Według komunikatu, 12 rakiet Ch-22 zostało wystrzelonych w kierunku Kijowa, a łączna liczba pocisków i bezzałogowych statków powietrznych wykorzystanych w ataku sięgnęła 21 rakiet i 375 dronów różnego typu. Ukraińska obrona przeciwlotnicza informuje, że strącono 372 cele – w tym 15 rakiet i 357 dronów, a szczegółowe dane wskazują również na przechwycenie części Ch-22.
Pociski Ch-22 (kod NATO: AS-4 Kitchen) to radzieckie przeciwokrętowe rakiety manewrujące o masywnej ładowności sięgającej nawet 950 kg i zasięgu do 600 km. Ich użycie przeciwko celom lądowym stwarza znaczne zagrożenie cywilne z powodu ograniczonej precyzji trafienia i dużej prędkości lotu, co utrudnia ich wykrycie i przechwycenie przez systemy obrony powietrznej.
W wyniku nocnego ostrzału w Kijowie i Charkowie zginęła co najmniej jedna osoba, a 23 zostały ranne. Znaczne obszary zaatakowanych miast i regionów zostały pozbawione podstawowych mediów: w Kijowie ponad 800 tys. odbiorców nie ma dostępu do elektryczności, a w obwodzie czernihowskim setki tysięcy mieszkańców pozostają bez prądu i ogrzewania – podały lokalne władze.
Atak zbiegł się w czasie z wznowieniem trójstronnych rozmów pokojowych w Abu Zabi, w których biorą udział delegacje USA, Ukrainy i Rosji. Negocjacje, które rozpoczęły się w piątek, jak na razie nie doprowadziły do przełomu, a eskalacja działań militarnych dodatkowo komplikuje perspektywy osiągnięcia porozumienia.
