Wyposażając gospodarstwo rolne w części rolnicze, które zużywają się lub psują najczęściej, dbamy o rentowność własnej działalności. Zapobiegamy bowiem nieekonomicznym przestojom, które generują straty finansowe. Gdy maszyny rolnicze nie są sprawne, nie mogą wyjechać w pole podczas kampanii żniwnej. Jest to sytuacja szczególnie trudna dla nowoczesnego rolnictwa, w którym większość prac wykonuje się za pośrednictwem maszyn, a nie pracy mięśni ludzkich. Warto zatem znać zasadę działania własnych maszyn rolniczych oraz być na bieżąco z przeglądami ich stanu technicznego i zaleceniami wykonywania stosownych wymian. Większość niezbędnych elementów i komponentów dostępnych jest bez konieczności ich zamawiania w sklepie internetowym z częściami do maszyn rolniczych.

Które części do maszyn rolniczych narażone są na uszkodzenia?

Części rolnicze uważane za najbardziej podatne na uszkodzenia to przede wszystkim opony, łańcuchy i elementy zespołu ruchowego. Pierwsze z nich utrzymują całą maszynę i jej ciężar oraz mają bezpośredni kontakt z niełatwym podłożem. Uszkodzenie nawet jednej z opon skutkuje natychmiastowym unieruchomieniem całej maszyny. Każdy rolnik powinien zatem posiadać opony zapasowe, których może użyć w każdej chwili. Łańcuchy i przekładnie posłużą dłużej, jeżeli rolnik będzie się ściśle stosować do zasad ich eksploatacji. Chodzi tu przede wszystkim o konieczność ich smarowania specjalnymi olejami i smarami. Regularnego smarowania wymagają ponadto wszystkie ruchome elementy maszyn.

Oryginalne części rolnicze i części zamienne a sprawność maszyny i bezpieczeństwo pracy rolnika – układ hydrauliczny, kierowniczy, hamulcowy, pompy, skrzynia biegów

Warto również upewniać się o odpowiedniej kondycji technicznej układu kierowniczego i układu hamulcowego pojazdu. Zły stan tych podzespołów może bowiem skończyć się tragicznie – nie tylko dla gospodarstwa, ale przede wszystkim dla operatora maszyny i osób przebywających na polu. Równie istotny jest układ hydrauliczny. By zminimalizować częstotliwość wymiany jego elementów, należy poddawać je odpowiedniej konserwacji. To przede wszystkim wymiana oleju hydraulicznego, mycie wkładów filtrów i części zewnętrznych. Częstym powodem awarii, jakim ulegają części rolnicze, jest również ciecz. Jej resztki mogą pozostawać w urządzeniu, narażając je m.in. na korozję. Wraz z upływem czasu woda ulega swego rodzaju rozwarstwieniu i zamarza, niszcząc pozostałe części maszyny. Sercem każdego sprzętu jest silnik – nie wolno zatem o nim zapomnieć. By zapewnić mu jak najdłuższy okres bezawaryjnej pracy, należy używać wyłącznie paliwa wysokiej jakości.

Zastanawiając się nad tym, czy wybrać części zamienne do maszyn rolniczych, czy na oryginalne komponenty, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich cenę, ale przede wszystkim jakość wykonania i trwałość materiału. Części do kombajnów i ciągników pochodzące od znanych producentów objęte są długotrwałą gwarancją, co zwiększa poziom bezpieczeństwa zwłaszcza podczas kampanii żniwnej.

Uszkodzony silnik w ciągniku lub kombajnie zbożowym – jedno z największych wyzwań dla gospodarstwa

Części rolnicze wymagane do prawidłowej pracy silnika należą do często wymienianych głównie ze względu na intensywność wykonywanej przez nie pracy. O serce maszyny należy zatem dbać w sposób umiejętny, nie czekając na ewentualne usterki i awarie, nawet poza sezonem żniwnym. Czyszcząc karoserię po zakończeniu działań na roli, warto pamiętać również o przemyciu silnika. Można w tym celu użyć nawet specjalistycznych pianek i płynów, które pomogą usunąć zanieczyszczenia. Dzięki temu możliwe staje się nie tylko zapobieganie uszkodzeniom, ale również dostrzeżenie pierwszych problemów. Na czystym silniku widoczne będą bowiem wszelkie źródła wycieku oleju. Po sezonie należy ponadto wylać olej napędowy, przepłukać zbiornik i ponownie uzupełnić go świeżym paliwem wysokiej jakości.

Wymiana silnika bywa zazwyczaj kosztowna oraz unieruchamia maszynę na dłuższy czas. W zależności od marki, rocznika i modelu danej maszyny rolniczej, części rolnicze do ich silników mają rozbieżne ceny. Nowy silnik może okazać się inwestycją sięgającą kosztów nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cykliczna wymiana alternatorów, akumulatorów, rozruszników, filtrów czy chłodnic pomoże utrzymać całą maszynę w dobrej kondycji przez wiele lat.

Jakie części rolnicze oferuje internetowy sklep rolniczy GALOP? Podzespoły producentów John Deere, Claas, New Holland, Case IH, Massey Ferguson i wiele innych

Przed rozpoczęciem prac rolnych warto zagwarantować sobie dostęp do zapasu części zamiennych, by móc na bieżąco eliminować drobne usterki. Z wymianą wielu elementów można bowiem poradzić sobie samodzielnie, unikając nieekonomicznych przestojów. Warto regularnie wykonywać przeglądy techniczne maszyn, a w razie konieczności naprawy korzystać ze sprawdzonych źródeł, oferujących oryginalne części rolnicze. Internetowy serwis rolniczy GALOP to sklep z częściami do maszyn, gwarantującymi ich wydajność i niezawodność.

Wśród popularnych części do ciągników i maszyn rolniczych wymienić należy elementy oferowane przez znanych producentów. Należą do nich przede wszystkim: John Deere, Massey Ferguson, Claas, Case IH, New Holland, Deutz-Fahr, Fendt. W asortymencie sklepu internetowego GALOP można znaleźć nie tylko części zamienne do ciągników czy kombajnów zbożowych, ale również do innych maszyn uprawowych i zielonkowych. Mowa tu głównie o kosiarkach, opryskiwaczach, siewnikach, rozrzutnikach do nawozu, prasach i ładowarkach. Rolnicy potrzebują również akcesoriów i dodatkowych elementów wyposażenia maszyn i pojazdów rolniczych, jak np. lampy robocze LED, łańcuchy, części do przyczep rolniczych.

Sprawdź, jakie oryginalne części rolnicze oferują specjaliści w internetowym sklepie GALOP: https://agrogalop.pl/.