- WSA w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 r. m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA – podaje portal TVP Info.

Żaden sąd nie będzie nam dyktował – czy z Brukseli, czy z Warszawy – co to znaczy bezpieczeństwo energetyczne, co to znaczy bezpieczeństwo dla ludzi, którzy tutaj pracują, bezpieczeństwo ich rodzin, bezpieczeństwo finansowe. To są dla nas fundamentalne sprawy – stwierdził premier Morawiecki.

Nie trzeba wykonywać wyroku, bo wyrok sądu, który nie bierze pod uwagę interesu Polaków, a bierze pod uwagę interes obcych, to bezprawie – wyjaśnił Morawiecki, dodając, że wyrok, który „nie bierze pod uwagę dostaw prądu do żłobków, szpitali, szkół, to bezprawie”.

Jeśli tylko wyborcy pozwolą w październiku, to nie pozwolimy zamknąć tej kopalni – zapewnił premier. – Jesteśmy opiekunami, jesteśmy protektorami polskiego górnictwa – mówił dalej.

Morawiecki dodał też, że w obecnej sytuacji „jakoś nie słychać głosów ze strony PO”, dodając, że partia ta chce zamknięcia kopalni.

Wiadomo, jaką oni mają politykę, oni mają politykę niemiecką. Taką, jaką sobie życzą Niemcy, to już teraz bardzo wyraźnie widać – stwierdził Morawiecki.

Tak jak dwa lata temu. A my na to nie pozwolimy – oświadczył szef polskiego rządu.

Możecie mnie, nasz rząd, obóz Prawa i Sprawiedliwości trzymać z słowo. To jest nasza jednoznaczna obietnica – i od niej nigdy nie odstąpimy – zapewnił premier.