„Ostatnio przyspieszyliśmy dostawy pomocy na linię frontu, aby zapewnić Ukraińcom wszystko, czego potrzebują do obrony przed trwającą rosyjską agresją. Odwaga i odporność Ukraińców, którzy radzą sobie z wyzwaniami w Charkowie i na wschodzie kraju, są niezwykłe. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będą kontynuować walkę na Krymie i na Morzu Czarnym,” stwierdził Blinken podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Blinken odniósł się również do niedawno podpisanej umowy o bezpieczeństwie między prezydentami Stanów Zjednoczonych a Ukrainy, przewidując, że około 20 innych krajów podpisze podobne umowy przed szczytem NATO. „To wyraźny dowód na to, że nasi partnerzy są z Ukrainą na dłuższą metę. Jeśli Putin myśli, że przeżyje Ukrainę lub kogokolwiek z nas, to się myli. Szczyt NATO jeszcze bardziej to podkreśli,” zapewnił.

Sekretarz stanu USA podkreślił, że strategia wspierania Ukrainy przez Stany Zjednoczone przynosi efekty w odpieraniu rosyjskiej agresji. „Od pierwszego dnia celem Putina było wymazanie Ukrainy z mapy, zakończenie jej istnienia jako niepodległego kraju i przyłączenie jej do Rosji. To się nie udało. Chcemy zapewnić, że Ukraina odniesie sukces i będzie stabilnym, niezależnym krajem pod względem militarnym, gospodarczym i demokratycznym. Właśnie w tym pomagamy Ukrainie i to będzie oznaką sukcesu w przyszłości,” podkreślił Blinken.