"Wojna Putina zakłóca światowy rynek energii. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy zależni od importowanych paliw kopalnych. […] Musimy teraz jak najszybciej zmniejszyć naszą zależność od rosyjskich paliw kopalnych" – powiedziała w środowym oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Jak informuje PAP, Komisja Europejska zamierza doprowadzić do przekazania ok. 300 mld euro w celu uniezależnienia się od dostaw surowców z Rosji. Z tej kwoty około 72 mld euro mają stanowić dotacje, a 225 mld euro pożyczki.

Von der Leyen podczas swojego wystąpienia zaprezentowała zarys tego planu oraz poinformowała o dodatkowej pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro w 2022 r.

"Możemy zastąpić rosyjskie paliwa kopalne, pracując na trzech poziomach: po stronie popytu oszczędzając energię, po stronie podaży dywersyfikując nasz import energii z paliw kopalnych i przyspieszając przejście na czystą energię" – oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Jak pisze „Independent”, jednym z kluczowych elementów takiej strategii może być obowiązek montowania paneli słonecznych na dachach wszystkich nowych budynków w UE.

Von der Leyen zwróciła też uwagę, że najszybszym i najtańszym sposobem na rozwiązanie obecnego kryzysu energetycznego pozostaje oszczędność energii.

Szefowa KE poinformowała także, ze przywódcy rządów 27 państw UE uzgodnili utworzenie platformy wspólnych zakupów gazu, LNG i wodoru, co – jak stwierdziła – będzie wymagało ogromnych inwestycji i reform.

 

mp/pap/businessinsider.com.pl