Wołodymyr Zełenski zamierza rozwiązać Radę Najwyższą Ukrainy - zdjęcie
18.05.19, 10:34

Wołodymyr Zełenski zamierza rozwiązać Radę Najwyższą Ukrainy

3

Dziennik internetowy „strana.ua” opublikował projekt dekretu prezydenta-elekta Wołodymyra Zełenskiego o rozwiązaniu Rady Najwyższej i wyznaczeniu terminu przedterminowych wyborów prezydenckich. Dokument planuje podpisać 20 maja, po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Ukrainy.

Kopię projektu udostępnili redakcji współpracownicy Zełenskiego, z zastrzeżeniem, że to wariant wstępny dokumentu i jego tekst nie został zatwierdzony. „Toczą się jeszcze dyskusje, ale projekt już jest. Możliwe, że będzie jeszcze dopracowywany” – poinformowało źródło w otoczeniu prezydenta-elekta.

W dokumencie czytamy, że począwszy od 19 lutego 2016 roku, po opuszczeniu koalicji parlamentarnej „Europejska Ukraina” przez „Ojcowiznę” (ukr. Batkiwszczynę) i „Samopomoc”, dwie pozostające w niej partie (Blok Petra Poroszenki i „Front ludowy”) liczyły 226 deputatów, a więc mniej niż połowę przewidywanego przez Konstytucję składu parlamentu. To daje nowo wybranemu prezydentowi Ukrainy podstawę do rozwiązania Rady Najwyższej. „Jeśli w ciągu miesiąca w Radzie Najwyższej nie ma koalicji parlamentarnej, która odpowiadałaby wymogom punktu 83 Konstytucji Ukrainy, prezydent Ukrainy ma prawo wcześniej odebrać Radzie Najwyższej pełnomocnictwa ustawodawcze” – zapisano w owym projekcie dekretu.

„Zważywszy na powyższe prezydent postanawia:

Odebrać wcześniej Radzie Najwyższej pełnomocnictwa ustawodawcze;
Wyznaczyć datę wcześniejszych wyborów do Rady Najwyższej na 14 lipca 2019 roku;
Zapewnić przez Radę Ministrów finansowanie wcześniejszych wyborów do Rady Najwyższej;
Zapewnić przez Centralną Komisję Wyborczą przygotowanie i przeprowadzenie wyborów do Rady Najwyższej Ukrainy, zgodnie z Konstytucją Ukrainy, ustawą „O wyborach deputatów ludowych Ukrainy”, i innymi ustawami Ukrainy;
Niniejszy dekret wchodzi w życie w dniu opublikowania” – czytamy w projekcie dokumentu.

Przypomnijmy, dzisiaj koalicja parlamentarna „Europejska Ukraina”, po opuszczeniu jej przez frakcję „Front ludowy”, straciła większość w Radzie Najwyższej. Zgodnie z prawem ukraiński parlament ma miesiąc na stworzenie większościowej koalicji.

Źródło: Kresy24.pl

Komentarze (3):

pss2019.05.19 11:43
Teraz na Ukrainie ujawnił się prawdziwy rozgrywający-żydzi.Wcześniej(oficjalnie) były to stany,które naobiecywały Ukraińcom dostatnie życie w razie wstąpienia do UE.Musieli tylko wywalić Janukowycza i dobrobyt gotowy.No i czerń to zrobiła.Przy okazji amerykanie mieli plan zbudowania sobie bazy na Krymie.Podobnej do tej w Kosowie.Nikt przecież nie wierzy że usa troszczy się o Ukraińców i wydaje 9 mld $ na zmianę rządu,by nie mieć korzyści.Reakcja Moskwy była natychmiastowa.I tak Ukraińcy stracili Krym i Donbas.Przy okazji i tak licha gospodarka rozpadła się.No i ziścił się żydowski plan sprzed 100lat:pozbądźmy się Polaków,a będziemy rządzić Ukrainą i Ukraińcami.
Tomek2019.05.18 13:18
Zadłużą się, a później banki zabiorą im ziemię i będzie po wolnej Ukrainie. A Chabad Lubawicz będzie miał swoje państwo i przeniesie tam Izrael.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.18 10:51
Dla katoli ksiądz odsiadujący wyrok za gwałcenie 13-letniej dziewczynki to nadal ksiądz, w dodatku NIEWINNY! http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24794225,kobylka-byly-proboszcz-parafii-wykorzystal-13-latke-z-uposledzeniem.html#s=BoxOpImg4 #delegalizacja katolicyzmu