Żydzi protestują, hostii nie profanują! - zdjęcie
24.06.15, 06:19

Żydzi protestują, hostii nie profanują!

53

Przypomnijmy: 

W kościele przy ul. Żydowskiej nad prezbiterium na suficie jest fresk, który przedstawia Żydów profanujących hostię. Jest to legenda opisana przez Długosza w "Rocznikach" (1399r.). Legenda opowiada tym, jak w 1399 r. grupa poznańskich Żydów chcąc się przekonać, czy rzeczywiście są one ciałem Chrystusa zdobyła je podstępem i próbowała je przekuć nożami. Z hostii trysnęła krew, która opryskała m.in. niewidomą dziewczynę i ta dzięki temu odzyskała wzrok. Przerażeni Żydzi usiłowali utopić hostie w studni, ale te nie tonęły, lecz uniosły się nad studnię, więc próbowali ją zakopać w błocie nad Wartą, ale i to nic nie dało, więc uciekli. Zostali jednak złapani przez wzburzony tłum i surowo ukarani.

W minioną sobotę odbyła się gra miejska szlakiem cudu eucharystycznego. Uczestniczące w grze dzieci w wieku szkolnym poznawały wszystko, co jest związane z Eucharystią, cudem eucharystycznym i św. Urszulą Ledóchowską.  I zapoznały się również z legendą opisaną przez Długosza.

To wywołało wściekłość poznańskich środowisk żydowskich. Członkowie Miasteczko Poznań wydali oświadczenie, w którym wyrażają oburzenie tworzeniem gry opartej na "antysemickiej legendzie" i rozpowszechnianiem jej wśród dzieci. "Opisana już przez Długosza w "Rocznikach" (1399 r.) poznańska legenda jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych przesądów antysemickich mających swe teologiczne korzenie i chrześcijańską praktykę" - czytamy w oświadczeniu. Oraz: "Wraz z przesądem na temat mordu rytualnego, przesąd o profanacji hostii stał się źródłem wielu pogromów i rzezi dokonywanych na żydowskich mieszkańcach europejskich miast i miasteczek, także w Poznaniu". Oświadczenie kończy się konkluzją „Groźne fantazje przekazywane z pokolenia na pokolenie, obecnie za sprawą gry miejskiej i „Poznańskiego Traktu Eucharystycznego”, budzą sprzeciw. A jeszcze większy, gdy dotyczą dzieci.” 

Żydzi chcą odebrać chrześcijanom prawo do wierzenia w cud eucharystyczny. Jakim prawem? Jeśli mają oni dowody, że cud nie nastąpił, to niech je przedstawią. I co gorsze, niektóre osoby ze środowisk żydowskich chcą by fresk w kościele został zamalowany. Kolejny raz mamy do czynienia z tym, że niektóre środowiska żydowskie chcą cenzurować wiarę chrześcijańską. I ostatnia sprawa: jeśli środowiska żydowskie oburzają się na akcje chrześcijańskie to dlaczego nie oburzyli się na to, co zrobił Jerzy Urban, profanując hostię w swoim filmie kpiącym z Andrzeja Dudy? Dlaczego nie było wielkiego oburzenia?

Tadeusz Grzesik, Sebastian Moryń

Komentarze (53):

anonim2015.06.24 6:38
bo żydzi to hipokryci wszędzie węszą antysemityzm, to już jest chore, brak słów, dobrze to określił prof Nowak, przedsiębiorstwo holokaust
anonim2015.06.24 6:46
A do kogo mozna zaadresowac protest przeciwko pomowieniom nt. smokow jakoby pozeraly dziewice? Do prezydenta miasta Krakowa? Bo Wincenty Kadlubek w XII w. i Marcin Bielski w XV w. swoich kronikach napisali o smoku wawelskim pozerajacym ludzi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Smok_wawelski Info dla tych, co teksty rozumieja nieco nazbyt doslownie: nie kwestionuje cudow eucharystycznych ani obecnosci Chrystusa w Najswietszym Sakramencie, tylko daje do zrozumienia, ze przekazy kronikarzy nie zawsze sa zgodne z prawda historyczna, a relacje katolicko-zydoskie od samych poczatkow sa trudne (z obustronnymi konsekwencjami) i nalezy to miec na uwadze. I nawet jesli do profanacji rzeczywiscie doszlo, to proponuje odwrocic sytuacje i zastanowic sie, co mowiliby katolicy, gdyby zydzi zrobili sobie gre miejska w Swieta Inkwizycje?
anonim2015.06.24 6:56
Jak mają, takie tryskające inteligencją, postacie jak Urban, to niech się nie obrażają na gry :)
anonim2015.06.24 6:57
"Według starszego przekazu z XII wieku autorstwa Wincentego Kadłubka za rządów króla Kraka w Krakowie pojawił się potwór – smok nazywany "całożercą" (holophagus). Żądał on raz na tydzień ofiary z bydła. Jeżeli mieszkańcy nie dostarczyli mu krowy, zjadał w zamian ludzi. " https://pl.wikipedia.org/wiki/Smok_wawelski Kadlubek nie pozostawia Ci niestety zbyt wielkiego pola do interpretacji, Smoku :-)
anonim2015.06.24 7:03
Bo to jest pasku dnie antysemicka legenda, na którą jest tyle samo dowodów co na istnienie smoka wawelskiego. Jeśli ktoś tego nie rozumie to niech sobie wyobrazi co by było gdy my Żydzi zrobili grę miejską przedstawiającą niegdysiejsze legendy na temat chrześcijaństwa, dzieci odgrywałyby składanie ofiar z niemowląt i jakieś kanibalistyczne przyjmowanie prawdziwego ciała. W to wierzono, nikt nie przedstawi dowodów na to, że nie miało to miejsca prawie 2000 lat temu, te legendy i przekonania na temat chrześcijan spisane są przecież przez historyków rzymskich. Opisywane wydarzenie uważam za faktycznie podsycające antysemickie przekonania, i to już u najmlodszych. Bardzo szkodliwe i wyrażające brak szacunku do innej religii.
anonim2015.06.24 7:05
"antysemitą jest ten, kogo nie lubią Żydzi". nic dodać ni ująć;)
anonim2015.06.24 7:37
@AirWolf Pomyslalam, ze mezatki - jako przecietnie starsze od dziewic - sa bardziej zylaste, a mezczyzni to juz w ogole. Ale racja, skoro pozeraly w calosci, to problem zylastosci nie wystepuje. Smoki nie sa wybredne.
anonim2015.06.24 7:39
Po pierwsze, legenda o latających hostiach nie jest dogmatem wiary katolickiej. Każdy może to ocenić sobie we własnym sumieniu. Po drugie, Miasteczko Poznań nie odmawia katolikom prawa do wiary w ten cud, a jedynie protestuje przeciwko powielaniu stereotypu żyda jako tego, który nienawidzi chrześcijan. Po trzecie, w Polsce obowiązuje domniemanie niewinności, zatem to nie protestujący Żydzi mają dowodzić, że 600 lat temu ich potencjalni przodkowie nie sprofanowali Eucharystii, lecz raczej autor tego wywodu powinien taką profanację udowodnić.
anonim2015.06.24 7:41
z http://www.sztetlpoznan.pl/page/show/4.html Bez Niemców i Żydów Poznań schodzi na psy ! Zbigniew Pakuła ("Miasteczko Poznań", nr 2/2011) Blisko sto lat temu Hugo Bettauer napisał powieść w której jeden z bohaterów krzyczy: „Bez Żydów Wiedeń schodzi na psy!”. Pozwalam sobie to zdanie sparafrazować w odniesieniu do Poznania. A psy przepraszam!
anonim2015.06.24 8:03
A czy ci Żydzi protestowali, jak niedawno spalono niemiecki klasztor w Izraelu ??? Jak im nie pasuje, to do Izraela droga wolna...
anonim2015.06.24 8:05
To może Kraków ma tez udowodnić przypadki ze smokiem. A Poznań, tu Polska się zaczęła :)
anonim2015.06.24 8:05
No przedstawili przeciez dowody. Fresk na suficie i kronike Dlugosza.
anonim2015.06.24 8:08
A może następnym razem katecheta zorganizowałby dzieciom grę terenową pt. "Waldensi w Polsce"? Uczniowie poprzebierani za heretyków mieliby za zadanie uniknąć stosu, kryjąc się w piwnicach szkoły przed udającym biskupa Pawła księdzem.
anonim2015.06.24 8:15
@uczę się Za mało się uczysz. Profanacja została już dawno udowodniona. Poza relacją w kronikach J. Długosza (któremu jeszcze nikt nie zarzucił konfabulacji), znana jest publikacja z 1570 r. kustosza poznańskiego i kanonika warmińskiego ks. Tomasza Tretera. O tym, że był to autentyczny i udokumentowany fakt, świadczy również fundacja samego króla z czasu tych wydarzeń. Król Władysław Jagiełło bowiem ufundował w miejsce drewnianej kaplicy na polu, gdzie miał miejsce cud trzech Najświętszych Hostii, murowany kościół Bożego Bożego Ciała, którego budowę rozpoczęto w 1406 r. Przed bitwą pod Grunwaldem król Jagiełło ślubował, że jeśli ją wygra, odbędzie pieszą pielgrzymkę do Poznania, aby nawiedzić kościół Bożego Ciała i pokłonić się Jezusowi w Najświętszym Sakramencie, co też uczynił. Przyszedł do Poznania 25 listopada 1410 r. W 1704 r. po długich staraniach, po uzyskaniu kamienicy Świdwińskiej, gdzie żydzi kłuli nożami Ciało Pana Jezusa znajdujące się w trzech Hostiach, gdzie nastąpił cud krwi, karmelici wznieśli na jej gruzach nową świątynię zwaną dziś kościółkiem Pana Jezusa. O tym cudzie świadczył również Kromer, Miechowita i cytowany ks. Tomasz Treter. Zachowały się do dziś również zabytkowe monstrancje, które zawierają trzy cudownie zachowane hostie. Niestety, pod wpływem zmasowanej nagonki medialnej, inspirowanej przez środowiska żydowskie i antykościelne, w maju 2005 r. metropolita poznański abp Stanisław Gądecki polecił usunąć z Kościoła Najświętszej Krwi Pana Jezusa tablicę z napisem upamiętniającym profanację Hostii, która objaśniała o tym fakcie wiernych i zwiedzających.
anonim2015.06.24 8:23
Nawet jeśli legenda jest prawdziwa to forma wykorzystywania jej powinna być właściwa. Ta forma wypowiedzi :"Żydzi chcą odebrać chrześcijanom prawo do wierzenia w cud eucharystyczny" jest nie niewłaściwa, niegrzeczna - jest również zakłamana bo przecież nie wszyscy żydzi chcę .... To jakiś fatalny skrót myślowy który tylko antagonizuje. Dla mnie to prostacka i arogancka propaganda jest.
anonim2015.06.24 8:38
@enrque A wiec zapewne nie bedziesz kwestionowal takze i innych relacji z epoki? 27.04.1478 W katedrze florenckiej, podczas niedzielnej Mszy sw, klan Pazzich zastawia pulapke na nieswiadomych zagrozenia dwoch braci Medyceuszy - Giuliana i Wawrzynca. Wsrod mordercow sa duchowni. Giuliano ginie zadzgany nozem, Wawrzyniec zabarykadowuje sie w zakrystii. Scenariusz do gry miejskiej dla dzieci: ucieknij przed ksiedzem, ktory probuje cie zadzgac podczas Mszy sw. Triora w Ligurii, Wlochy. Rok 1588. Okolice nawiedza katastrofalna kleska glodu. 200 mieszkanek miasteczka zostaje oskarzonych o czary. Czesc z nich zostaje poddana torturom. 14 zostaje spalonych na stosie, jedna popelnia samobojstwo przed wykonaniem wyroku. Pod koniec procesu (niestety juz po wykonaniu kary) zarzuty zostaja cofniete. Scenariusz do gry miejskiej dla dzieci: przekonaj inkwizytora, ze jestes zwyklym wiesniakiem i nie masz nic wspolnego z susza. Ferrara, rok 1388. Albert d'Este zeni sie, ale jego tesciowa okazuje sie bardzie j powabna od malzonki. O romansie dowiaduje sie papiez, ktory wzywa cudzoloznika do siebie i nakazuje mu pokute. Po uzyskaniu rozgrzeszenia i odprawieniu pokuty markiz wraca do domu, gdzie nakazuje zamordowac tesciowa. Scenariusz gry miejskiej: przekonac markiza, ze mowiac o unikaniu okazji do grzechu papiez nie to mial na mysli. Zrodlo w/w historii: B. Michales, G. Petryszak, M. Szyma. "Praktyczny przewodnik - Wlochy", wydawnictwo Pascal 2014, s. 427, 452 i 480. Hipoteza badawcza: powyzsze gry terenowe wplyna negatywnie na obraz Kosciola / zydow u jej uczestnikow. Narzedzie do weryfikacji hipotezy badawczej: ankieta sprawdzajaca postawe wzgledem Kosciola oraz zydow wykonywana przed rozpoczęciem gry miejskiej, bezposrednio po jej zakonczeniu i rok po jej zakonczeniu. To co, robimy eksperyment na uczniach podstawowki? Przeciez to najczystsza prawda historyczna, chyba nie bedziesz mial nic przeciwko temu?
anonim2015.06.24 8:41
Tylko patrzeć jak Niemcy zabronią nam mówić o hitlerowskich zbrodniach. @Fidem Jak będą nasz kraj zamieszkiwać waldensi, to ich katecheta sobie taką grę zorganizuje. Póki co, mieszkamy tu my, katolicy i musisz się z tym faktem pogodzić.
anonim2015.06.24 8:47
@tmg Co w zdaniu: "Żydzi chcą odebrać chrześcijanom prawo do wierzenia w cud eucharystyczny" jest niewłaściwego, a tym bardziej niegrzecznego ? Co do "zakłamania", to czy zmieniłoby cokolwiek użycie sformułowania "niektórzy żydzi chcą odebrać niektórym chrześcijanom" ?
anonim2015.06.24 8:56
@enrque "Co do "zakłamania", to czy zmieniłoby cokolwiek użycie sformułowania "niektórzy żydzi chcą odebrać niektórym chrześcijanom" ?" Zweryfikujmy wiec te hipoteze. Czy zydzi są przeciwko cudom eucharystycznym? Czy podpalili katedrę w Lanciano? Czy demonstrowali wokol kosciola w Sokolce, uniemozliwiajac wiernym wejscie do swiatyni? Czy obrzucili gnojem albo surowym miesem ksiedza niosacego Najswietszy Sakrament podczas procesji Bozego Ciala? Czy w jakikolwiek sposob zaklocali kult Eucharystii gdziekolwiek na swiecie, a w szczegolnosci w miejscach, gdzie mialy miejsce cuda eucharystyczne: w Sienie, Maceracie, Buenos Aires, Guadalajerze, Bolsenie?
anonim2015.06.24 9:01
@Weronika Nie wiem, co przyświecało ci w zestawianiu tych kilku wydarzeń z historii Italii z historią trzech Najświętszych Hostii ? Domyślam się, że nie znalazłaś podobnych wydarzeń w historii naszego kraju, a to sytuuje cię w niezbyt chlubnym gronie osób, często wypowiadających się na tym portalu, którzy wiedze czerpią z TVN-u, a czasem z przewodników turystycznych ............. a, prawda - ty również zaczerpnęłaś te opowieści z przewodnika, więc niepotrzebnie mam jakieś obiekcje na temat twojego wykształcenia :))) Zapewniam cię, że historia Polski ma równie wiele podobnych historii, a znajdziesz je również w przewodnikach dla turystów, w których tak się lubujesz. Nie ma tu jednak nic, co mogłoby podważyć autentyczność poznańskiego cudu trzech Najświętszych Hostii, który został udokumentowany, jak mało który z cudów eucharystycznych, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
anonim2015.06.24 9:14
@Weronika Zakładam, że nie pojmujesz nawet co oznacza słowo „weryfikacja”. Otóż oznacza ono sprawdzenie, przeprowadzenie określonej procedury metodologicznej, która pozwoli na rozstrzygnięcie, czy dane zdanie bądź hipoteza jest prawdziwa czy fałszywa. Czy żydzi podpalili katedrę w Lanciano ? Tego nie wiem, a gdyby nawet podpalili, to również niczego by nie dowodziło w kontekście historii poznańskiego cudu. Czy cud w Lanciano był również wynikiem antyeucharystycznych działań żydowskich ? Demonstracje żydów w Sokółce, nawet gdyby zaistniały, również nie miałyby przełożenia na wypadki poznańskie z XIV wieku, gdyż cud sokólski zaistniał bez ich udziału. Podobnie sytuacja wygląda w innych miejscach, które wymieniłaś – każdy cud był spowodowany czymś innych. Dlaczego zatem sugerujesz, że wrogie działania różnych ludzi wobec Hostii mogły spowodować cud eucharystyczny w wielu miejscach na Ziemi, a jedynie działania żydów w żadnym wypadku, a tym bardziej w opisanym przez współczesnych, nie mogły się do tego przyczynić ?
anonim2015.06.24 9:16
@enrque Jestem swiezo po urlopie we Wloszech, dlatego powoluje sie akurat na te historie. Historykiem nie jestem i historia nigdy mnie nie interesowala, z wyjatkiem anegdot. "Nie ma tu jednak nic, co mogłoby podważyć autentyczność poznańskiego cudu trzech Najświętszych Hostii, który został udokumentowany, jak mało który z cudów eucharystycznych, nie tylko w Polsce, ale i na świecie." Nie chodzi o zakwestionowanie autentycznosci tego cudu eucharystycznego, ale o zakwestionowanie walorow wychowawczych takiej gry terenowej. A przeciez to Kosciol ciagle podkresla, ze nie mozna odrywac edukacji od wychowania. Ze razem z przekazywaniem informacji ksztaltuje sie postawy. Jaki jest walor wychowawczy udzielania dzieciom takich informacji i jakie postawy sie po takiej lekcji pojawia?
anonim2015.06.24 9:27
@enrque Sugeruje dwie rzeczy: 1. dzieciom nie wolno przekazywac wiedzy, z ktora sobie nie poradza emocjonalnie, nawet jezeli jest prawdziwa 2. zdanie "Żydzi chcą odebrać chrześcijanom prawo do wierzenia w cud eucharystyczny" jest tak samo prawdziwe jak "ksieza to ateisci". Bo w Lanciano cud nastapil, gdy kaplan odprawiajacy Msze zwatpil w obecnosc Chrystusa w Najswietszym Sakramencie. Rozumiesz juz, co to sa nieuprawnione uogolnienia?
anonim2015.06.24 9:30
Co do antysemityzmu - pojęcie fikcyjne służące jako szmata do zacierania rasistowskich zbrodni popełnionych/popełnianych przez Żydów. Jeżeli semityzm oznacza przyzwolenie na żydowski rasizm, to oskarżanie o antysemityzm jest poparciem dla żydowskiego rasizmu.
anonim2015.06.24 9:35
enrque111 Nie pisz o metodologii badań naukowych. Nie masz o tym zielonego pojęcia. Długosz nie jest źródłem pierwotnym. Powtarza zasłyszane legendy. Masz prawo wierzyć, to jest twoje niezbywalne prawo. Natomiast nie pleć o naukowych dowodach.
anonim2015.06.24 9:44
Co do tej gry - wcale bym się nie zdziwił gdyby się okazało, że stworzył ją jakiś gudłaj, a nie Polak (opcjonalnie goj - wymyślone i stosowane przez Żydów rasistowskie określenie osoby o narodowości innej niż żydowska, mające na celu podkreślenie niższości narodów względem Żydów). Nie spodobały się gudłajom dzieła sztuki i w swym rasistowskim rozmyśle uznali, że o nich sztuki nie można malować i wyprodukowali "antysemityzm". Żydzi niech zaczną u siebie zwalczać antypolonizm.
anonim2015.06.24 9:48
@Weronika Cóż jest zdrożnego w tej grze ? Ja nic takiego nie dostrzegłem. Poza walorami informacyjnymi o dokonanym cudzie, posiada również walor poznawczy (historyczny), a przede wszystkim walor moralny – wychowawczy, że nie wolno profanować świętości, należy wielbić Chrystusa i przeciwstawiać się bluźniercom. „Sugeruje dwie rzeczy:” 1) Ja niczego nie sugeruję, a tym bardziej tego, co mi imputujesz. Twierdzę, że wszystkim należy przekazywać prawdę, tym bardziej dzieciom. Kto powiedział, że dziecko z poznaną prawdą sobie nie poradzi ? 2) Twoja analogia jest jak zwykle błędna. Kapłan w Lanciano nigdy nie był ateistą, a zwątpienia ma każdy człowiek, a więc „ateistą” w takim przypadku byłby każdy, który chwieje się w wierze. Nieuzasadnione wobec tego jest twoje stwierdzenie na tej podstawie, że „księża to ateiści”.
anonim2015.06.24 9:52
@Kormel Wyjaśnij te swoje idiotyzmy historykom. Oni uważają "Kroniki" J. Długosza za podstawowe źródło wiedzy na temat średniowiecznej Polski i Europy. Być może, gdy przyjmą twoje wątpliwości, to zweryfikują wiedzę historyczną, a nauka podąży w innym kierunku - kierunku "kormelowskim" :))))
anonim2015.06.24 9:55
" Wraz z przesądem na temat mordu rytualnego, przesąd o profanacji hostii stał się źródłem wielu pogromów i rzezi dokonywanych na żydowskich mieszkańcach europejskich miast i miasteczek, także w Poznaniu". (...) „Groźne fantazje przekazywane z pokolenia na pokolenie, obecnie za sprawą gry miejskiej i „Poznańskiego Traktu Eucharystycznego”, budzą sprzeciw. A jeszcze większy, gdy dotyczą dzieci.” Protest jest jak najbardziej słuszny. Obwinianie żydów o rytualne mordy i profanacje Hostii, były przyczyną niezliczonych tragedii ludzkich. *** "Żydzi chcą odebrać chrześcijanom prawo do wierzenia w cud eucharystyczny." Tylko ktoś o IQ równym dżdżownicy może wysunąć taki wniosek. Nikt (nawet Zydzi/żydzi) nie zabrania nam wierzyć w cud eucharystyczny, ale nie może się ta wiara karmić zabobonem. *** " niektóre osoby ze środowisk żydowskich chcą by fresk w kościele został zamalowany. " Oczywiście, że powinien zostać zamalowany, bo jest kłamliwy i pielęgnuje w "polactwie" nienawiść do żydowskiej nacji. *** " Kolejny raz mamy do czynienia z tym, że niektóre środowiska żydowskie chcą cenzurować wiarę chrześcijańską. " Od kiedy to wiara chrześcijańska nakazywała okrutne mordowanie żydów, którym przypisywano wymyślone zbrodnie? Legendy mamy różne: o smoku na Wawelu, którego karmiono dziewicami i o Wandzie, która popełniła samobójstwo, bo nie chciała poślubić Niemca - także. Z chrześcijańswem, powyższe nie ma nic wspólnego. *** " dlaczego nie oburzyli się na to, co zrobił Jerzy Urban, profanując hostię w swoim filmie kpiącym z Andrzeja Dudy? Dlaczego nie było wielkiego oburzenia? " A niby dlaczego miało być? Po pierwsze - Urban nie profanował Hostii, a co najwyżej wykorzystał do swojej głupiej zabawy niekonsekrowane komunikanty. Po drugie - Urban jest Polakiem (ateistą), Zydzi/żydzi do niego nic nie mają. Po trzecie - Zydzi/żydzi mają pełne prawo nie rozumieć, dlaczego popisy Urbana, poruszyły wyznawców katolicyzmu. Czy katolicy oburzyli by się, gdyby jakiś czub (pochodzenia katolickiego) zabawiał się głupio menorą? *** Notka autorstwa TAG/SM - jest więcej niż beznadziejna.
anonim2015.06.24 9:57
Ja sugeruję. "Twierdzę, że wszystkim należy przekazywać prawdę, tym bardziej dzieciom. Kto powiedział, że dziecko z poznaną prawdą sobie nie poradzi?" Przeciwnicy wychowania seksualnego w przedszolach, ktorzy mowia, ze opowiadanie dzieciom o seksie zbyt wczesnie jest ich demoralizowaniem. I ja sie z tym zgadzam. Czterolatek nie musi wiedziec, co to jest orgazm i ze stymulacja narzadow plciowych do orgazmu prowadzi, chociaz to jest prawda. "Kapłan w Lanciano nigdy nie był ateistą, a zwątpienia ma każdy człowiek, a więc „ateistą” w takim przypadku byłby każdy, który chwieje się w wierze." Na jak dlugo mozna zwatpic, zeby byc jeszcze okreslanym jeszcze jako czlowiek watpiacy, a nie juz jako niewierzacy? Jesli wierzyc przekazom, to nie byl pierwszy incydent niewiary u tego ksiedza, bo w obecnosc Chrystusa w Eucharystii powatpiewal juz wczesniej wielokrotnie.
anonim2015.06.24 9:58
Zbyszek_katolik napisał: " bo żydzi to hipokryci wszędzie węszą antysemityzm, " Jeżeli pogromy dokonywane na żydach, którzy jakoby popełniali rytualne mordy i jakoby profanowali konsekrowane Hoszie nie były zbrodnią antyjudaizmu, to ...
anonim2015.06.24 10:06
"Oczywiście, że powinien zostać zamalowany, bo jest kłamliwy i pielęgnuje w "polactwie" nienawiść do żydowskiej nacji." Żydzi pielęgnują w żydostwie antypolonizm, a zatem Polacy powinni namalować jeszcze drugi obraz przedstawiający gudłaja w jarmułce z legitymacją UB wyrywającego paznokcie Polakowi tylko właśnie za to, że jest Polakiem, a w tle reszta jego ziomków utrwalająca morderczą bolszewię. A co Ty klaro tak o tym obrazie skoro artykuł jest o grze ? Czyżbyś miała od kogoś sygnał, że gra jest koszerna i nie o nią tu chodzi ?
anonim2015.06.24 10:08
A ponadto - przecież chrześcijaństwo wyszło od Żydów to o co wam chodzi rasistowscy Żydzi ?
anonim2015.06.24 10:19
" Oskarżenie Żydów o profanowanie hostii było rzeczywiście częste. Jako motyw pojawia się jednak najpierw w egzemplach do kazań. Rozmaici kaznodzieje, chcąc podkreślić realność obecności Chrystusa w Eucharystii, używali jako „dowodu” opowiadań, których bohaterami niejednokrotnie byli Żydzi. Mieli oni wykradać hostię po to, aby ponowić na niej mękę chrystusową. Puenta takiego egzemplum z reguły była taka, że ów religijny wróg przekonywał się o prawdziwości wiary chrześcijańskiej, gdyż hostia np. zaczynała krwawić. Owe egzempla mogły jednak prowadzić do dramatycznych antysemickich wystąpień – dochodziło do oskarżeń o profanację i pogromów – jak choćby głośnego dramatu kilkudziesięciu Żydów wrocławskich, spalonych na mocy wyroku trybunału, któremu przewodniczył Jan Kapistran. " http://www.opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/tp200924-kosciol.html#
anonim2015.06.24 10:19
" Jednym z najczęstszych pretekstów do wywołania pogromu było oskarżenie Żydów o dokonanie mordu rytualnego. Jego celem rzekomo miało być ośmieszenie ofiary Chrystusa, polegające na torturowaniu, a następnie ukrzyżowaniu dziecka chrześcijańskiego, zaś później rytualne spożycie jego krwi w macy. Z punktu widzenia religii żydowskiej takie oskarżenie jest nonsensowne, gdyż zabrania ona spożywania jakiejkolwiek krwi i wszelkie pokarmy, które ją zawierają traktuje jako nie koszerne, nieczyste. Jednak to irracjonalne oskarżenie (niegdyś wysuwane przez pogan pod adresem pierwszych chrześcijan) okazało się również niezwykle trwałe - pierwsze udokumentowane oskarżenie o mord rytualny miało miejsce w 1144 roku w Norwich, w Anglii i od tamtej pory regularnie powraca. (...) W roku 1407 w Krakowie doszło do pogromu Żydów, oskarżonych przez proboszcza kościoła św. Barbary o dokonanie mordu rytualnego. Mieszczanie podpalali i plądrowali domy żydowskie, siłą chrzcili żydowskie dzieci. " http://www.edulandia.pl/edukacja/1,124764,6653228,Pogromy_Zydow_w_Polsce.html#ixzz3dyMyk6wx
anonim2015.06.24 10:19
" W XV wieku miała miejsce fala procesów o mordy rytualne. Fala ta rozlała się na całą Europę, doprowadzając do całkowitych wypędzeń ludności żydowskiej m.in. w Hiszpanii. W 1453 roku dotarła do Wrocławia dzięki Janowi Kapistrano, franciszkaninowi. Jego antysemickie kazania, w których oskarżał Żydów o bezczeszczenie hostii czy picie krwi chrześcijańskich dzieci w celach religijnych, doprowadziły do kolejnych pogromów. Na Placu Solnym spłonęło na stosach 41 Żydów. Dzieci, które nie ukończyły siódmego roku życia, zostały odebrane rodzicom i oddane na wychowanie do chrześcijańskich rodzin. Dorosłych wypędzono i pozbawiono majątków. " http://skarbykultury.pl/historia-kultura-sztuka/wroclaw/historia/226-sredniowiecze-wroclawskich-zydow-poczatki-polskiego-antysemityzmu
anonim2015.06.24 10:20
Gwoli uczciwości należy podkreślić, że papieże "zabierali niejednokrotnie głos, zwalczając rozpowszechniane wśród chrześcijan, a wymierzone w Żydów pogłoski. Tak więc papież Innocenty IV kilkakrotnie występował przeciw plotce o mordowaniu przez Żydów chrześcijańskich dzieci (w podobny sposób postąpił XIII-wieczny cesarz Rudolf I). Z kolei w latach dziesiątkującej Europę epidemii dżumy (tzw. czarna śmierć w latach 1347 – 1350), gdy pojawiła się pogłoska, że przyczyną tej naturalnej klęski są zatrute przez Żydów studnie, papież Klemens VI wydał w 1348 r. specjalną bullę zaprzeczającą tym oskarżeniom i wzywającą chrześcijan do powstrzymania się od napaści na Żydów. Tak samo postąpił współczesny Klemensowi VI cesarz Karol IV Luksemburski, wzywając poddanych do pozostawienia Żydów w spokoju. Kolejni papieże podkreślali ponadto, że czymś niedopuszczalnym jest zmuszanie Żydów do przyjęcia chrztu (przymusowy chrzest – jako „środek ratunku” dla Żydów – praktykowany był zwłaszcza przez napadające na nich pospólstwo w średniowiecznych miastach). Zakaz zmuszania Żydów do przyjmowania chrześcijańskiej religii i przypomnienie, że mają oni prawo wyznawać swoją religię bez przeszkód, wydawali m. in. papież Kalikst II (początek XII w.), Innocenty III (w 1199 r.), Grzegorz X (połowa XIII w.). U schyłku średniowiecza tę naukę Stolicy Apostolskiej rekapitulował w swojej bulli, opublikowanej w 1419 roku, papież Marcin V: „Ponieważ Żydzi stworzeni są na obraz i podobieństwo Boże, a ich potomstwo będzie kiedyś zbawione, postanawiamy tedy, za przykładem naszych poprzedników, aby nie napadano na nich w synagogach, nie naruszano ich praw i zwyczajów, nie wleczono przemocą do chrztu, nie zmuszano do obchodzenia uroczystości chrześcijańskich, do noszenia nowych odznak żydowskich i nie stawiano przeszkód ich stosunkom handlowym z chrześcijanami”. http://www.milujciesie.org.pl/nr/karty_historii_kosciola/antysemityzm_kosciola_1.html
anonim2015.06.24 10:24
@Weronika Nie baw się w tak prymitywną manipulację, gdyż ja nie dam się na nią chwycić – możesz ją stosować wobec swoich, nieudacznych, a tak umiłowanych podopiecznych. Nic nie wspominałem, ani o kwestiach seksualnych (w których jak widzę bardzo się lubujesz), ani o moralnych tego konsekwencjach. Pisałem o faktach historycznych i jedynie w tym kontekście postulowałem uświadamianie w niej dzieci. Twoja przewrotność, zapewne wypracowana w rozmowach z wynaturzonymi ateistami, po raz kolejny dowodzi, że Pismo mówi prawdę o tego typu ludziach: „po jednym lub po drugim upomnieniu wystrzegaj się, wiedząc, że człowiek taki jest przewrotny i grzeszny, przy czym sam na siebie wydaje wyrok. (Tyt. 3,10-11) oraz „Nakazujemy wam, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście stronili od każdego brata, który prowadzi życie nieuporządkowane, przeciwne nauce przez nas przekazanej” (2 Tes 3:6) Jeśli zaś chodzi o tego „wątpiącego kapłana”, który był świadkiem cudu eucharystycznego, to żadnym ateista on nie był, a wątpić (nie być pewnym) można nawet przez wiele lat. Do wydzimonów Klary (upiornej miłośnicy banderowców) się nie odniosę, gdyż są tak modernistyczne i kuriozalne w swoim relatywizmie, że szkoda mi czasu.
anonim2015.06.24 10:28
@KLara " U schyłku średniowiecza tę naukę Stolicy Apostolskiej rekapitulował w swojej bulli, opublikowanej w 1419 roku, papież Marcin V: „Ponieważ Żydzi stworzeni są na obraz i podobieństwo Boże, a ich potomstwo będzie kiedyś zbawione (…)" Ooo, to modernizm ma az taka tradycje? :-D
anonim2015.06.24 10:36
@enrque "Do wydzimonów Klary (upiornej miłośnicy banderowców) się nie odniosę, gdyż są tak modernistyczne i kuriozalne w swoim relatywizmie, że szkoda mi czasu." Facetowi, ktory na Frondzie pisze niemal wylacznie o modernizmie, nagle szkoda czasu na ustosunkowanie sie do bulli papieskiej z XIV w., ktora dowodzi, ze nie ma on racji? A coz takiego wazniejszego Cie pochlonelo, Enrque? :-D Kwestia, czy zydow nawracac nalezy, czy nie, wydaje mi sie dosc zasadnicza. Papiez z XV w. mowi, ze nie nalezy, a Enrque nagle nie ma czasu :-D Lepiej byś napisał, że internet Ci sie zepsul, wiec niestety nie mozesz sie do tego ustosunkowac, bardziej wiarygodnie by to zabrzmialo :-D Ten foszek na mnie też jest piekny :-)
anonim2015.06.24 10:44
@enrque "Jeśli zaś chodzi o tego „wątpiącego kapłana”, który był świadkiem cudu eucharystycznego, to żadnym ateista on nie był, a wątpić (nie być pewnym) można nawet przez wiele lat." To sie nazywa agnostycyzm - moze Bog jest, a moze nie ma :-D Ciesze sie, ze zaliczasz agnostykow do wierzacych :-D I ze nagle stales sie taki tolerancyjny dla osob watpiacych, chwiejnych, niepotraficych "przyjac aktem woli" prawdziwosci prawd teologicznych, co to podobno jest mozliwe dla kazdego czlowieka i dlatego kazdy jest do tego zobowiazany :-D Pewnosci nie ma nikt, dopoki zyje. Wiec slowo zwatpienie nie mozne oznaczac "brak pewnosci", ale raczej "chwilowe przekonanie, ze nic tam nie ma ponad make i wode".
anonim2015.06.24 11:29
@Weronika_Hamedrys Piszesz dużo i głupio, agnostycyzm nie wyklucza istnienia Boga, natomiast rzeczony ksiądz, będąc wierzącym popadł w zwątpienie. Nie został tym samym agnostykiem. Opanuj się, bo zaczynasz być denerwująca.
anonim2015.06.24 11:44
Doprecyzuję: moze Bog w Hostii jest, a moze nie ma. A to juz jest agnostycyzm w tym obszarze. Tego, co sadzil o Bogu w niebiesiech nie stwierdzimy. Przypominam, ze podobno wiara w dogmaty to kwestia postanowienia aktem woli, wiec watpienie to objaw zlej woli, a brak wiary jest grzechem. Takie bylo stanowisko enrque pare tygodni temu. To ja mowilam, ze wiara jest procesem o pewnej dynamice w obie strony, wiec bardzo sie ciesze, ze Henryczek cos zalapal :-)
anonim2015.06.24 12:05
enrque111 Kolejny raz raczysz czytelników swoja ignorancją. Na rynku dostępne są książki napisane przez zawodowych historyków, które podważą niezmąconą wiarę w "fakty" opisane przez Długosza. W Kronikach roi się od manipulacji, fałszywych oskarżeń i idiotyzmów vide sprawa poznańskich Żydów.
anonim2015.06.24 12:44
@Weronika_Hamedrys „Doprecyzuję: moze Bog w Hostii jest, a moze nie ma. A to juz jest agnostycyzm w tym obszarze.” Żeby z powodu dziecinnego uporu eksponować jeszcze mocniej swoją ignorancję… no z tym się jeszcze nie spotkałem. Czy ty na pewno chcesz z kimkolwiek prowadzić dyskusję, czy tylko tupać nóżką i zatykać uszy? Po tak durnym wpisie chyba nikt nie będzie tracić czasu, ja zdecydowanie dziękuję. @Kormel Na rynku są również dostępne książki o wielkim wybuchu. Pewność, z jaką naukowe autorytety piszą, że na początku był wodór, jest podobna do twojej pewności, że fakt historyczny opisany przez Długosza i innych jest fikcją. Twoje autorytety mają dzisiaj taką właśnie wiedzę na temat tego, co się wydarzyło 500 lat temu, jak i ci co znają początek wszechrzeczy.
anonim2015.06.24 13:36
Prawda najbardziej boli żydów. Jerzy Urban zdaje się nie jest legendą, a nienawidzącym chrześcijan Żydem, to stowarzyszeniu nie przeszkadza?
anonim2015.06.24 15:03
Tzw. środowiska żydowskie zamiast Talmudu zgłębiać ST i Ewangelię i pokutowali z winy swoich przodków toby już by się dawno nawrócili. Wiedzą dobrze że są winni śmierci Dziedzica Izraela Jezusa Chrystusa, Czy ich Rabini nie przepraszali Boga na Jasnej Górze w 1983 r i prosili o modlitwę za naród żydowski Wołając " My Rabini....wszyscyśmy pobłądzili ...... Pomyliliśmy się! Wina nasza wiecznie przy nas...." Dlatego dziwi ten obecny oportunizm, - czyżby znowu oślepli pod wpływem ILLUMINATI z USA i E. Zachodniej ? Czy ich pisarz nauczyciel wychowawca Janusz Korczak nie dziękował Polakom którzy pomogli umierającym żydom w czasie II Wojny zbawić się ? niechże skoczą po rozum i niech nie powtarzają propagandy ILLUMINATI. /
anonim2015.06.24 17:08
@Weronika Dziwi mnie, że nie odnosisz się do zarzutów, które postawiłem tobie osobiście, lecz zajmujesz się problemami Klary (upiornej uczennicy). Domyślam się, że zachłysnęłaś się moimi argumentami i zabrakło ci tchu, aby na nie zareagować :)))) Co zaś do owej "upiornej uczennicy", to nie chce mi się polemizować z argumentami typu: "żydom przypisywano wymyślone zbrodnie", "cud eucharystyczny jest zabobonem", reszta to wklejki z linków, które zamieszcza, a nie odnoszą się one do omawianego meritum. Mam nadzieję, że udowodnisz, że kiedykolwiek stwierdziłem, że "wątpienie to objaw zlej woli, a brak wiary jest grzechem" ? Jestem jednak pewien, że jak w wielu innych przypadkach, tak i tym razem przemilczysz swoje łgarstwa :))) @Kormel Czekam więc az przytoczysz cytaty z owych "książek napisanych przez zawodowych historyków, które podważają niezmąconą wiarę w fakty opisane przez Długosza", czy możesz je zacytować ?
anonim2015.06.25 0:20
" Polacy powinni namalować jeszcze drugi obraz przedstawiający gudłaja w jarmułce z legitymacją UB wyrywającego paznokcie Polakowi " 1. Kolejny obraz, który nie byłby prawdziwy - w UB pracowali Polacy, żydowskiego pochodzenia co prawda, ale komuniści; takowi jarmułek nie nosili. 2. Rownie dobrze można by namalować obraz, na którym Polacy (też komuniści), pochodzący z katolickich rodzin, dokonywali zbrodni na polskich patriotach. 3. Pochodzenie z jakiejś wspólnoty religijnej, jeszcze o niczym nie świadczy. Właśnie skazano w Niemczech kobietę wywodzącą się z katolickiej rodziny, która wspierała islamskich terrorystów. To co - będziemy się domagali, aby Kościół wyraził swoje potępienie za jej czyny? Dołączymy do tego postponowanie wszystkich katolików?
anonim2015.06.25 4:23
"Przeciez to najczystsza prawda historyczna, chyba nie bedziesz mial nic przeciwko temu?"... A jak z Bogiem Izraela?, ile krwi wylano na ziemi Kaanan z inspiracji i przyczyny Boga Starego Testamentu? „Groźne fantazje przekazywane z pokolenia na pokolenie,....., budzą sprzeciw. ........." ....
anonim2015.06.25 7:30
@enrque111 Cytować? Zadaj sobie trochę trudu i przejrzyj prace Henryka Samsonowicza, Andrzeja Zielińskiego i kilku innych historyków.
anonim2015.06.27 5:19
@ Klara oporna uczennica żydów nie wypędzano tak ja błędnie myślisz ponieważ główną przyczyną ich była "Lichwa" tj. rujnowanie chrześcijan i zagarnianie ich majątków
anonim2015.06.29 21:12
tragicznie żałosna ta katolicka opowiastka o cudzie eucharystycznym - swym poziomem dorównuje bajkom o smokach, ale oczywiście prawdziwa w 100%. W wielu głowach wciąż panuje 10-ty wiek. Źli Żydzi chcieli kolejny raz zabić pana Jezusa, no i prawie zabili go w Poznaniu, ale nie tak do końca, suma sumarum to on ich jeszcze pogonił, wzruszające.