Wyciekł list KE do polskich władz. Chodzi o ratyfikację Funduszu Odbudowy - zdjęcie
12.02.21, 15:01Fot. via: Flickr/Sejm CC 2.0

Wyciekł list KE do polskich władz. Chodzi o ratyfikację Funduszu Odbudowy

6

Portal wPolityce.pl ujawnił list, jaki przedstawiciele Komisji Europejskiej skierowali do marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Przynaglają w nim polskie władze do ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

Wiceszef KE Maroš Šefčovič oraz komisarz ds. budżetu i administracji Johannes Hahn podkreślają w swoim liście kluczowe dla „ożywienie gospodarczego w Europie” znaczenie ratyfikacji unijnego funduszu, którego kształt wynegocjowali szefowie państw UE. Zachęcają marszałek Elżbietę Witek i marszałka Tomasza Grodzkiego do jak najszybszej jego ratyfikacji.

- „Bylibyśmy zatem wdzięczni za Pani/Pańskie dalsze pełne wsparcie tak, by ratyfikacja decyzji zgodnie z polskimi wymogami konstytucyjnymi mogła zakończyć się jak najszybciej” – czytamy.

- „Zatwierdzenie wspomnianej decyzji przez parlamenty narodowe potwierdzi legitymację demokratyczną tego nowatorskiego wniosku” – dodano.

Fundusz Odbudowy jest instrumentem wypracowanym przez Unię Europejską dla odbudowy gospodarek państw członkowskich po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Polska, będąc jednym z największych jego beneficjentów, ma otrzymać 770 mld zł.

Negocjacjom towarzyszyły kontrowersje związane z wprowadzeniem tzw. mechanizmu praworządności, od którego miałaby zależeć wypłata dotacji.

kak/wPolityce.pl

Komentarze (6):

x2021.02.12 22:48
PiS, jak zwykle, walczy z Polakami.
BieS2021.02.25 18:02
Coś przekręciłeś, nie z :Polakami a z lewakami wszelkiej maści, którzy utrudniają demokratyczne przemiany w Polsce.
elf.2021.02.12 20:44
Mówię NIE ze względu na pakt zwany mechanizmem praworządności, to "Koń Trojański", a kwoty "wynegocjowane" to tylko cyfry na papierze, rzeczywistość okaże się całkowicie inna!.
Anonim2021.02.12 16:31
Mają nadzieję, że się pogryziemy jak psy o tę plastikową kość.
...,2021.02.12 15:42
do kiedy trzeba oddać pożyczkę?
Polak2021.02.12 15:40
Ziobro powiedział ,że kieruje zapytanie do TK -czy jest to zgodne z polską Konstytucją ? Raczej jasno z niej wynika ,że nie jest . Przystąpienie do wspólnego długu na zasadzie każdy odpowiada za każdego -to koniec Polskiej suwerenności !!!