Ustawa o przestępstwach motywowanych nienawiścią i porządku publicznym przewiduje karę nawet siedmioletniego pozbawienia wolności za „groźby lub obraźliwe zachowanie, którego celem jest wzniecenie nienawiści wobec osoby, która posiada lub wydaje się posiadać określone cechy”. Wedle szkockiej policji, przestępstwem z nienawiści jest „każde przestępstwo, które ofiara lub inna osoba rozumie jako motywowane całkowicie lub częściowo złośliwością lub złą wolą wobec grupy społecznej”. W całej Szkocji ma powstać 411 miejsc, gdzie będzie można anonimowo donieść na osobę, która rzekomo dopuściła się takiego przestępstwa. Jednym z takich centrów jest placówka przyjazna osobom LGBTQ w Merchant City w Glasgow.

Złożenie pierwszego donosu zapowiedziała już transpłciowa aktywistka India Willougby. Chce ona zadenuncjować autorkę serii książek o Harrym Potterze za to, że niegdyś zwróciła się do niej w mediach społecznościowych używając formy „pan”.

Wejście w życie nowego prawa skomentowała już sama Rowling.

- „Nie da się dokładnie opisać rzeczywistości przemocy i przemocy na tle seksualnym wobec kobiet i dziewcząt, ani zająć się obecnymi atakami na prawa kobiet i dziewcząt, dopóki nie będziemy mogli nazywać mężczyzn mężczyznami”

- napisała pisarka.

- „Obecnie przebywam poza krajem, ale jeśli to, co tu napisałam, kwalifikuje się jako przestępstwo w rozumieniu nowej ustawy, nie mogę się doczekać, aż mnie aresztują, kiedy wrócę do miejsca narodzin szkockiego oświecenia”

- dodała.

Tymczasem w Polsce…

Przed Świętami Wielkanocnymi resort sprawiedliwości zaprezentował propozycję zmian w Kodeksie karnym, do którego ma zostać dodany przepis przewidujący karę nawet 3 lat pozbawienia wolności za „publiczne znieważenie grupy ludności albo poszczególnej osoby z powodu jej […] orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej”.

- „Tymczasem w Szkocji: @jk_rowling, autorka książek o Harrym Potterze może mieć postawione zarzuty – za to że używała niewłaściwych zaimków wobec osób trans. Umożliwiają to wprowadzone właśnie przepisy przeciwko mowie nienawiści. Podobne przepisy już niedługo będą próbowali wprowadzić w Polsce. 5 dni temu do opiniowania trafił projekt @MS_GOV_PL”

- zauważa na X.com poseł PiS Paweł Jabłoński.