Portal wPolityce.pl ujawnił list, jaki przedstawiciele Komisji Europejskiej skierowali do marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Przynaglają w nim polskie władze do ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

Wiceszef KE Maroš Šefčovič oraz komisarz ds. budżetu i administracji Johannes Hahn podkreślają w swoim liście kluczowe dla „ożywienie gospodarczego w Europie” znaczenie ratyfikacji unijnego funduszu, którego kształt wynegocjowali szefowie państw UE. Zachęcają marszałek Elżbietę Witek i marszałka Tomasza Grodzkiego do jak najszybszej jego ratyfikacji.

- „Bylibyśmy zatem wdzięczni za Pani/Pańskie dalsze pełne wsparcie tak, by ratyfikacja decyzji zgodnie z polskimi wymogami konstytucyjnymi mogła zakończyć się jak najszybciej” – czytamy.

- „Zatwierdzenie wspomnianej decyzji przez parlamenty narodowe potwierdzi legitymację demokratyczną tego nowatorskiego wniosku” – dodano.

Fundusz Odbudowy jest instrumentem wypracowanym przez Unię Europejską dla odbudowy gospodarek państw członkowskich po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Polska, będąc jednym z największych jego beneficjentów, ma otrzymać 770 mld zł.

Negocjacjom towarzyszyły kontrowersje związane z wprowadzeniem tzw. mechanizmu praworządności, od którego miałaby zależeć wypłata dotacji.

kak/wPolityce.pl