Wicepremier Jacek Sasin zwrócił się we poniedziałek do samorządów z apelem o zaangażowanie się w dystrybucję węgla wśród mieszkańców. Szef resortu aktywów państwowych wyjaśnił, że dysponujące spółkami komunalnymi samorządy mogą nabywać surowiec bezpośrednio od spółek PGE i Węglokoks, a następnie sprzedawać go mieszkańcom z mniejszym narzutem niż pośrednicy. Dziś z samorządowcami spotkał się premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że każdy musi przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego w swojej gminie. Poinformował również, że samorządy otrzymają rekompensaty w przypadku wyższych cen węgla, „aby wystarczyło na transport do miejsca, które samorząd wybierze na miejsce lokalnej dystrybucji”.

W rozmowie z TVP Info wicemarszałek Ryszard Terlecki podkreślił dziś, że „rząd zapewni dostępność węgla wszystkim samorządom”. Zauważył przy tym, że opozycja próbuje wywołać histerię, strasząc społeczeństwo brakiem węgla.

- „Zapewniam, że zimna nie będzie i że rząd sobie z tym poradzi”

- powiedział szef klubu PiS.

Polityk zwrócił uwagę, że zapewnienie dostępu do źródeł energii jest jednym z zadań samorządu, w związku z czym samorządy powinny ściśle współpracować z rządem. Związani z opozycją samorządowcy próbują jednak w jego ocenie siać niepokój.

- „Starają się, jak mogą, ten proces dystrybucji węgla zakłócić”

- powiedział.

Podkreślił przy tym, że wyłamujący się ze współpracy samorządowcy poniosą przede wszystkim odpowiedzialność wyborczą.