Wystawa przybyła z egipskiego Kairu, jako projekt wyrażający międzyreligijny pokojowy dialog. Jest  sponsorowana przez ambasadę Szwajcarii, a organizowana przez przez British Council. Katedra Św. Pawła w Londynie to ważne miejsce dla anglikanów, są tam pochowane ważne postacie związane z Anglią. Świątynia w obecnym kształcie została zbudowana w stylu klasycystycznym w XVII wieku przez architekta sir Christopher Wrena. 

Artyści, którzy dali upust swojej wyobraźni na powierzchni naturalistycznych rzeźb zwierząt, są zarówno muzułmanami jak i chrześcijanami. Zadaniem każdego z nich było ozdobienie pierwotnie bezbarwnych figur wykonanych ze szklanego włókna. Sama zaś figura osła wyrzeźbiona została przez znanego egipskiego artystę Redę Abdel Rahmana.

Osły były po raz pierwszy wystawione w kościele anglikańskim św Jana Chrzciciela w centrum Kairu. Następnie zostały one umieszczone w strategicznych miejscach publicznych w całym Kairze. Po wystawie w katedrze Św. Pawła będą sprzedane na prestiżowej aukcji Sotheby, a cały zysk ze sprzedaży przejmą organizacje charytatywne w Egipcie, które służą najuboższym z ubogich, niezależnie od ich wyznania.

Zdaniem twórców osioł symbolizuje pokój zarówno w chrześcijaństwie jak i islamie. Wymieniany jest zarówno w Biblii i Koranie. Jeździły na nich ważne postacie obydwu wyznań. Symbolizuje też ubogiego obarczonego ciężarem doświadczeń. Na świecie żyje ponad 40 milionów osłów, a 96% z nich żyje obok najbiedniejszych ludzi na świecie. Są one powszechnie lubiane i kochane za ich ciężką pracę, odporność, lojalność i upór. Londyn ma symbolizować miejsce w którym, jak na razie, zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie żyją obok siebie w pokoju i spokojnie pracują.

MP/artdaily.com

Film o tytule „Donkeys invade St Pauls Chathedral”/”Osły we wnętrzu katedry Św Pawła, na kanale Press Association

http://www.youtube.com/watch?v=EYul1oKhFXc