Zakaz wystawiania szopki. „Faworyzuje konkretną religię” - zdjęcie
04.12.15, 17:40

Zakaz wystawiania szopki. „Faworyzuje konkretną religię”

8

Bożonarodzeniowa szopka w szkole średniej w mieście Elkhart, w stanie Indiana, zawieszona - to decyzja tamtejszego sądu federalnego.

W uzasadnieniu sędzia napisał, że przedstawianie „niesie ze sobą przekaz popierający i faworyzujący konkretną religię”. Rodzice i uczniowie przyznają, że są zaskoczeni postanowieniem. - To była wieloletnia tradycja, a teraz wszystko przepadło - mówi Nate Sapen, mieszkaniec Elkhart. Pozew do sadu przeciwko wystawianiu szopki skierowali członkowie Freedom From Religion Foundation, największej w kraju antyklerykalnej organizacji.

KJ/polskatimes.pl

Komentarze (8):

anonim2015.12.4 17:54
Kiedy JP2 organizował spotkanie z przedstawicielami wielu religii świata to postawił biały namiot w którym nie było żadnych symboli religijnych. Jedynym symbolicznym akcentem byla lampka oliwna Przestrzeń publiczna (wspólna) powinna być takim właśnie białym namiotem dopuszczalne powinny być wspólne nam wszystkim symbole ;godło,flaga,hymn. To jest takie proste i oczywiste. Ta szkoła to jest właśnie przestrzeń wspólna. Nikt nie powinien jej zawłaszczać.
anonim2015.12.4 18:19
Jeśli rada rodziców, uczniowie itd chcieli szopki powinni mieć prawo do jej wystawienia i zadna organizacja nie powinna w to ingerowac- chyba że zrobiła to na prośbę rodziców lub uczniów którzy jej nie chcieli. Przestrzeń publiczna jest dla wszystkich, wierzących i nie wierzscych a szopki powinny być wystawiane ww takich miejscach żeby nikomu nie przeszkadzały, np w jednej z sal- kto chce wchodzi i ogląda, kto nie chce bo to go interesuje nie wchodzi i nie ogląda...
anonim2015.12.4 18:48
Born in the USA!!! Good luck...
anonim2015.12.4 19:37
@Nikt22 "Przestrzeń publiczna (wspólna) powinna być takim właśnie białym namiotem dopuszczalne powinny być wspólne nam wszystkim symbole ;godło,flaga,hymn." To jest jakaś opinia.Nie sądzę żeby JP2 organizując tak a nie inaczej spotkanie z przedstawicielami wielu religii świata dołączył do osób zakazujących wystawiania szopki Bożonarodzeniowej w szkole.A zdaje się ,że tak właśnie interpretujesz to ,że to spotkanie było zorganizowane bez symboli religijnych. Jest tez inna opinia:przestrzeń publiczna powinna być zagospodarowana w państwach demokratycznych wedle zasad demokracji , czyli to jej właściciele metodami demokratycznymi powinni decydować co się w niej odbywa. Ps.: Krzyż jest symbolem wspólnym dla ok . 30% populacji planety.To więcej niż jakakolwiek flaga,godło czy hymn.
anonim2015.12.4 20:02
A z jaką religią ma się niby kojarzyć szopka? Nie z Chrystusem i jego narodzeniem czyli chrześcijańswem?
anonim2015.12.4 22:19
[email protected] Zdecydowanie się z panią zgadzam - jest o wiele więcej pilniejszych i ważniejszych spraw potrzebnych do sfinansowania ( choroby onkologiczne - ratowanie życia ) niż in vitro. Nauczyciele etatów nie stracą (liczba dzieci uczących się jest niezmienna), jedynie część z nich zmieni miejsce pracy - przejdzie do podstawówki lub do liceum . Jest pani piękną osobą... Widać u pani niebywałą, autentyczną wrażliwość na drugiego człowieka. Czytając pani wypowiedzi wyczuwam troskę i szacunek do drugiego człowieka. Przede wszystkim ma pani piękną relację z panem Bogiem . Serdecznie pozdrawiam .
anonim2015.12.4 22:46
@ Michas Jakiś czas temu czytałem tutaj tekst Pani Terlikowskiej ,która narzekała ,ze nie może posłać dziecka pewnego dnia do przedszkola ponieważ tam będzie wydrążona dynia a w niej świeczka.Dowiedziałem się jaki to wielki gwałt jest czyniony na Jej dziecku.......przez pozostałe dni w roku na ścianie tego przedszkola wisi inny symbol i moje dziecko tego przybitego do drewna człowieka oglądać musi.
anonim2015.12.5 8:24
Żałosne obawy lewaków, że jak zobaczą coś co ma związek z Panem Bogiem to ich sumienie może się jeszcze obudzić!