Santos podkreślał, że praca z polską kadrą to dla niego „zaszczyt”. „Polska jest wielkim krajem o niezwykle bogatej historii i kulturze” – mówił polskim dziennikarzom.

Twórca największego sukcesu w dziejach reprezentacji Portugalii, jakim było wywalczenie złotego medalu podczas Mistrzostw Europy w 2016 roku powiedział, że polska kadra składa się z „bardzo dobrych piłkarzy” i „należy do światowej czołówki”.

Fernando Santos wspominał również „wielką historię” polskiej reprezentacji  i „wspaniałe polskie drużyny”, ale także „bezpośrednie mecze z Polską, które zawsze były  trudne”.

„Od dzisiaj jestem Polakiem, jestem jednym z was” – zadeklarował utytułowany trener i dodał: „Będziemy robić wszystko, aby zapewnić Polakom dużo radości”.

Jednocześnie Santos przekonywał, że „każdy sukces wymaga ciężkiej pracy” a „szczęście nie spada z nieba i trzeba sobie na nie zapracować”.

„Jestem pewien, że osiągniemy bardzo wiele dla reprezentacji Polski i wszystkich Polaków” - skonstatował portugalski szkoleniowiec.

Ale najważniejsze, aby „ja” pozostało poza drużyną. Jesteśmy zespołem. Każdy zawodnik ma swoją osobowość, selekcjoner musi stworzyć to „my”.