Sprawa dotyczy rosyjskiego pocisku, na który przypadkowi przechodnie natknęli się pod koniec kwietnia w lesie pod Bydgoszczą. Okazało się, że to rakieta, która spadła na terytorium naszego kraju w grudniu ub. roku. 11 maja szef MON Mariusz Błaszczak poinformował na konferencji prasowej, że prowadzona w tej sprawie kontrola wykazała, iż „dowódca operacyjny zaniechał swoich instrukcyjnych obowiązków, nie informując mnie o obiekcie, który pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej ani nie informując Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i innych przewidzianych w procedurach służb”.

Dziś jednak „Rzeczpospolita”, powołując się na dokumenty zabezpieczone przez Najwyższą Izbę Kontroli donosi, że dowódca operacyjny gen. Tomasz Piotrowski informował o incydencie premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Mariusza Błaszczaka już 16 grudnia. Rzecznik rządu przekonuje, że to informacje „absolutnie nieprawdziwe”.

- „Informacje z artykułu w dzienniku Rzeczpospolita dotyczące raportowania do premiera o wydarzeniach w dniu 16 grudnia 2022 są absolutnie nieprawdziwe. Premier nie był informowany w grudniu o incydencie. Nie było też żadnej informacji telefonicznej do premiera, o której mowa w artykule. Podane przez gazetę informacje są kłamstwem”

- napisał Piotr Müller.

Komunikat w tej sprawie opublikowało również Ministerstwo Obrony narodowej.

- „Dzisiejsza Rzeczpospolita zawiera nieprawdziwe informacje. Zgodnie z faktami przedstawionymi podczas konferencji 11 maja br. szef MON nie był informowany o rakiecie, która pojawiła się w polskiej przestrzeni powietrznej ani o naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej 16.12.2022”

- czytamy.

Tymczasem doniesienia „Rzeczpospolitej” w swojej grze politycznej już wykorzystują posłowie Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk i Tomasz Siemoniak, którzy zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa rządu. Ich zdaniem premier nie dopełnił swoich obowiązków i okłamywał opinię publiczną ws. rosyjskiej rakiety.

- „Dzisiaj składamy wniosek do polskiej prokuratury. Chcemy zawiadomić o możliwości popełnienia przestępstwa przez pana premiera (Mateusza) Morawieckiego w związku z niedopełnieniem obowiązków, w związku z tym, że okłamał opinię publiczną, w związku z tym, że o sprawie rakiety, która spadła na Polskę wiedział od samego początku”

- powiedział poseł Tomczyk na konferencji prasowej w Sejmie.