Od dziś w imprezach kynologicznych organizowanych przez nasze Zrzeszenie mogą brać udział wszystkie psy myśliwskie. Wystarczy zachipowany pies, aby myśliwy mógł go zgłosić na imprezy kynologiczne i potwierdzić jego użytkowość. Chcemy współpracować z organizacjami kynologicznymi, które wystawiają rodowody i prowadzą hodowlę zgodnie z wzorcami ras” – czytamy w komunikacie.

Koniec z dyskryminacją psów myśliwskich?

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego zdecydował, że do sprawdzianów, konkursów i ocen psów myśliwskich będą dopuszczane wszystkie psy z różnych organizacji. Dotychczas warunkiem koniecznym była przynależność do Związku Kynologicznego w Polsce. Teraz jednak otwieramy się na inne organizacje, które posiadają nie tylko rodowody, ale i księgi hodowlane, opisy ras czy wzorce. Z naszej perspektywy psy dzielą się na te, które nadają się na polowania, i te, które nie spełniają kryteriów. Szyld jednej organizacji nie powinien być decydujący – poinformował Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego oraz Łowczy Krajowy Paweł Lisiak.

Czy jednak na decyzję Polskiego Związku Łowieckiego mogły wpłynąć również inne czynniki? Otóż w ostatnich miesiącach media donosiły na temat afer, które miały mieć miejsce w Związku Kynologicznym w Polsce. Chodziło m.in. o nieprawidłowości podczas sędziowania na imprezach kynologicznych.

ZKwP nie zaakceptował regulaminów Polskiego Związku Łowieckiego, które złożyliśmy w lutym 2022 roku. Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, przez co nie mogliśmy kontynuować współpracy. Ponadto odnotowaliśmy nieprawidłowości przy konkursach, na które zareagowaliśmy prośbą o udostępnienie certyfikatów z tych imprez. Również bez odpowiedzi. Nie zamykamy się na ZKwP, jednak z podanych przyczyn postanowiliśmy zaprosić do współpracy różne organizacje. Wszystkie psy pracujące w łowiskach mogą brać udział w imprezach PZŁ i startować w konkursach. Hodowle psów rasowych chcemy oprzeć o kluby ras PZŁ – dodał Paweł Lisiak reprezentujący PZŁ.

W tej sytuacji kończy się monopol jednej organizacji, co z pewnością przyczyni się do podwyższenia standardów panujących w branży. To również szansa rozwoju dla takich podmiotów jak Polskie Porozumienie Kynologiczne, Polska Federacja Kynologiczna czy Związek Hodowców Psów Rasowych.