Władzo, tego trzeba zakazać. Wulgarny łże-zespół szydzi z prawosławnych - zdjęcie
26.10.19, 11:00

Władzo, tego trzeba zakazać. Wulgarny łże-zespół szydzi z prawosławnych

18

 

Szanowni Państwo,
Drodzy Bracia i Siostry Prawosławni,
Chrześcijanie wielu wyznań w Polsce!

Jako wierni Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ale przede wszystkim jako Chrześcijanie będący obywatelami i mieszkańcami Rzeczypospolitej Polskiej, z nieukrywanym zdziwieniem i głębokim żalem przyjęliśmy fakt istnienia zespołu muzycznego „Batushka”. Ze względu na jego marginalną działalność i znaczenie nie nadawaliśmy mu rozgłosu, w nadziei na szybkie rozwiązanie skandalicznej grupy. Według Wikipedii, „Batushka” to „polski projekt muzyczny powstały w 2015 roku grający muzykę z gatunku black metal”, zaś „tematyka liryczna utworów nawiązuje do religii prawosławnej."

Rzeczywiście, twórczość „Batushki” odnosi się do Prawosławia, jednak w formie i treści bezczeszczącej symbole, gesty, hymnografię i tradycję naszego wyznania. Należy wspomnieć, że jeden z pierwszych teledysków tej grupy został nagrany potajemnie na Świętej Górze Grabarce, która jest najświętszym sanktuarium polskiego Prawosławia. W swoich klipach wykonawcy występują w stylizacjach imitujących szaty duchownych prawosławnych, na których widnieją symbole i formy otwarcie szydzące z chrześcijańskiej Ortodoksji. Całość dopełniają rekwizyty- mikrofony w kształcie kadzielnic, odwrócone krzyże oraz ikony z wydrapanymi twarzami.

O zespole zrobiło się głośno w 2019 roku ze względu na konflikt jego założycieli- Krzysztofa Drabikowskiego i Bartłomieja Krysiuka. Nagrali oni dwa osobne albumy- „Panihida” oraz „Hospodi”, natomiast w 2015 roku stworzyli razem album „Litourgyia”. Wszystkie nazwy bluźnierczo nawiązują do nabożeństw Kościoła Prawosławnego oraz wezwania Imienia Bożego. Ponadto, w imieniu zespołu/zespołów (?) „Batushka”, prowadzony jest oficjalny sklep internetowy: https://www.batushkastore.com/, gdzie można kupić m.in. odwrócone do góry nogami wisiorki z krzyżem czy inne "gadżety" profanujące święte symbole. Sklep, według informacji na stronie, należy do firmy: BADMUSIC.PL, SIMUNY 11, 16-061 JUCHNOWIEC KOŚCIELNY, NIP:9662112240.

Sam zespół i jego twórczość promują muzyczne portale tematyczne, ale także powiązany z Newsweekiem portal „natemat.pl” (link do artykułu: https://bliss.natemat.pl/280295,swiatowa-kariera-polskiego-black-metalowego-zespolu-batushka). Czarę goryczy przelała promocja bluźnierczego zespołu w białostockim akademickim radiu Akadera, które na swojej stronie podkreśla, że „(…) aktywnie wspiera imprezy kulturalne regionu i miasta, współtworząc pozytywny obrazu Podlasia”, oraz „działa na rzecz rozwoju środowiska lokalnego Podlasia”. Ponadto, retoryka prowadzona przez założycieli (obecnie) dwóch zespołów sugeruje, jakoby przedstawiane przez nich mroczne i satanistyczne praktyki miały swoje źródło w Prawosławiu- co jest bezczelną manipulacją i kłamstwem.

Mając na uwadze ogólnie panujące przyzwolenie na szydzenie z chrześcijańskich symboli religijnych, my, Prawosławni, stanowczo przeciwstawiamy się i potępiamy profanowanie ważnych elementów naszego wyznania. Od początku polskiej państwowości stanowimy nierozłączną i integralną część społeczeństwa Rzeczypospolitej, a każdy atak w polskiej przestrzeni publicznej wymierzony w chrześcijańskie symbole i uniwersalne wartości, jest również ciosem w Prawosławie.

W tych trudnych dla wszystkich Chrześcijan chwilach próby, konieczne jest wspólne działanie w celu ochrony naszych tradycji i świętości.
Wyrażamy nadzieję, że pod naszym Listem podpiszą się wszyscy ci, którym bliskie są idee prawdziwej wolności i równości, głoszące szacunek również do „wschodniego płuca” Chrześcijaństwa, jakim jest Prawosławie.

Adrian Nikołajuk,
Przewodniczący Forum „Ministerstwo Spraw Podlasia”, Wiceprezes Fundacji Hagia Marina.
https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/Chrze_LIST_OTWARTY_DO_CHRZESCIJAN_OBYWATELI_I_MIESZKANCOW_POLSKI/?cMrrdpb&utm_source=sharetools&utm_medium=copy&utm_campaign=petition-797663-LIST_OTWARTY_DO_CHRZESCIJAN_OBYWATELI_I_MIESZKANCOW_POLSKI&utm_term=Mrrdpb%2Bpl

 

***

 

Portal Fronda.pl przyłącza się do skargi i apelu prawosławnych w Polsce. Wnioskujemy do władz Rzeczypospolitej o zakazanie działalności wymienionego zepsołu. Kalając dziedzictwo religijne Rzeczypospolitej wymieniony zespół niszczy podstawy naszej wspólnoty państwowej. Takich wulgarnych przejawów libertyńskiej antycywilizacji nie wolno tolerować. 

Komentarze (18):

Antyteza2020.12.28 12:32
W komentarzach oczywiście przepełniony hipokryzją, świętoyebliwy motłoch. Słuchanie black metalu nie oznacza od razu wierności czarnemu kozłowi. No ale wy zostańcie przy Zenku i i weselnych imprezach, to pierdzenie dla pospólstwa jest dla was zdecydowanie bezpieczniejsze.
Dr Nobody2019.10.27 18:43
Przecież tutaj (jak zresztą wszędzie) chodzi o kasę !! Nikt by o tych idiotach słowem nawet nie wspomniał bo to antytalenty muzyczne a tak, proszę.....rozgłos jest!
edward2019.10.27 11:27
wszystko wskazuje na to, że muzycy stanowią cześć wspólnoty prawosławnej. Wskazuje na to wiedza i obycie w kulturze prawosławnej. Sami wychowaliście tych grajków.
sp2019.10.27 0:46
Popieram.
Głódź - Książę Kościoła, Arcybiskup prze-Pychy2019.10.26 18:37
to smutne bardzo jest!
stan2019.10.26 18:09
Jak Kasandra, przepowiadałem, że po atakach na wiarę katolicką, przyjdzie czas na prawosławie. No i macie. Nie trzeba było popierać lewactwa. Ciekawe, czy odważą się zaatakować judaizm, bo islamu z pewnością nie. Protestantyzm, chociaż zaliczany jest do chrześcijaństwa, już dawno poległ. No i czy nie trzeba było prawosławnym głosować podobnie do katolików i wybierać ludzi wiary, a nie np. Czykwinów - tajnych współpracowników, dawniej w SLD, obecnie poseł PO. Apel popieram i apeluję, trzymajmy się razem - gońcie od siebie lewactwo. Wiara nie powinna mieć nic wspólnego z tymi, którzy walczą z Bogiem lub udają pobożnych, a dekują się w partiach antychrześcijańskich. Prawosławni, weźcie to pod rozwag
marek2019.10.26 14:25
Popieram, podpisuję. Nie może być tak że jakieś dupki artystyczne zwykłe cwelki moralne próbują na świętości religii wypromować swój marny "talent"!.
Mirek2019.10.26 13:56
Jeżeli jakiś pseudo artysta szydzi z wiary czy to katolickiej czy prawosławnej powinien być natychmiast pociągnięty do odpowiedzialności karnej . Dzisiaj lewactwo i zboczeńcy podnieśli łby i jeżeli nie oberwą to będą dalej szydzić z normalnych ludzi .
Jan2019.10.26 12:20
Dlaczego postępowi,nowocześni, wyzwoleni, za przyzwoleniem lewacko-tęczowych mediów nie szydzą publicznie z islamu?
Naczelny2019.10.26 12:58
Znów arugmentum ad islamum, nie znudziło wam sie?
artur2019.10.26 11:52
A co na to Jarosław (nic nie mogę) Kaczyński?
Renata2019.10.26 12:53
Artur, może Ty coś z tym zrób np: nie popieraj lewactwa, bo oni właśnie poniewierają wiarę katolicką teraz wzięli się już za prawosławną.
alcapone2019.10.26 11:41
Jak oni stale słyszą że z całego Pisma Świętego pozostały obecnie w Polsce w zasadzie tylko dwa przesłania ( Bóg jest miłością oraz kochaj nieprzyjacioły swoje ), to oni się śmieją z idiotów i czują absolutnie bezkarnie i komfortowo. Czy teologowie, zawodowi znawcy Pisma nie mogliby tak odświeżyć nieco pamięci i rozszerzyć przekaz. Bo w Piśmie jest dużo, dużo więcej, i nie są to tylko wzory miłości bez względu na okoliczności, bywa różnie. Dla przykładu Sodoma I Gomora była. A żeby było ciekawiej ewidentne ślady tej kary bożej istnieją po południowo zachodniej stronie Morza Martwego. Ciekawe że jacyś naukowcy wolontariusze to czasem badają, a nauka oficjalna jak też Kościół Katolicki udaje że nic nie wie o tym.
JedenastuWspaniałych2019.10.26 14:02
Każdy słyszy co chce. Moje ulubione fragmenty Pisma to te pomniejszające w oczach bożych usunięcie ciąży, nakazujące praktykowanie seksualnego niewolnictwa względem pokonanych i owo bardzo wysokie drzewo, z "widokiem aż po krańce Ziemi". Jesteś znawcą tematu, więc nie muszę przytaczać stosownych wersetów.
arbiter elegancji2019.10.26 11:17
Do Putina zwróćcie się o pomoc. Bratnią. Oto logika Frondy: Konfederacja - "śmierdzące ruskie onuce.". Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny - wręcz przeciwnie.
tomasz2019.10.26 15:23
Polskie prawosławie to odbicie ruskiego. Czego dowodem jest Sawa popierał lewaków. Resztę dopiszcie sobie sami.
pyk pyk pyk2019.10.26 17:44
Stachu ma marskość mózgu.
SYmNT2019.10.26 19:13
Podziwiam Waszą subtelność i miłość, o frondowi wyznawcy św. Tomasza z Akwinu...