Sejm zajmie się dziś poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, której wejście w życie ma być kluczowym warunkiem uruchomienie polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Projektowi zdecydowanie sprzeciwia się Solidarna Polska, w ocenie której ustawa jest niekonstytucyjna i prowadzi do destabilizacji polskiego sądownictwa. Raz jeszcze o wstrzymanie jej procedowania zaapelował na dzisiejszej konferencji prasowej lider tego ugrupowania Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości zwrócił uwagę, że Komisja Europejska eskaluje swoje żądania wobec Polski i domaga się już nie tylko zmian w Sądzie Najwyższym, ale również wprowadzenia rozwiązań, które w jej ocenie zagwarantują realizację Karty Prawd Podstawowych.

- „Ten bieg wydarzeń jasno potwierdza słuszność argumentacji Solidarnej Polski. Wskazywaliśmy, że uleganie szantażystom będzie tylko eskalować szantaż. Tak właśnie się dzieje”

- stwierdził polityk.

Podkreślił przy tym, że przyjęcie proponowanych w projekcie rozwiązań doprowadzi do chaosu w polskim sądownictwie. Ocenił, że rozwiązania te są sprzeczne z konstytucją i ograniczają polską suwerenność.

- „To ostatni moment, aby w sposób skuteczny zablokować logikę szantażu, którą kieruje się w swojej polityce KE wobec Polski”

- stwierdził szef resortu sprawiedliwości.