"W nocy z 6 na 7 listopada 1917 r. (24 na 25 października według kalendarza juliańskiego) rozpoczął się w Rosji bolszewicki zamach stanu. W jego wyniku obalono Rząd Tymczasowy i utworzono Radę Komisarzy Ludowych, na której czele stanął przywódca i główny ideolog bolszewików Włodzimierz Lenin" - przypomina portal Dzieje.pl

„W przeciwieństwie do krajów zachodnich, w Rosji nie było tego, co pozwoliłoby zapobiec rewolucji: nie było poszanowania prawa i własności prywatnej, nie było poczucia lojalności wobec własnego państwa, które stałoby na straży wolności obywatelskich i stworzyło warstwom najbardziej dotkniętym ubóstwem system opieki społecznej” – w skazuje cytowany przez portal Richard Pipes w książce "Komunizm".

W nocy z 6 na 7 listopada stacjonujący w stolicy żołnierze w porozumieniu z bolszewikami zajęli strategiczne miejsca miasta, m.in. mosty na Newie, centralę telefoniczną, pocztę główną, dworce kolejowe.

"Lenin powiedział później, że przejęcie władzy w Rosji było tak łatwe jak +podniesienie pióra+. Stało się tak dlatego, że Lenin przejęcie władzy przez bolszewików nazwał oddaniem +całej władzy w ręce rad+. Hasło to miało oznaczać oddolnej demokracji, a nie dyktatury. Dlatego też nawet jego rywale z ugrupowań socjalistycznych nie byli nadmiernie zmartwieni takim rozwojem sytuacji”" - dodaje cytowany przez portal Pipes.

Po przejęciu władzy bolszewicy przystąpili do rozprawy z „wrogami ludu” przy zastosowaniu najwymyślniejszych metod terroru. W tym celu w grudniu 1917 r. utworzono tajną policję – Ogólnorosyjską Nadzwyczajną Komisję do Walki z Kontrrewolucją, Spekulacją i Nadużyciami Władzy (WCzKa; Czeka), na czele której stanął Feliks Dzierżyński.

Czytaj więcej na łamach portalu DZIEJE.PL

ol/Dzieje.pl