Opublikowany przez „GW” wywiad z prezydentem Czech Petrem Pavlem nosił tytuł „Proszę Polaków o więcej rozsądku”. Sformułowanie to – jak nie trudno było przewidzieć - powieliły liczne sprzymierzone i nie tylko polskie media. W wywiadzie telewizyjnym uwagę na zawarte w tytule przekłamanie zwrócił sam rozmówca „GW” – Petr Pavel.

- Onet, Polska Agencja Prasowa, „Do Rzeczy”, „Dziennik Gazeta Prawna”, Wojsko News i inne media błyskawicznie zareagowały na zmanipulowaną publikację „Gazety Wyborczej”, powielając je – czasem z drobnymi zmianami redakcyjnymi – informuje portal TVP Info.

Muszę powiedzieć, że jeśli chodzi o tytuł wywiadu, dziennikarze „Gazety Wyborczej” nadinterpretowali moje słowa; nie chciałem kogokolwiek pouczać, nie mówiłem przecież o rozsądku Polaków. Chodziło mi o kolektywny zdrowy rozsądek. Razem z Polską i innymi krajami regionu jesteśmy w podobnej sytuacji. Mamy podobne zagrożenia i wspólne cele – powiedział jasno dobitnie kilka godzin po publikacji wywiadu prezydent Czech Petr Pavel na antenie TVN 24.