W ostatnim czasie dużym echem w przestrzeni publicznej odbiły się pytania postawione zeszły piątek przez europosłów Prawa i Sprawiedliwości Tomasza Porębę i Jacka Saryusza-Wolskiego.

proniemieckiemu liderowi Platformy Obywatelskiej Donaldowi Tuskowi. Teraz padło 11. pytanie.

Chodzi o dochody, jakie uzyskał polityk PO Radosław Sikorski poza Parlamentem Europejskim, a kwota jest niemała i wynosi ponad 800 tys. euro.

Jak zaznaczył z kolei rzecznik PiS Rafał Bochenek, „to 11. pytanie na temat kwot, które wpływały z działalności pozaparlamentarnej Radosława Sikorskiego, te 800 tys. euro może być jakimś tropem w kontekście tych skandalicznych wypowiedzi, z jakimi w ostatnim czasie mamy do czynienia i które padają z ust Radosława Sikorskiego".

Podkreślił też, że nie jest to pierwsza tego typu wypowiedź Sikorskiego. "Już jakiś czas temu, w jakiś sposób Sikorski sugerował, iż za wybuch na gazociągu Nord Stream odpowiadają Amerykanie i to jest skandaliczne" - stwierdził.

Bochenek dodał także, że postawione wcześniej pytania nie doczekały się jeszcze odpowiedzi, stąd też decyzja o postawieniu w przestrzeń publiczną kolejnego pytania.

- W grudniu ub. roku portal Politico opisał, jak europosłowie dorabiają "na boku". Jednym z bohaterów tekstu był Radosław Sikorski, który ma zarabiać nawet 40 tys. euro miesięcznie za, jak napisano, "nieokreślone konsultacje". Politico dodało, że europoseł zaprzeczył tym doniesieniom. Przyznał, że miesięcznie zarabia od 5 do 10 tys. euro brutto za konsultacje, wykłady i artykuły – informuje PAP.

Poniżej 10 pytań polityków PiS do Donalda Tuska

1. Dlaczego zrezygnował Pan z instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w latach 2008–2009?

2. Dlaczego w roku 2010 kierowany przez Pana rząd PO-PSL umorzył 1 mld 200 mln zł rosyjskiej spółce Gazprom?

3. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL zaakceptował umowę gazową z Gazpromem do 2037 roku, całkowicie uzależniając Polskę od rosyjskiej energii?

4. laczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL nie zablokował powstania gazociągu Nord Stream, a blokował Baltic Pipe?

5. Dlaczego kierowany przez Pana rząd chciał sprzedać rafinerię Możejki Rosjanom?

6. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL chciał sprzedać grupę Lotos Rosjanom?

7. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL nigdy nie osiągnął progu finansowania Wojska Polskiego na poziomie zapisanym w ustawie budżetowej, czyli 2 proc. PKB, w latach 2008–2013? Poziom ten wahał się wówczas pomiędzy 1,76–1,89 proc. PKB.

8. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL likwidował jednostki wojskowe na wschodzie?

9. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL dopuścił do udostępnienia danych białoruskich opozycjonistów, narażając ich na kolonię karną i konfiskatę mienia?

10. Dlaczego oddał Pan śledztwo smoleńskie w ręce Rosjan?