41 lat temu zmarł Marian Rejewski. Gdyby nie on, II wojna światowa trwałaby znacznie dłużej - zdjęcie
13.02.21, 07:55Fot. via Wikipedia (Unknown author - Rejewski's daughter's private archive), CC BY-SA 2.5

41 lat temu zmarł Marian Rejewski. Gdyby nie on, II wojna światowa trwałaby znacznie dłużej

5

Dokładnie 41 lat temu, 13 lutego 1980 roku w wieku 74 zmarł Marian Rejewski – kryptolog, dzięki któremu udało się złamać kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Dzięki sukcesowi Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów z Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego Brytyjczycy mogli odczytywać zaszyfrowaną korespondencję niemiecką w trakcie wojny, co przyczyniło się do wygrania wojny przez aliantów.

W roku 1945 Brytyjczycy odznaczyli Rejewskiego odznaczeniem War Medal. W roku 1978 otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zdaniem historyków, dzięki złamaniu szyfru Enigmy przez polskich kryptologów, wojnę udało się skrócić o co najmniej dwa lata. Brytyjski historyk, sir Harry Hinsley jest przekonany, że nawet o cztery.

za:facebook,wikipedia

Komentarze (5):

Darek2021.02.13 12:26
Rejewski złamał pierwszą prymitywną wersję Enigmy w 1932 roku, to prawdopodobnie opóxniło wybuch wojny, nie przesądziło o jej wyniku niestety. Łamanie szyfrów Enigmy z czasów wojny, w wersji z lat 40-ych metodą Rajewskiego załęłoby około pół tysiąca lat na każdą wiadomość, mało uzyteczne. Dopiero bomba kryptologicna Alana Turinga pozwoliła łamać kody Enigmy w czasie kilkudziesięciu minut zamiast setek lat. Ale brytyjscy socjaliści zamiast nagrodzić Turinga za wygranie wojny i uratowanie świata, w nagrodę go wykastrowali i doprowadzili do samobójstwa. Jedyny powód jaki mieli to że Turing był gejem, a socjaliści czy to narodowi, katoliccy czy międzynarodowi zawsze działają tak samo - jak ktoś się różni od większości statystcyznej trzeba go zniszzczyć najlepiej zamordować.
Jasio2021.02.13 12:48
Opił się młodego wina czy "najarał" się "ziółek"?
Drogi synku2021.02.16 6:41
bomba Turinga była rozwinięciem koncepcji opracowanych przez naszych, anglicy otrzymali to na talerzu, oczywiście później zapomnieli o tym opowiedzieć! Dopiero potomek Turinga opisał to w swojej książce, więc nie siej tu demagogii!
Darek2021.03.1 11:47
Na tej zasadzie można powiedzieć, że Rejewski też nie złamał szyfrów Enigmy, bo jego praca była jedynie rozwinięciem koncepcji Pitagorasa. Zatem idąc Twoim tokiem rozumowania - Enigmę złamał Pitagoras i to Pitagoras wygrał II wojnę światową. No w sumie masz rację. Tak było.
Jawny2021.02.13 8:27
Tymczasem Anglicy - wzorem ruskich - konsekwentnie i świadomie ignorowali wkład Polaków w złamanie Enigmy, nawet w Encyclopedia Britannica, jeszcze kilkanaście lat temu.