Przedmiotem negocjacji jest szlak przez rzekę Tumen, znajdujący się na granicy Chin, Rosji i Korei Północnej. Przejęcie tego obszaru umożliwiłoby Chinom dostęp do Morza Japońskiego bez konieczności uzyskiwania zgody Rosji i Korei Północnej. Obecna infrastruktura nie pozwala na na ruch większych jednostek.

Rozmowy Trwają od Maja
Jak czytamy, temat sprzedaży został po raz pierwszy poruszony przez prezydenta Rosji Władimira Putina w maju, podczas jego wizyty w Pekinie. Obecnie rozmowy są kontynuowane z dyktatorem Korei Północnej Kim Dzong Unem. Obszar wokół rzeki Tumen został przejęty przez Imperium Rosyjskie z końcem XIX wieku, a Rosja dotychczas była przeciwnikiem wzmacniania chińskich wpływów na Dalekim Wschodzie. Inwazja na Ukrainę zmusza jednak Rosję do kompromisów w celu uzyskania wsparcia wobec zachodnich sankcji.

Warto dodać, że obecna podróż Władimira Putina do Korei Północnej jest jego pierwszą wizytą w tym kraju od lipca 2000 roku, kiedy to prowadził rozmowy z ówczesnym przywódcą Kim Dzong Ilem, ojcem Kim Dzong Una.