Premier Finlandii, która niedawno ostatecznie zadeklarowała akcesję tego kraju do NATO podkreśliła podczas spotkania z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, że z racji własnych doświadczeń historycznych Finowie bardzo dobrze rozumieją Ukraińców oraz ich zmagania z rosyjską agresją.

Oba te kraje posiadają bardzo długą, liczącą ponad tysiąc kilometrów linię graniczną z Federacją Rosyjską, więc oba też stoją wobec podobnych wyzwań w kwestii własnego bezpieczeństwa.

Premier Marin odwiedziła miejsca ludobójczych rosyjskich zbrodni na wyzwolonych podkijowskich terenach. Szefowa rządu Finlandii była m.in. w Buczy czy Irpieniu. „Heroiczny duch ukraińskiego narodu walczącego o swoją wolność i za całą Europę, budzi podziw” – powiedziała Sanna Marin.

„Pomoc wojskowa Finlandii jest dla nas bardzo ważna. Broń, polityka sankcji i jedność naszych partnerów w kwestii wniosku o przystąpienie Ukrainy do UE to rzeczy, które mogą wzmocnić obronę naszego kraju” – podkreślił z kolei ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.