W zeszłym tygodniu, policjanci ogniwa do spraw nieletnich i patologii sprawdzili budynek znajdujący się na terenie gminy Wiązowna. Od jakiegoś czasu był on w zainteresowaniu otwockich funkcjonariuszy.  

W środku lokalu zastali 5 osób w wieku 30-38 lat, którzy stali się bardzo nerwowi oraz ujawnili automaty do gier hazardowych. Na miejsce natychmiast wezwali wsparcie kolegów specjalizujących się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej i korupcji.

W toku czynności procesowych otwoccy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie zabezpieczyli 71 sztuk maszyn, rejestratory i gotówkę pochodzącą z tego nielegalnego procederu w kwocie bliskiej 13 tys. złotych. Przeprowadzone eksperymenty procesowe potwierdziły nielegalny charakter 57 automatów o wartości 684 tys. złotych, na których zainstalowane były gry o charakterze losowym, prowadzone w celach komercyjnych, na organizowanie których wymagana jest koncesja niezbędna do prowadzenia kasyna. Maszyny działające w sprzeczności z przepisami ustawy o grach hazardowych trafiły do depozytu Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie.

Cała piątka zatrzymanych osób już usłyszała zarzuty. W tej sprawie toczy się postępowanie karno-skarbowe pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Otwocku.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o grach hazardowych podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami. Za posiadanie nielegalnych automatów w lokalach gastronomicznych, handlowych i usługowych grożą surowe kary w wys. 100 tys. zł od jednego automatu. Taką karę pieniężną może ponieść nie tylko właściciel nielegalnych automatów, ale również osoba, która wydzierżawia lub wynajmuje lokal, w którym umieszczane są nielegalne automaty do gier hazardowych. Za organizowanie gier hazardowych poza wysoką grzywną grozi również kara pozbawienia wolności do lat 3 lat.