O incydencie poinformowały włoskie siły powietrzne. To właśnie stacjonujące w Malborku samoloty tego kraju zostały wysłane, aby ustalić przyczyny obecności samolotu z Rosji.

- „Jeszcze jeden natychmiastowy start dla Eurofighterów z Sił Powietrznych zaangażowanych w działania Air Policing w Polsce”

- czytamy na Twitterze włoskich sił powietrznych.

Ostatecznie incydent okazał się niegroźny.

Eurofightery to dwusilnikowe myśliwce wielozadaniowe, które służą do wykrywania innych maszyn powietrznych. Obecnie stacjonują one w Malborku, aby w ramach Baltic Air Policing strzec przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Te trzy kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego nie dysponują własnym lotnictwem.

- „Nasze Eurofightery przyczyniają się do wzmocnienia postawy odstraszania i obrony NATO na wschodniej flance, kontrolowani przez Sojusznicze Dowództwo Powietrzne w Ramstein, napędzamy wysiłki NATO w zakresie tarczy powietrznej, zwiększając spójność między państwami członkowskimi i gwarantując integralność terytorialną członków Sojuszu”

- podkreślał w czerwcu dowódca włoskiego oddziału pułkownik Salvatore Florio.