko zastanawia bierność państwa na łamanie prawa przez rozwydrzonych bałwanów. W końcu w każdej nawet najmniejszej zbiorowości, porządek musi być. Rola państwa na tym polega między innymi, żeby wymuszać posłuszeństwo na tych, którzy porządek ludzki i Boży mają za nic.
MK2019.11.8 11:51
a Niemcy w najlepsze wycinali puszczę Hambach -, i to bez ogródek, w celu rozbudowy kopalni (!) i to węgla brunatnego, czyli najbrudniejszego wg. standardów UE źródła energii (!!). KE nic na to, autorytety nic na to. Bogatemu wolno. nawet pacyfikowac zielonych. i cisza wśród rwących szaty autorytetów...
Balka2019.11.8 9:32
Mieszkam w Białowieży i mogę Państwa zapewnić, że Puszcza Białowieska nie umiera. Ma się dobrze, a zaradni mieszkańcy - w dużej mierze żyjący z turystyki - robią na "korniku" (czyki medialnej hucpie nt. kornika) dobry interes. Po banerach reklamowych pewnej karczmy ("Kornik wszystkiego nie zjadł, zapraszamy do nas!"), pojawiło się lokalne piwo "Kornik świerkowy". Trochę mydlane w smaku, ale warto. :-)) Bijcie pianę dalej, medialni idioci, Białowieżanie korzystają!! :-D
miotła2019.11.8 10:13
I dobrze. Przynajmniej jest trochę wesoło.
adam2019.11.8 9:27
..i tak ślicznie wyglądał w tej karocy..!
Urszula2019.11.8 8:18
Szyszko nie miał racji: https://infografiki.wyborcza.pl/wyrok-na-puszcze/desktop.html
sl_ko2019.11.8 1:42
Teren puszczy ogłosić strefą zmilitaryzowaną, ogrodzić drutem kolczastym, ustawić tablice z informacją : " TEREN WOJSKOWY WSTĘP WZBRONIONY MILITARY AREA KEEP OUT NO ENTRY MILITӒRZONE EINTRITT VERBOTEN ВОЕННАЯ ЗОНА ВХОД ЗАПРЕЩЕН " i, po uprzednim pałowaniu, zakuwać intruzów w dyby na kilka dni, a ochota na protesty szybko im odejdzie.
Wxyz2019.11.7 23:21
Stonka ziemniaczana też chce żyć i nawet szarańcza biblijna chce żyć.
Apache19802019.11.7 22:32
Puszcza Białowieska to nie parka na spacery z pieskiem. Martwe drzewa spełniają swoją rolę w systemie. Szyszko nie miał racji, bo nie mógł jej mieć. Traktował ją jak gospodarstwo, a to miał być dziewiczy las rządzący się swoimi prawami, więc te poszczekiwania na forum to kule w płot
Grzegorz2019.11.7 22:14
Temat wałkowany od lat i niestety nic się nie zmienia. Wciąż wszechobecne niedouczenie zwycięża ... Procesy biologiczne są złożone, ale żeby je zrozumieć trzeba trochę poczytać, i na pewno nie będzie to wiedza wysnuta z takiej tandety jak niniejsza mini notatka Frondy.
zenio2019.11.7 21:59
Jak czytam tu większośc komentarzy to mam wrażenie,ze to narodowy zlot debili.
z byka go2019.11.7 21:54
Ustalenia "naszego dziennika" i na tym warto zakończyć czytanie.
AAAtomek2019.11.7 21:53
A teraz kudłate frondelki ujadajcie i podważajcie ustalenia polskiego świata naukowego w sprawie obrony Puszczy Białowieskiej!
zdumiony głupotą śmiecia2019.11.7 22:12
a o co ci głupawy lewacki śmieciu chodzi?
AAAtomek2019.11.11 20:14
Pisowski suweren 500+ ma problemy ze zrozumieniem drukowanych tekstów i wyciągnięciem z nich wniosków. Normalka
AAAtomek2019.11.7 21:49
List otwarty środowiska naukowego w sprawie Puszczy Białowieskiej Białowieża, dnia 8 kwietnia 2016 r. Sygnatariusze listu: Prof. dr hab. Wiesław Bogdanowicz, Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie; Prof. dr hab. Lech Borowiec, Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Wrocławski; Prof. dr hab. Wiesław Fałtynowicz, Instytut Biologii Środowiskowej, Uniwersytet Wrocławski; Prof. dr hab. Joanna Gliwicz, Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie; Prof. dr hab. Z. Maciej Gliwicz, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski, czł. rzecz. PAN; Prof. dr hab. Jerzy Gutowski, Instytut Badawczy Leśnictwa, Zakład Lasów Naturalnych w Białowieży; Dr hab. Bogdan Jaroszewicz, Białowieska Stacja Geobotaniczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego; Prof. dr hab. Marek Konarzewski, Instytut Biologii, Uniwersytet w Białymstoku, czł. koresp. PAN; Dr hab. Rafał Kowalczyk, Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży; Prof. dr hab. Jan Kozłowski, Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, czł. koresp. PAN; Dr hab. Małgorzata Kruczek, Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego; Prof. dr hab. Małgorzata Latałowa, Wydział Biologii, Uniwersytet Gdański; Prof. dr hab. Henryk Okarma, Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, czł. koresp. PAN; Prof. dr hab. Joanna Pijanowska, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski; Prof. dr hab. Jacek Radwan, Wydział Biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Dr hab. Nuria Selva Fernandez, Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie; Dr hab. Krzysztof Schmidt, Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży; Prof. dr. hab. Piotr Skubała, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski; Prof. dr hab. Jerzy Szwagrzyk, Wydział Leśny, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie; Prof. dr hab. Jacek M. Szymura, Instytut Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego; Prof. dr hab. Marek Wanat, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego; Prof. dr hab. January Weiner, Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, czł. rzecz. PAN; Prof. dr hab. Tomasz Wesołowski, Pracownia Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego; Prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie; Prof. dr hab. Jan M. Wójcik, Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży
Suweren2019.11.7 22:27
A kimże jest jakiś nieznany profesor? Świat Frondy ma własne autorytety. I inne nie istnieją. Inni są głupi, albo przekupieni, albo są zdrajcami, albo obrzezanymi scyzorykiem lewakami,którzy powinni zdychać zamknięci w rezerwacie na pozostałościach puszczy wyżartej przez unijnego kornika wypuszczonego przez odjezdne cyrki ekolgbtqwerty.
MK2019.11.8 11:48
Czy taki list tez by podpisali pisali w sprawie wycinki puszczy Hambach w Niemczech -, i wycinki nie w celu ratowania drzewostanu przed kornikiem, tylko pod (sic!) kopalnię węgla brunatnego! Brawo
Suweren2019.11.8 12:55
Mógłbym w tym miejscu wyrazić jedynie swoje przypuszczenia, w niektórych przypadkach może nieco bardziej uprawdopodobnione. Więc jeśli chcesz wiedzieć na pewno, zapytaj ich. Adresy mailowe są dostępne na stronach instytucji, których afiliację w/w naukowcy posiadają. Nie znam ich wszystkich, ale ci, których znam to bardzo mili ludzie - myślę, że ci odpowiedzą. I może zainicjujesz nową akcję społeczną.
Cezary2019.11.7 21:47
Nie mial racji, bo korni drukarz zeruje w korze, a drzewa sciete byly okorowane i kora razem z kornikami zostala w lesie. Sciete drzewa wcale nie byly martwe. Pytam, co beda jadly dziecioly, przeciez zywia sie kornikami. Mowiono, ze dziecioly , to lekarze lasow.
Dell2019.11.8 16:23
A jeśli dzięcioły wyzdychają z przeżarcia? Co wtedy? Trzaskowski z Rabiejem dofinansują dzięciole in-vitro?
sonia2019.11.10 10:51
Świetna riposta.
enK2019.11.7 21:09
Okazuje się, że Nasz Dziennik jest większym autorytetem w sprawach ekologii niż wszystkie placówki badawcze. Moja Kaczyzna AD2019. I będzie lepiej
Polak2019.11.7 20:50
same kłamstwa obłudnicy. Żyjecie w kłamstwie absolutnym i jeszcze innym wciskacie głupoty do głowy.
Leśnik.2019.11.8 1:24
Pie-r-lisz.
ciekawy2019.11.7 20:48
Te matrwe zaatakowane przez kornika dalejtam leża niewywiezione Zabrali i sprzedali zdrowe
Nina2019.11.7 20:20
Teraz ci tumany ekolodzy poszli dalej chcą zabraniać rodzić dzieci bo twierdzą,że na tym cierpi planeta. Tych swirów powinno się leczyć.
KATON STARSZY2019.11.7 19:46
Lewactwo,ekolodzy,feministki,pedałujący rowerzyści ,to całe towarzystwo jest na utrzymaniu kacapów,teutońskiej zarazy i wewnętrznych wrogów Polski na czele z żydem Sorosem.Wszystkie chwyty dozwolone i akceptowane,aby szkodziły patriotycznemu rządowi.
ceramik2019.11.7 19:39
Narzekaliśmy na RWPG, a wpakowaliśmy się w UE i to dopiero jest czarna rozpacz i tęczowa zaraza.
Tadeusz2019.11.7 19:36
Dziękuję Opatrzności, za profesora Szyszko !!!
GIZD2019.11.7 18:43
MOŻNA OBLICZYĆ ILE METRÓW SZEŚCIENNYCH DREWNA UNICESTWIŁ ŚWIĘTY EKOLOGICZNY KORNIK I OBCIĄŻYĆ ZIELONE WYPIERDKI ORAZ BRUKSELKĘ.
Suweren2019.11.7 19:06
Czy gdyby (teoretycznie, bo niestety kornik drukarz nie rusza ścier..., o którym zaraz napiszę) kornik zeżarł klony jesionolistne w naszych lasach, płakałbyś po nich? Czy jeśli powiem ci teraz, że kornik drukarz eliminuje świerk zwyczajny, który w wyniku działalności człowieka jest nadreprezentowany w niektórych drzewostanach Puszczy Białowieskiej, dalej jest ci tak przykro z powodu tych drzew? Wiem, że dla laika widok martwych świerków może być przykry, ale ktoś kto ma odrobinę pojęcia o ekologii lasu naturalnego, cieszy się, że wraca on do stanu zbliżonego do pierwotnego. Polecam zapoznać się z badaniami nt. gradacji kornika drukarza w drzewostanach PBN.
aesacus2019.11.7 19:38
Ale to jest kornik sowiecki, rusza tylko polskie świerki, a białoruskich już nie
Suweren2019.11.7 18:38
A na Frędzlu jak zwykle zlot ekspertów w dziedzinie wszystkiego. Nic tylko powinszować!
Leśnik.2019.11.8 1:22
Suweryn u psychiatry był????
Suweren2019.11.8 9:40
I to wszystko, co ma do powiedzenia w temacie (rzekomy) leśnik? Jakiś marny ten leśnik...
grom2019.11.7 18:35
A Profesor mówił jak komu dobremu, że za jakiś czas to już nie będzie czego ratować, że trzeba wyciąć zarażone drzewa, inaczej kornik zeżre wszystko, no ale hołota oczywiście wiedziała lepiej
Maria Blaszczyk2019.11.7 21:47
No ale co? Zeżarł wszystko czy jednak cos tam zostało?
Alojzy Cedzidło2019.11.7 18:18
Wszyscy wieszali psy na prof Szyszko, .co nie było bez wpływu na Jego zdrowie . Dziś nie bardzo ochoczo przyznają się do błędu . Nasi ,,zieloni " popierani przez ,,totalnych " skutecznie zniszczyli puszczę .A Bruksela im pomagała , przymykając oczy na wycinki w innych krajach.. To nie było jedyne ,,osiągnięcie ' tej politycznej sitwy .Jeśli maja sumienie , jeśli mają ,to powinny tam być i puszcza i śmierć Profesora . Pan Bóg jest litościwy . Szkoda ,bo w Polsce ludziom ciężko być sprawiedliwym.
2019.11.7 19:29
Piotrowski ty złośliwy dziadu. Może coś powklejasz?
Alojzy Cedzidło2019.11.7 22:16
No no no ... Pana ,,Piotra Nowaka " nie stać na kulturalna ripostę . Pewno nerwy puściły . A moze z innego powodu , bo czuć od Niego na kilometr Inowrocławiem i tamtejszą Farmą . A tak prywatnie , Skąd u Was ten Piotrowski.?
Maria Blaszczyk2019.11.7 20:22
To tej puszczy już tam nie ma??? Panie Alojzy, to rzeczywiście straszna wiadomość... I nikt tego nie zauważył? Zniknięcia pierwotnego kompleksu leśnego o pow. ok. 1500 km²? Niesamowite...
Alojzy Cedzidło2019.11.7 22:21
Pani ,,Mario " Ja Panią tak podziwiam a pani rznie głupa . To tak z własnej inicjatywy , czy na polecenie .
Maria Blaszczyk2019.11.7 23:29
Z własnej... Ale naprawdę zdumiał mnie pan wiadomością, że Puszcza Białowieska została zniszczona. I nikt o tym nawet się nie zająknął. A moi rodzice byli tam ze dwa miesiące temu i stała... I nie musi pan mojego imienia brać w cudzysłów. Toż frondowe obywatelskie śledztwo odkryło już dawno nawet, kim jest mój ojciec - co nie było trudne, bo mam po nim nazwisko... Więc niby czemu miałabym sobie imię zmieniać?
Alojzy Cedzidło2019.11.8 15:20
Z własnej ? Nie uwierzę . Moja ,,wiadomość Panię ,, " zdumiała" Nie do wiary . Nic Pani z własnej inicjatywy nie słyszała ? A Rodzice Pani to po co w tej puszczy byli ? Jak grzyby zbierali ,to żółto - czerwonych świerków wypatrzyć nie mogli . Ja to widziałem . Potwierdzam . Większość stała..A ten ,,cudzysłów " . Jeśli Pani czuje się obrażona , przepraszam . ,,Lewe " nazwiska to norma w internecie. .
hassan2019.11.7 17:48
jakich ekologow ekoterrorysci podobnie jak homoterrorysci reszta obroncow zwierzat zapominajacych ze zwierzeta to nie sa zabawki
bogdanus2019.11.7 17:42
Za zniszczenie puszczy będzie można obwinić winnych w UE. nawet jakby to miała być przegrana sprawo, chodzi o wykazanie nieudolności i brak kompetencji.
J.P 🌍2019.11.7 17:21
Odkrył Amerykę, że suche konary mogę zwalić się na głowę. Proponuje pośmiertnego Nobla. Naszemu Dziennikowi też jakąś nagrodę za manipulację.
rozbawiony głupotą śmiecia2019.11.7 22:11
a o co ci głupawy śmieciu chodzi? Kto płodzi takich idiotów jak ty?
J.P🌍2019.11.8 7:57
Ja się uplęgłem :) Dziękuję za twój katolicki wpis :)
Franek2019.11.7 17:03
Podać do sądu anty polskich aktywistów ekologicznych oraz Komisje Europejska!
Dr Nobody2019.11.7 16:43
Kiedyś człowiek myślał, że ekolog to wspaniały człowiek, któremu dobro przyrody leży na sercu i zrobi wszystko, żeby to chronić. Jak szyderczo to teraz brzmi, kiedy większość z nas zrozumiała, że to opłacane ścierwo zrobi wszystko.......ale dla pieniędzy a w Polsce działają po to, żeby nasz kraj rujnować i blokować PIS.
Dumi2019.11.7 16:40
Dlatego jestem za repolonizacją mediów. Totalna opozycja za puszczę otrzyma wkrótce rachunek od Polaków.
nik2019.11.7 16:37
Trzeba im było dopiąć swoją kłutkę na te ich łańcuchy i niech by stali.
Sprytny ninja 2019.11.7 16:07
Jechałem w tym roku na Kasprowy. Piękne widoki będą mieć nasze dzieci. Połowa drzew na trasie szara - martwa. W kilka lat korniki dokończą dzieła. Nowy las nie ma szans, bo tam są już setki tysięcy korników.
stor2019.11.7 16:20
Kornik to wina człowieka, pierwotne lasy to lasy liściaste.
Suweren2019.11.7 18:28
To akurat zależy od wielu czynników. Np na nadmorskich i śródlądowych wydmach, polach piasków eolicznych, czy w sąsiedztwie torfowisk wysokich, naturalnymi zespołami leśnymi na naszych szerokościach geograficznych są (przynajmniej w obecnym klimacie) bory. Lasy liściaste rozwijają się zwyczajowo na zasobniejszych i wilgotniejszych glebach. Jeszcze inaczej sytuacja przedstawia się w górach, gdzie występowanie określonych zespołów leśnych warunkowane jest m.in. przez wysokość (a więc temperaturę).
Leśnik.2019.11.8 1:21
Lisciaste w tatrach ?? A co na to psychiatra????????
Suweren2019.11.8 10:14
Pan psychiatra pewnie odesłałby pana leśnika na wykłady z fitosocjologii leśnej, gdyż wie, że regiel dolny, a nawet obszar przejściowy między reglem dolnym i górnym, zajmowany jest m.in. przez lasy liściaste z klasy Querco-Fagetea np. Dentario glandulose-Fagetum. Pewnie wspomniałby też o jaworzynach, czy olsynach górskich.
Suweren2019.11.7 18:36
Przepraszam, uważasz, że jak długo żyją korniki? Myślisz, że doczekają kolejnej generacji drzew, na których mogą żerować?
Sprytny ninja 2019.11.7 23:15
Korniki zakłada komorę godową i stąd rozchodzą się kolejne roczniki. Jeśli nie przerwie się tego cyklu, nie ma szans na odrodzenie drzewostanu. Korniki drukarze zakładają coraz nowsze żerowiska, począwszy od najmłodszych drzew do najstarszych.
Suweren2019.11.8 10:43
A to jaki spryciarz :) Właśnie rzecz w tym, że drzew w najmłodszych stadiach rozwojowych (np. siewki) kornik drukarz nie atakuje i po pewnym czsie na danym terenie żerowisko się wyczerpuje. W efekcie wygasa lokalna gradacja kornika, a las stopniowo się odradza, co trwa wielokrotnie dłużej niż kornik jest w stanie przeżyć. Nie oznacza to oczywiście, że kornika nigdzie nie należy zwalczać, ale tak czy inaczej, las odrodzi się. W końcu: była las - nie było nas, będzie las - nie będzie nas.
Maria Blaszczyk2019.11.7 20:14
A co ma piernik do wiatraka? czy korniki atakują młode drzewa? No nie, więc w jaki sposób miałyby uniemożliwić rośnięcie nowemu lasowi?
Sprytny ninja 2019.11.7 23:18
Korniki zakładają komorę godową i stąd rozchodzą się kolejne roczniki zakładając swoje komory godowe. Jeśli nie przerwie się tego cyklu, nie ma szans na odrodzenie drzewostanu. Korniki drukarze zakładają coraz nowsze żerowiska, począwszy od najmłodszych drzew do najstarszych. Dopiero, gdy populacja owadów wymrze można sadzić las. Inaczej to syzyfowa praca.
Maria Blaszczyk2019.11.7 23:25
I własnie dlatego Las Bawarski po zeżarciu przez kornika - jego naprawdę ćwierć wieku temu zeżarł kornik, bo to był las świerkowy, do tego ze świerków niewłaściwych dla tych warunków - wygląda po tych dwudziestu paru latach przecudnie... Jakoś się drzewostan odrodził. A nie wycinano...
grimm2019.11.7 15:40
prof. Szyszko nie dostał rządowego wsparcia. PIS jest bezradny wobec zorganizowanych grup NGO opłacanych przez wrogów.
Rochel572019.11.7 15:56
Bo za wszystkim stoją syjoniści, a ci mają 3/5 kapitału na Ziemi.
grimm2019.11.7 16:36
Nie zmienia to faktu, że inni radzą sobie lepiej, choćby Orban.
Bebik2019.11.8 10:11
Tak, to prawda.
toim2019.11.10 19:04
Nie dość tego, to jeszcze te Amerykany zrzucające stonkie.
Bizon2019.11.7 14:43
Profesor Szyszko to jeden z najmądrzejszych ludzi w Polsce ! Umarł przedwcześnie bo zabili go zielone wieprze i maciory - debile których nałeży lać po mordach, żeby kolor zielony zamienić na czerwony. Tego co te przygłupy zrobili z Profesorem nie zapomnimy im nigdy, Bądziemy ich tropić i polewać gnojówką podczas ich protestów. Chyba, że będą protestować pod Czajką lub ratustzem.
Mirek T2019.11.7 16:22
Bizon wyjmij wibrator z odbytu, bo Ci odwala!
Dr Nobody2019.11.7 16:38
Uuuuuu.....widzę, że tęczowy chłoptaś się odezwał :):)
soulfly2019.11.7 17:07
YOU matherfucker
car2019.11.8 8:15
Ale jesteś jebnięty.Chyba, że podnieśli stawki.
XYZ2019.11.7 14:32
To nie zwykły las tylko PUSZCZA tam rządzi przyroda.
Przeciw kretynom2019.11.7 14:34
A wygląda, że ekoterroryści.
anonim2019.11.7 16:52
Naucz się pisać bez błędów, a potem wymądrzaj się na forach publicznych.
xyz2019.11.7 18:48
ehym... Puszcza posadzona po IIWS i jeszcze jakiś debil świerkiem kazał obsadzić ;////
Suweren2019.11.7 18:51
Ciężko się z tym zgodzić spojrzawszy na wiek drzewostanów: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
Tadeusz2019.11.7 19:37
DUREŃ
ceramik2019.11.7 19:41
A Ty posługujesz się łyżką, czy żresz z koryta? Przecież łyzka, to nie przyroda.
Maryla2019.11.7 23:34
Puszcza Bialowieska jest pod kontrola czlowieka od 150 lat, to nie jest "dziewiczy las" gdzie rzadzi przyroda. Dopero teraz Puszcza zostala opuszczona i zdradzona, bo nikt nie ma tyle odwagi, by wylapac tych pseudoekologow i wsadzic do pierdla.
Szekspir .2019.11.13 14:19
,, L A S B I R N A M S K I '' , WIE CO NALEŻAŁO ZROBIĆ !!!
Teresa2019.11.7 14:32
SZKODA TYLKO, ŻE PRZYPŁACIŁ TO ZDROWIEM I ŻYCIEM
Mirek T2019.11.7 15:39
Jak by mniej chlał z myśliwymi, to może by żył!
Max Fiend2019.11.7 14:24
Skoro puszcza ma mieć stan lasu pierwotnego to bardzo dobrze, że obce mu świerki wymrą. I co to znaczy "zagrażają ludiom"? Po puszczach i rezerwatach można się poruszać wyłącznie wyznaczonymi szlakami.
Przeciw kretynom2019.11.7 14:34
Jest już pierwszy chętny do rezerwatu kornika :D
Max Fiend2019.11.10 1:34
Nie będzie sztucznie sadzonych świerków, nie będzie kornika. Bardzo dobrze, że te drzewa uschną.
anonim2019.11.7 15:22
Stan pierwotnego lasu ? przeciez ten las umiera !!!
stor2019.11.7 16:19
Stan pierwotny to drzewa liściaste, ekspercie.
Suweren2019.11.7 19:23
Na Podlasiu nawet w grądzie, czy borze mieszanym będziesz miał domieszkę świerka. Istotna jest proporcja.
Max Fiend2019.11.7 22:30
Ale jest go bardzo mało i jeżeli kilka wykończy kornik to reszta, która przetrwa, będzie zdrowa.
Suweren2019.11.8 10:20
Różnie bywa, może nawet dominować w drzewostanie. Nie oznacza to jednak, że jest to wszędzie i zawsze stan naturalny. Wydaje się, że w Puszczy Białowieskiej świerk jest nadreprezentowany w niektórych drzewostanach w wyniku działalności człowieka. Natomiast kornik drukarz będzie raczej zainteresowany tymi obszarami, gdzie jest go dużo, gdyż ułatwia mu to rozmnażanie.
abc2019.11.7 15:42
Padający świerk nie wie, że pada na szlak więc przynajmniej w najbliższej okolicy szlaków trzeba je usunąć
Max Fiend2019.11.7 22:28
Jak zawsze. Bez znaczenia czy uśmiercił go kornik lub uszkodziła wichura.
AS2019.11.7 14:16
Jak już drzew nie będzie to ogrodzić teren i zrobić w tym miejscu rezerwat dla lewactwa, wyłapać te mordy które najgłośniej krzyczały i tych którzy szczuli
Rochel572019.11.7 15:54
Dokładnie. I niech wpi.....ją korzonki.
taro2019.11.7 17:36
jeszcze im chcesz korzonki podarowac? niech zdychaja.
z byka go2019.11.7 21:57
Po tym co tu przeczytałem wnioskuję,że jesteście zwykłymi mendami, śmieciami, a nie katolikami. Generalnie to nie tryskacie intelektem, takie chodzące intelektualne zera.
hehe2019.11.7 14:04
To dlaczego odpuścił ? Powinien spałować zielonych, pokazać środkowy palec komisarzom unijnym i zrobić swoje.
Suweren2019.11.7 18:48
Może zwyczajnie miał w sobie tyle przyzwoitości by nie stosować metod rodem z poprzedniej,słusznie minionej epoki.
Precz z PRL-bis2019.11.8 19:40
"Pałowani" to prędzej czy później z pokazaniem tego palca będzie wy - wyznawcy PISlamu
Marian2019.11.7 14:02
Dlaczego rzad jest tak bezradny wobec tej bandy"ekologow" oplacanej przez wrogow Polski.Dla mnie jest to nie do pojecia.
Krystyna2019.11.7 14:39
to nie banda ekologów, a nasłani przez opozycję płatne pachołki wg zasady: wszystko, co robi rząd PIS jest BE!
Trzaska2019.11.7 14:57
Wyłapać drani i obciążyć kosztami za demolkę puszczy. Działać jak z kibolami.
T2019.11.7 17:29
Bo ten rząd również jest na smyczy - niewidzialnej. Niestety nie ma obecnie nikogo, kto byłby niezleżny od City of London Co. A jeśli się by pojawił, to go zlikwidują. Siedzimy po uszy w niewolniczym systemie nowego typu - niewidocznym i całkowicie kontrolowanym.
sonia2019.11.7 17:29
To Unia zabroniła wycinać martwe drzewa w puszczy.Komuś bardzo zależy aby wszystkie drzewa zostały zarażone.Niemcy wycinają swoją puszczę i będą wydobywać węgiel.A Polakom zakazuje się używania węgla ,mamy likwidować kopalnie i nasza Puszcza ma zniknąć bo jest w niej dużo drzewa .Takie mamy dyrektywy z Unii.
Suweren2019.11.7 18:46
Tylko jak ma 'zarazić' wszystkie drzewa? Kornik drukarz właściwie nie tyka drzew liściastych. Żeruje prawie wyłacznie na świerkach.
sonia2019.11.8 17:05
Korników mamy około 100 gatunków,jedne tak jak kornik drukarz żeruje na osłabionych świerkach .Inne żerują na drzewach i krzewach liściastych.
Suweren2019.11.8 19:18
Ale gradacje innych gatunków w tym momecie nie są problemem więc co z tego?
Maria Blaszczyk2019.11.7 20:12
Niemcy nie mają puszcz. Więc raczej nie ma szans, by sobie jakąś wycinali w jakimkolwiek celu. A co do węgla, to kupujemy go z Rosji, finansując w ten sposób krwawy reżim pana prezydenta Putina. Płacimy za to jednym z najgorszych smogów w Europie, ludzie w Polsce żyją z roku na rok krócej, a dzieci chorują.
Nina2019.11.7 20:25
Maja lasy i właśnie w tych lasach powycinali wszystkie drzewa z kornikiem by inne drzewa nie zostały zaatakowane przez kornika bo tylko taką metodą można ochronić zdrowe drzewa.W Niemczech jest większy smog niż w Polsce, trochę nauki Mario Błaszczyk, bo jesteś ciemna jak tabaka w rogu.
Alojzy Cedzidło2019.11.7 22:04
Jaka tabaka , jaka tabaka . To by był komplement . Kiedy zna się prawdę a mówi pierdoły , dalekie od niej , to ,to ma inną nazwę . Nie wierzę w to, aby pani ,,Maria B. prawdy nie znała .
JANOSIK2019.11.8 10:38
Toc cza miec tupet co by takie bzdety bazgrac
sonia2019.11.8 16:00
Niemcy wycinali prastary las liczący około 12 tys. lat.
xyz2019.11.7 18:46
Taka sama sytuacja była lata temu w DE choćby koło mnie w górach Harz. Ekoterroryści napadli pilarzy i łobronili bidne drzewka... Po jakimś czasie korniki wrąbały cały las pozostawiając jedynie trupy drzew. Od tamtego czasu las nazywany jest srebrnym lasem. Drzewa obumarłe oczywiście trzeba usunąć bo mogą komuś spaść na głowę lub ułatwić rozprzestrzeniania się pożaru. Od tamtych czasów do ekoterrorystów w DE policja STRZELA...
3052019.11.12 21:06
Tak
retro2019.11.14 11:50
przypomne ci , ze podczas ostatnich wyborów,w gminie Bioałowieża zdecydowanie wgrała Platforma z Zielonymi ! warto o tym wiedzieć aby prowadzic dyskusje.