Polski prezydent podkreślił, że „dziś świat ponownie potrzebuje odważnych i dalekowzrocznych przywódców”.

Takim przywódcą był śp. prezydent Polski Lech Kaczyński, z którym miałem zaszczyt współpracować. Przywódcą, który już kilkanaście lat temu próbował budzić sumienia, apelować do polityków, ostrzegać przed imperialną polityką Rosji Władimira Putina – powiedział Andrzej Duda, przywołując wystąpienie Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi w trakcie rosyjskiej inwazji na Gruzję. Szczególną uwagę zwrócił na słowa o tym, że „czasy rosyjskiej dominacji w regionie zakończyły się na zawsze”.Dziś właśnie w tym miejscu, w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych, chcę to powtórzyć: te czasy nie mogą nigdy wrócić! Logika podboju, zmieniania granic siłą, lekceważenia prawa i odmawiania narodowi ukraińskiemu prawa do istnienia musi zostać powstrzymana! – mówił prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Ta brutalna wojna musi się skończyć, a nie zostać zamrożona! Może się to dokonać tylko i wyłącznie poprzez przywrócenie pełnej integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach! – podkreślił.

Andrzej Duda wezwał jednocześnie do rozliczenia sprawców zbrodni wojennych. Zwrócił także uwagę, że Polska angażuje się w działania w tym zakresie.

Polski prezydent podkreślił także, że poza wojną na Ukrainie trwa też wojna informacyjna, która w ostatnim czasie szczególnie mocno skierowana jest przeciwko Polsce.

- Europa zbyt często zapomina, że swoje bezpieczeństwo i dobrobyt zawdzięcza obecności i zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych. My w Polsce o tym doskonale pamiętamy! – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda podczas Debaty Generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Dlatego najważniejszym priorytetem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2025 roku będzie pogłębienie relacji transatlantyckich, współpracy między Unią a Stanami Zjednoczonymi! – zaznaczył polski przywódca.

Prezydent przypomniał, że w 2025 roku ONZ będzie obchodzić 80 lat swojego istnienia. – Pamiętamy dlaczego powstała – wskazywał, dodając, że dziś w tych tak niebezpiecznych czasach szczególnie potrzebujemy powrotu do myślenia i działania ojców założycieli Narodów Zjednoczonych.

Nie będzie trwałego pokoju bez współpracy, bez solidarności między krajami bogatszymi i biedniejszymi, wreszcie bez przestrzegania prawa międzynarodowego.

Polska chce współpracy, Polska chce solidarności, Polska chce pokoju! – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydentowi towarzyszyli Szef KPRP Grażyna Ignaczak–Bandych i Szef BPM Marcin Przydacz, Minister Wojciech Kolarski, a także Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku Krzysztof Szczerski oraz Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau.

Podczas późniejszego briefingu dla przedstawicieli mediów Andrzej Duda podkreślał, że wszystko, co dzieje się w tym roku jest związane z budowaniem i obroną naszego bezpieczeństwa.

Wizyta w Nowym Jorku jest okazją do wielu rozmów dwustronnych. Andrzej Duda spotkał się m.in. z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem oraz Prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Dziś Andrzej Duda będzie rozmawiał z Prezydentami Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą, Republiki Estońskiej Alarem Karisem oraz Republiki Łotewskiej Edgarsem Rinkēvičsem.

Wieczorem Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wezmą udział w przyjęciu wydawanym przez Prezydenta USA Joe Bidena z okazji 78. sesji ZO ONZ.