21.03.15, 15:03fot. Centrumjp2.pl

"Wykorzystywanie wizerunku świętego Papieża jest niedopuszczalne"

"Wykorzystywanie wizerunku świętego Papieża i promowanie haseł, które jednoznacznie kojarzą się z kampanią wyborczą prowadzoną w tym czasie, jest niedopuszczalne" - pisze w oświadczeniu przesłanym KAI ks. Jan Kabziński, prezes Centrum Jana Pawła II w Krakowie i kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Poniżej treść oświadczenia:

Oświadczenie w/s kampanii "Karol Wojtyła Twój Kandydat w codziennych wyborach"

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie oraz Sanktuarium Świętego Jana Pawła II z ogromnym zaniepokojeniem przyjęło kampanię Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie rzekomo przypominającą o 10. rocznicy odejścia do Domu Ojca Papieża Jana Pawła II.

Chciałbym stanowczo podkreślić, że wykorzystywanie wizerunku świętego Papieża i promowanie haseł, które jednoznacznie kojarzą się z kampanią wyborczą prowadzoną w tym czasie, jest niedopuszczalne.

Należy także dodać, że zgodnie z decyzją Kościoła po beatyfikacji i kanonizacji świętego Jana Pawła II dniem Jego wspomnienia jest 22 października; zatem dzień 2 kwietnia - choć jest historyczną datą odejścia do Domu Ojca Papieża Jana Pawła II - nie powinien już być wykorzystywany do organizowania wszelkiego rodzaju uroczystości przypominających o śmierci Papieża, a tym bardziej kampanii, które z osobą Świętego nie mają nic wspólnego. Polacy, pamiętający moment odejścia Papieża do Domu Ojca, dzisiaj proszą o Jego wstawiennictwo w niebie. Wierni, spoglądający na oficjalny obraz z beatyfikacji i kanonizacji świętego, przypominają sobie Jego nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił.

Natomiast wizerunek papieża, który jest promowany w kampanii Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, delikatnie mówiąc, został pozbawiony sacrum, na co w imieniu Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie oraz pielgrzymów przybywających do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie nie można się zgodzić.

ks. prałat Jan Kabziński

Wikariusz Biskupi

Prezes Centrum Jana Pawła II w Krakowie
Kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II

All/Deon.pl

Komentarze

anonim2015.03.21 16:45
Ktoś nabył wyłączne prawa do wizerunku?
anonim2015.03.21 17:40
To ciekawe co piszecie tam poniżej... Kreowanie wizerunki Wojtyły jako polityka - bronicie tego. Z czym kojarzony jest w Polsce polityk? Ze złodziejstwem, krętactwem, oszustwami. Mam rozumieć zatem, że z w/w kojarzycie Wojtyłę? Jeśli tak to brawo za szacunek do własnych świętości. Gdyby taki plakat został sfinansowany przez inną (w pełni świecką) organizację, to były podniesiony zarzut urazy uczuć religijnych. Jednak jeśli "swoi" katolicy mieszają wizerunek Wojtyły z szambem na wiejskiej, to jesteście z tym OK. Brawo, brawo, hipokryci.
anonim2015.03.21 17:42
na pewno nie raz Karol Wojtyła chodził w garniturze, a co to grzech ciężki chodzić w garniturze?
anonim2015.03.21 20:15
Kto się ważył świętym Janem Pawłem II posłużyć do niecnych celów , pewnie to sprawka antyklerykalnych szumowin od Palikuta oni takie zbytki często urządzają, ale temu nie można pobłażać.
anonim2015.03.21 20:17
Marti dobrych manier i taktu wam brakuje ale czego wymagać od popleczników Bula Komorowskiego.
anonim2015.03.21 22:11
Papież nie miał by takich problemów co te "wdowy " po nim
anonim2015.03.22 4:00
Szkoda, że Pan Jezus nie ma się prawa bronić. Przez setki lat z koroną albo tiarą na głowie... W kapie królewskiej, berłem i jabłkiem... czasami w stule i ornacie. Dobrze, że nie z różańcem w ręku i krzyżem na szyi. To nie jest upolitycznienie, sklerykalizowanie wizerunku Boga?
anonim2015.03.22 4:09
Jeszcze jedno, w kontekście języka używanego w tym oświadczeniu, bo aż "Żal du**ę ściska". "Państwo pomaga biednym - Kościół, zaradza niedostatkom potrzebujących, Wierny wchodzi do kościoła - biskup wkracza do świątyni, Pan Jezus umarł na krzyżu - JPII odszedł do Domu Ojca" Nie ma otyłych kapłanów, tylko są wzdęci Duchem Pańskim...
anonim2015.03.22 4:31
"....zatem dzień 2 kwietnia - choć jest historyczną datą odejścia do Domu Ojca Papieża Jana Pawła II - nie powinien już być wykorzystywany do organizowania wszelkiego rodzaju uroczystości przypominających o śmierci Papieża..." A to niby dlaczego? Na czyj wniosek? Kto tego zabrania? Może jeszcze jacyś hierarchowie kościoła zabronią mi pomodlić się za Papieża w dniu Wszystkich Świętych czyli 1 listopada? Jak można zabronić organizowania tego typu uroczystości? Zresztą coroczne uroczystości dnia 2 kwietnia na terenie parafii były zawsze organizowane z inicjatywy WIERNYCH bo księża w parafii nie byli tym zbytnio zainteresowani (???)