'Zostaniemy z niczym!' Theresa May przestrzega przed odrzuceniem umowy brexitowej - zdjęcie
22.05.19, 14:55HM Government [OGL 3 (http://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/3)]

'Zostaniemy z niczym!' Theresa May przestrzega przed odrzuceniem umowy brexitowej

2

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ostrzegła w parlamencie, że odrzucenie umowy brexitowej zagraża jedności narodowej. Wczoraj szefowa rządu przedstawiła posłom szereg modyfikacji, które - jak ma nadzieję - przekonają Izbę Gmin do poparcia porozumienia.

Wśród zaproponowanych zmian znalazła się możliwość zorganizowania drugiego referendum, którym brexit musiałby być zatwierdzony, pod warunkiem jednak jego uprzedniego przyjęcia przez parlament. Dziś w Izbie Gmin brytyjska premier powtórzyła apel do posłów, by poparli jej umowę.

Ostrzegła, że odrzucenie umowy spowoduje, że Wielka Brytania pozostanie "jedynie z podziałami i patem". - Ryzykujemy wyjście bez umowy, czemu w jasny sposób sprzeciwia się ta izba. Ryzykujemy powstrzymanie brexitu. A tego Brytyjczycy nie będą tolerowali - mówiła Theresa May. Mówiła też o ryzyku stworzenia głębszych podziałów, dokładnie wtedy, gdy trzeba działać wspólnie w interesie narodowym.

Theresa May podkreśliła, że szansa związana z brexitem jest "zbyt duża, by ryzykować kolejną zwłokę".

Pierwsze reakcje nie są korzystne dla premier May. "Nie" nowemu planowi powiedzieli już lider lewicy Jeremy Corbyn i szefowa Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon. Co więcej, z poparcia dla umowy wycofał się konserwatywny poseł Robert Halfon, który protestuje przeciwko idei drugiego referendum.

Z informacji dziennika "The Guardian" wynika, że podobnie uczynić ma około 20 posłów prawicy, którzy poprzednio wsparli premier. Sprzeciw słychać też z twardego eurosceptycznego skrzydła partii rządzącej.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (2):

Beno2019.05.22 15:49
Brawo pani May. Społeczeństwo się wypowiedziało, ale te barany w izbie lordów nie szanują decyzji społeczeństwa.
Max Fiend2019.05.22 15:19
Sami tego chcieli to teraz niech spadają :-D