Jak podały władze Ukrainy, dostarczone przez Berlin do Polski niemieckie Leopardy miały być uszkodzone i wymagać naprawy. Ukraina jednak nie posiada techników i komponentów do usunięcia znaczących usterek. Czołgi te zostały wycofane z Bundeswehry ponad 10 lat temu i zalegały w magazynach.

O sprawie poinformował niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.

- Potwierdzono, że maszyny „były już dość zużyte po szkoleniu żołnierzy ukraińskich w Niemczech i wymagały napraw”. Wskazano, że z tego samego powodu zepsuło się kilka czołgów przysłanych w lipcu na Ukrainę – czytamy na portalu TVP Info.

Niemiecki resort odmówił komentarza ws. „konkretnego, indywidualnego incydentu”. Zapewniono jednak, że czołgi Leopard będą naprawiane „wspólnie z Ukrainą po intensywnym szkoleniu w Niemczech”.

Portal Ukrainska Pravda podaje, że czołgi, które czekają w Polsce, to druga transza planowanej dostawy czołgów Leopard 1A5. Zostały wycofane ze służby w Bundeswehrze ponad 10 lat temu, ale ponieważ wiele z tych czołgów nadal znajduje się w magazynach, zdecydowano się je wyremontować, by pomóc Ukrainie.