Kto jest narażony na zapalenie stawu biodrowego?

Zapalenie stawu biodrowego może wystąpić u zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Przyczyną może być nadmierne przeciążenie aparatu ruchu (np. dźwiganie ciężkich przedmiotów), uraz (bardzo często na skutek upadku na twardą nawierzchnię, np. podczas jazdy na nartach, a nawet na śliskim chodniku), ale też rozwijająca się latami choroba zwyrodnieniowa stawów.  Warto wspomnieć, że ból biodra wywołują nie tylko urazy mechaniczne.

Przyczyną mogą być też infekcje bakteryjne lub wirusowe, które zaobserwowano przede wszystkim u dzieci. Zapalenie poprzedza wówczas infekcja górnych dróg oddechowych o podłożu właśnie bakteryjnym lub wirusowym i w większości przypadków pojawia się jesienią, czyli w okresie obniżonej odporności. Przemijające zapalenie stawu biodrowego występuje głównie u dzieci w wieku 2–9 lat i zdecydowanie częściej chorują chłopcy. Charakterystyczny jest ból biodra w nocy, który często wywołuje rozdrażnienie i nadmierne zmęczenie, ponieważ wybudza najmłodszych ze snu.

Zapalenie stawu biodrowego można zaobserwować w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), czyli choroby o podłożu autoimmunologicznym. Niezależnie jednak od przyczyny, jeśli zaczynają nam dokuczać objawy ze strony stawu biodrowego, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Staw biodrowy jest jedną z większych i bardziej skomplikowanych struktur, które składają się na aparat ruchu. Jego uszkodzenie może powodować problemy z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności. Brak leczenia może z kolei prowadzić do kalectwa. W zaawansowanych stanach konieczna może być operacja chirurgiczna.

Objawy zapalenia stawu biodrowego

Objawy zapalenia stawu biodrowego zależą od przyczyny, wobec czego mogą mieć różne nasilenie. Jeśli odpowiedzialny jest uraz, to zwykle pojawiają się bezpośrednio po nim i mają dużą intensywność. Natomiast stan zapalny, który jest skutkiem postępującej choroby zwyrodnieniowej, będzie dawał stopniowe objawy, które niestety mogą uśpić naszą czujność.

Przy jakich objawach można podejrzewać zapalenie stawu biodrowego?

  • Ból w okolicy stawu o różnym stopniu nasilenia.

  • Znaczące ograniczenie ruchomości stawu.

  • Problemy ze swobodnym poruszaniem się (szczególnie alarmujące powinno być utykanie i chód małymi kroczkami).

  • Ogólna podwyższona temperatura ciała lub wyraźnie cieplejsza skóra w okolicy bolącego miejsca.

  • Opuchlizna stawu.

Podwyższona temperatura stawu i opuchlizna świadczą o zasilonym stanie zapalnym, a ponieważ leczenie zależy od przyczyny, konieczna jest konsultacja objawów z lekarzem. Terapia obejmuje metody farmakologiczne i niefarmakologiczne. Zwykle stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym (np. należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ).