WSTRZĄSAJĄCY raport WHO! "Tytoniowa epidemia" zabija co sześć sekund - zdjęcie
07.07.15, 19:27(fot. sxc hu)

WSTRZĄSAJĄCY raport WHO! "Tytoniowa epidemia" zabija co sześć sekund

9

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca rządom nałożenie większej akcyzy na wyroby tytoniowe, by wygenerować środki na lepsze usługi zdrowotne. Raport pt: "The Global Tobacco Epidemic 2015" stwierdza, że zbyt mało rządów wykorzystuje podatki nakładane na wyroby tytoniowe w celu np. odradzania ludziom palenia, czy pomagania im w zerwaniu z nałogiem. Rekomenduje, by 75 proc. ceny paczki papierosów stanowiła akcyza.

Według przewidywań, do roku 2030 liczba ta może wzrosnąć do 8 milionów ludzi, jeśli nie zostaną podjęte konieczne kroki w celu opanowania tej według WHO „tytoniowej epidemii.”

Szacuje się, ze na świecie jest około miliarda palaczy.

- Podniesienie stawki akcyzowej na produkty tytoniowe jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie konsumpcji produktów, które zabijają, a także na generowanie znacznego przychodu - komentuje w raporcie dyrektor generalna WHO Margaret Chan.

Jednym z czterech głównych czynników ryzyka występowania chorób zakaźnych w tym głównie nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych i krążeniowych, chorób płuc i cukrzycy jest właśnie tytoń.

W 2012 r. z powodu chorób tych zmarło 16 milionów ludzi poniżej 70. roku życia, przy czym ponad 80 proc. pochodziło z państw biednych lub o średnim dochodzie.

KZ/polskieradio.pl

Komentarze (9):

anonim2015.07.7 20:13
A ilu ludzi umiera od marihuany? Tytoń to najgorszy syf - nawet nie powoduje euforii, nie zmienia świadomości - tylko uzależnia. Na czysto. przynosi ulgę od efektów odstawienia - to wszystko. Aż się dziwię, dlaczego w ogóle ludzie zaczynają palić tytoń. Przecież po papierosie nawet humor się nie poprawia (o podwyższonej empatii nie wspominając). Kto głupi - niech pali. Ja wolę zrobić dziennie po kilka pompek za każdego niewyjaranego szluga.
anonim2015.07.7 20:50
jakim prawem grupa bydlaków okrada z pieniędzy biednych nałogowców? Czy to, że ktoś trwa w szponach nałogu usprawiedliwia jego okradanie? co za obrzydliwość - palacz jest schorowany, więc go napadnijmy i zabierzmy pieniądze Dostaną po dupie, złodzieje, bandyci.
anonim2015.07.7 21:05
wiadero z dwojga złego, jeśli liczyc tylko socjalizm, to PO solidnie wyprzedza Pis gadać jaki to on liberal, to każdy może gadanie jest łatwe, wystarczy otworzyc paszczę a jakies dzwięki same wylecą
anonim2015.07.7 21:27
Ajerro, źle że łupia kogokolwiek nawet jakby łupili różna gejospecyfiki, też by było źle Nasz Zakon nie przewiduje haraczy za cokolwiek
anonim2015.07.8 0:21
"Podniesienie stawki akcyzowej na produkty tytoniowe jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie konsumpcji produktów, które zabijają, a także na generowanie znacznego przychodu" Bzdura totalna. Podniesienie akcyzy spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu, bo przemyt będzie miał się dobrze. Czy się zmniejszy konsumpcja? Jeżeli nawet, to niewiele procent. Wśród ludzi młodych palenie tytoniu stało się démodé. "W 2012 r. z powodu chorób tych zmarło 16 milionów ludzi poniżej 70. roku życia, przy czym ponad 80 proc. pochodziło z państw biednych lub o średnim dochodzie." 1. Te dane są idiotyczne, chyba większość zgonów przypisano paleniu tytoniu, choć przyczyna choroby mogła być zupełnie inna. 2. Nie podano czy chodzi o państwa w Europie. W Azji (poza krajami byłego ZSRR), Ameryce południowej, Afryce - palenie tytoniu praktycznie nie występuje, a już tym bardziej wśród ubogiej ludności. *** Paradoksem jest, że w tym samym czasie, gdy terroryzuje się palaczy tytoniu, zarazem dąży się do legalizacji palenia Marihuany.
anonim2015.07.8 7:07
Po pierwsze: wychodzi nie około 6 milionów ludzi, a około 5. Po drugie: radziłbym nie brać WHO za autorytet, bo ta banda "postępowców" jest czołowym światowym centrum tzw. planowania rodzicielstwa. Co to znaczy, czytelnikom Frondzi nie muszę tłumaczyć. Po trzecie: Ciekawe skąd WHO wytrzasnęła taką liczbę. A jeśli nawet by była prawdziwa, musiałaby odnosić się tylko do zgonów, których przyczyny tkwią ewidentnie w papierosach, np. że delikwent/ka posz/edł/a do kiosku tylko po szlugi i zgin/ął/ęła pod kołami pijanego kierowcy. Znam osoby palące od kilkudziesięciu lat i nie narzekające na zbytnie problemy ze zdrowiem. Ktoś może popalać, ale robić przy azbeście, w lakierni i to może być przyczyną zejścia. Po czwarte: paczka może sobie kosztować i 50 zeta, wtedy ta idiotka, derektur generalna wuchało przekona się, jak bardzo "Podniesienie stawki akcyzowej na produkty tytoniowe jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów (...) na generowanie znacznego przychodu". Po piąte: dziwić może hipokryzja podobnych do wuchało czynników. Z jednej strony coraz głośniej reklamuje się masom eutanazję, nawet nastolatków (!), które chcą umrzeć i takie lewusy mało co ekstazy nie dostają stręcząc coś podobnego, a tymczasem taki palacz chce sobie grzecznie umrzeć w trakcie wieloletniej agonii, dołożyć się kolosalnym wkładem do budżetu - i nie wolno mu! Konkluzja: ten paradoks może dziwić (podobnie jak równoległe lansowanie trawki, co zauważyła Klara), ale przestaje, jeśli założymy, iż ten cyrk ma cierpliwie, sukcesywnie wytwarzać w milionach zjadaczy michnikopodobnych mediów odruch posłuszności wobec Wielkiego Brata. To po prostu element tresury, tak jak to, że jakimś funkcjonariuszom Wielkiego Brata z UE w ogóle przyszło do głowy (a po wytresowanych milionach spłynęło to już jak po kaczce), że można regulować dopuszczalną krzywiznę ogórka, pojemność butelki na wino i wódkę, ilość wody w spłuczkach sracza, czy dopuszczalną moc odkurzaczy. Zaczyna się od fajek, a skończy na tym, że masy zgodzą się na szalenie wygodne zastąpienie pieniądza papierowego wyłącznie plastikowym i niewolnictwo zacznie się na dobre. Wtedy będzie płacz i zgrzytanie zębów, ale - jak to mówią - już po ptokach.
anonim2015.07.9 15:40
Jack_Holborn® napisał: " Zaczyna się od fajek, a skończy na tym, że masy zgodzą się na szalenie wygodne zastąpienie pieniądza papierowego wyłącznie plastikowym i niewolnictwo zacznie się na dobre." *** Do wycofania pieniądza z rynku, już są ostre przymiarki. "Rząd Danii zaproponował w środę zwolnienie wybranych placówek handlu detalicznego z obowiązku przyjmowania zapłaty w gotówce. To kolejny krok przybliżający ten kraj do gospodarki bezgotówkowej. (...) Kraje skandynawskie zmierzają ku cashless society, czyli stworzenia społeczności nie używającej tradycyjnego pieniądza. Szwecja i Norwegia też poważnie myślą o całkowitym wycofaniu z obiegu monet i banknotów." http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/dania-rezygnuje-z-gotowki-historyczny-krok,174,0,1786798.html
anonim2015.07.10 11:12
@weirdo Jak PiS zakaże tytoniu, to Polacy też będą umierali... No chyba, że twoja ulubiona PO wprowadzi ustawę o zakazie umierania
anonim2015.07.13 16:56
Kiedyś Fronda nabijała się z WHO, a teraz się na nią powołuje. Gdy Komorowski podniósł akcyzę na papierosy to Fronda go krytykowała.