Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński przypomniał wywiad, jakiego Ekke Overbeek udzielił w grudniu 2021 roku Jackowi Tacikowi z TVN24.
- „PiS jest w swojej retoryce bardzo rusofobiczny. Niemieckofobiczny jeszcze bardziej, ale też rusofobiczny. Stosunków z Rosją nie ma, to epoka lodowa. Ale jak patrzysz na to, jakie interesy ma Rosja, to może się okazać, że PiS jednak jest partią bardzo prokremlowską”
- powiedział holenderski dziennikarz.
- „Bo jaki jest główny cel Putina? Rozbicie jedności Europy i NATO. A co robiło PiS przez tych sześć lat? Polska – przez Kaczyńskiego – znalazła się na totalnym marginesie Europy. Nic w niej nie znaczy. Gra jednak na jej osłabienie”
- dodawał.
Z poczuciem wyższości przekonywał, że w Polsce „pokutują” przeżycia z trudnej przeszłości.
- „Ja wiem, że tu dominuje narracja postszlachecka, ale prawda jest taka, że zdecydowana większość ma korzenie chłopskie, czyli de facto niewolnicze”
- diagnozował.
I jeszcze taki szczegół: rozmowę nagrano pod koniec grudnia 2021, kiedy Rosja szykowała się do inwazji na Ukrainę i stawiała NATO żądania, by wycofało wojska z Polski.
— Paweł Jabłoński (@paweljablonski_) March 22, 2023
W takich okolicznościach panowie Everbeek i Tacik rozmawiali o rusofobicznym rządzie Polski.
Jak to nazwać? https://t.co/JS06yv0GnX
