7 czerwca roku 2020 beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia - zdjęcie
21.10.19, 11:35

7 czerwca roku 2020 beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia

12

Kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie na pl. Piłsudskiego. Jego beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Giovanni Angelo Becciu. Informację taką przekazał kardynał Kazimierz Nycz.

Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa 3 października tego roku. Podstawą stało się ozdrowienie 19-latki ze Szczecina, która w roku 1988 zachorowała na nowotwór tarczycy. Lekarze uważali, że musi rychło umrzeć; modlitwy za wstawiennictwem Prymasa zaczęły zakonnice i grupa świeckich. Dziewczyna została uzdrowiona z dnia na dzień, nagle - i choroba już nie powróciła.

Proces beatyfikacyjny Prymasa ruszył wkrótce po tym wydarzeniu - rozpoczął się w roku 1989. W styczniu tego roku watykańska komisja zatwierdziła dokumentację medyczną w sprawie cudu. Dekret otwierający drogę do beatyfikacji zatwierdziła z kolei komisja teologiczna. Niedawno rzecz zaaprobowała grupa kardynałów i biskupów.

Dekret o beatyfikacji rozpoczyna się od zacytowania słów św. Jana Pawła II. "Zawsze byłem przekonany o tym, że Duch Święty powołał Waszą Eminencję w wyjątkowym momencie dziejów ojczyzny i Kościoła - i to nie tylko Kościoła w Polsce, ale także i w całym świecie. Patrzyłem na to trudne, ale jakże błogosławione wezwanie od czasów mojej młodości - i dziękowałem za nie Bogu, jako za łaskę szczególną dla Kościoła i Polski" - pisał w 1979 o kardynale Wyszyńskim Papież. 

bsw

Komentarze (12):

JanP2019.10.22 5:41
Prawica będzie miała następnego wątpliwego bohatera.
Bez żadnego trybu2019.10.21 22:21
A ja czekam na wniebowzięcie Prezesa Tysiąclecia.
JPIII2019.10.21 17:03
Dla idiotów polaków kolejny idiota świętoszkiem. Katole robią świętoszków i nic po tym nie ma. Durnie będą odprawiać modły i gówno im to da.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.21 15:24
Wyszyński to była pomyłka tysiąclecia.
RHQQ22019.10.21 12:13
Oto złote myśli z Ateneum Kapłańskiego pod redakcją późniejszego prymasa Stefana Wyszyńskiego, jeszcze z czasów przedwojennych, czyli zanim Wyszyński zaczął się układać z komunistami i zgodził na zerwanie przez Kościół stosunków dyplomatycznym z polskim rządem na uchodźstwie oraz uznanie przewodniej roli PZPR w zamian za nieeuchomiści na ziemiach odzyskanych. Wszystkie cytaty pochodzą z wydań Ateneum Kapłańskiego osobiście zatwierdzonych do publikacji przez Wyszyńskiego. 1. „Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację”. 2. „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (...) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej – przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa”. 3. „Hitler jest doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej taktyki”. 4. „Dzisiejsza III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkiej idei, która ma przynieść odrodzenie ludzkości. Niemcy stały się obok Włoch rzecznikiem ideologii o zasięgu ogólnoludzkim” 5. „Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec”. 6. „Dzisiejsza Trzecia Rzesza reprezentuje nie tylko określony system polityczny. Podejmuje ona tytaniczną próbę urzeczywistnienia wielkich idei, mających przynieść odrodzenie ludzkości... 7. „III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości (...) Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera (...) jest twórcą nowej, genialnej taktyki” Świętość z postawy Wyszyńskiego bije po oczach na tysiące kilometrów po prostu.
Ch\\305\\202op ze wsi2019.10.21 13:32
To się popisałeś głupotą
RHQQ22019.10.21 16:23
Przytaczanie faktów to dla Ciebie głupota, mądrością jest według Ciebie zamykanie oczu na prawdę i tkwienie w fałszu i obłudzie - no to gratuluję wzorców.
anonim2019.10.21 13:50
Doucz się doczytaj ,pomyśl zanim coś wkleisz czy napiszesz,nie rób z siebie idioty . https://www.fronda.pl/a/czy-ks-wyszynski-popieral-hitlera,85965.html Jak mało znajdę wiecej na ten temat .
RHQQ22019.10.21 16:22
Przeczytaj najpierw te artykuły, a potem komentuj. Widać nie doczytałeś/łaś i powołujesz się na idiotyczny artykulik, który w zasadzie też tylko potwierdza autentyczność (bo ciężko to kwestionować przy tylu kopiach w państwowych bibliotekach) cytowanych wypowiedzi.
SzykująNowegoBożkaDlaPolskiejKatoCiemnoty2019.10.21 12:12
Dziwisza szlag trafi! Tyle jeszcze resztek Wojtyły ma zdeponowane po piwnicach, w słojach i zamrażarkach. Kiedy Wyszynskija wyciągną na piedestał, to ceny wojtylich relikwii spadną na pysk... Proboszcze będą zamawiać dla kato-ciemnoty kontakt z łoniakiem Wyszynskija w złotym puzderku albo dwustronny breloczek z jego fotką i Poświęconym Certyfikatem Autentyczności Uzdrawiającej. Z diodą mrugającą błękitem niebieskim i wtopionym w plastik odciskiem skrajnego palca stopy lewej. Flakon z krostą Wojtyły czy zbrązowiały wycinek jego kalesonów w platynowym etui wylądują w lamusie i będą się przez lata kurzyć.
katolik2019.10.21 11:55
dzięki Bogu,niech wstawia się za Polską
violencja2019.10.21 20:08
GLORIA