To jest rokosz, pewnego rodzaju bunt przeciwko państwu polskiemu. Władzę ustawodawczą zamienimy na władzę uchwałodawczą, która w konstytucji nie ma miejsca” - powiedział w poniedziałek poseł Kukiz‘15 Marek Jakubiak pytany w studiu PAP o projekt uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego.

Jakubiak jednoznacznie sprzeciwia się działaniom "Koalicji 13 Grudnia", oskarżając ją o dążenie do zniszczenia Trybunału Konstytucyjnego oraz podważanie konstytucyjnych organów państwa. Jego opinia jest stanowcza: taki bunt przeciwko prawu i instytucjom państwowym może prowadzić do destrukcji i chaosu.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawia próby „reformy” TK, która ma być tematem debaty w Sejmie. Kamila Gasiuk-Pihowicz z kolei zapowiada zmiany w Trybunale, takie jak wprowadzenie „schodkowego” wyboru sędziów na różne kadencje.

Cała sytuacja budzi ogromne kontrowersje i podziały w społeczeństwie. Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym stają się przedmiotem intensywnych dyskusji i konfliktów, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość tej instytucji oraz systemu demokracji w Polsce.