Były redaktor naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis opublikował w poniedziałek serię wpisów na Twitterze, którymi atakował prezydenta Andrzeja Dudę za podpisanie ustawy o komisji ds. rosyjskich wpływów. Jeden z wpisów był szczególnie obrzydliwy.

- „Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora”

- napisał dziennikarz.

Tomasz Lis jest gorącym zwolennikiem Platformy Obywatelskiej i zachęca do udziału w organizowanym 4 czerwca przez Donalda Tuska marszu. Dziś rano Prawo i Sprawiedliwość opublikowało spot, w którym pyta Polaków, czy chcą iść w marszu pod hasłem Lisa.

Materiał wywołał ogromne oburzenie, a głos postanowiło zabrać Muzeum Auschwitz.

- „Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu - uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej”

- napisali przedstawiciele muzeum na Twitterze.

Warszawski radny Jan Strzeżek poinformował z kolei, że skieruje w tej sprawie do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

- „Nie może być zgody na wykorzystywanie ofiar w bieżącej walce politycznej - ktoś kto to robi na zawsze okrywa się hańbą”

- stwierdził.

Oburzonym postanowił odpowiedzieć szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba.

- „Oburzeni? Szkoda, że kiedy ikona PO Tomasz Lis wysyłał Prezesa J. Kaczyńskiego i prezydenta A. Dudę do komory nie było żadnej reakcji. Dopiero jak to zobaczyliście to do was dotarło? Jesteście hipokrytami!”

- napisał europoseł.